Podívejte se na příběhy vybraných  úspěšných českých startupů

V posledních několika letech zažívá České republika startupovou renesanci.  My jsme pro vás vybrali několik úspěšných společností, které slaví úspěchy u českých i zahraničních zákazníků. Níže se můžete podívat na success stories několika z nich.

Avast_logo

AVAST (součástí NortonLifeLock)

Historie společnosti Avast sahá do konce 80. let minulého století, kdy její zakladatelé – Pavel Baudiš a Eduard Kučera – začali vyvíjet první antivirový software. Od té doby se společnost vypracovala na hráče světového formátu a v současné době nabízí své služby více než 435 milionům uživatelů a řadí se na 1. místo nejpoužívanějších antivirových programů na světě. To vše i díky převzetí konkurenční, původem české firmy AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů. V roce 2018 Avast vstoupil na londýnskou burzu a v létě 2021 pod vedením CEO Ondřeje Vlčka oznámil záměr spojit se s americkou bezpečnostní firmou NortonLifeLock. Fúze byla úspěšně dokončena v září 2022. Spojením těchto dvou firem vznikne největší kyberbezpečnostní firma na světě, která bude chránit více jak půl miliardy lidí na světě.

Tagy: #czechcompanies #successstories #IT #Avast #AVG #NortonLifeLock #cybersecurity #cybersafety #digitalfreedom

Twisto_logo

Twisto

Twisto je chytré řešení pro placení a nakupování. V roce 2013 jako první přineslo do ČR platby BNPL (buy now, pay later). Se službou Twisto Pay mohou zákazníci jedním kliknutím, zdarma a bez registrace odložit platbu za nákup a stačí, když ho zaplatí do 30 dnů. Registrovaným uživatelům Twisto otevírá dveře k modernímu placení s vlastní virtuální či fyzickou kartou, odložením až na 45 dní, rozdělením plateb mezi přátele, zaplacením faktur jejich vyfocením, rozdělením platby na třetiny bez navýšení nebo na splátky. V roce 2018 Twisto úspěšně vstoupilo na polský trh a v roce 2021 firmu koupil globální fintech lídr Zip. Platit Twistem již zkusilo 1,6 milionu lidí a na obou trzích ho podporuje celkem 22 tisíc e-shopů.

Tagy: #fintech #czechstartups #successstories #Twisto #app #application

NEW LOGO Liftago Logo_Flag logo

Liftago

Liftago je český startup, který se u zákazníků prosadil i vedle miliardové zahraniční konkurence. Firmu založili v roce 2012 s myšlenkami o autonomním řízení a budoucnosti městské mobility Martin Hausenblas, Juraj Atlas a současný CEO Ondřej Krátký. Zprvu se firma zaobírala pouze taxi dopravou, kdy jako jediná na trhu nabídla zákazníkovi možnost výběru z nabídek profesionálních taxikářů podle hodnocení řidiče, času příjezdu, typu vozu a odhadu ceny. Postupem času se přetransformovala ve sdílenou přepravní síť, která stále více posiluje na poli přepravy zásilek. Ta nyní tvoří necelou třetinu počtu přeprav na Liftagu a meziročně vzrostla dvojnásobně, přesto je na svém začátku. Celková hodnota dopravy realizované řidiči přes platformu v roce 2021 vyrostla o 29 procent na 342 milionů korun. Liftago je v současnosti nejlépe hodnocenou aplikací svého druhu. Funguje už ve 21 českých a slovenských městech a svézt se můžete ve 14 z nich. V současné době má společnost přes 2 tisíce aktivních řidičů a přes 500 tisíc zákazníků a plánuje nadále maximálně vytížit přepravní prostředky, které ve městech již jsou, aniž by je zbytečně zahlcovala dalšími.

Tagy: #doprava #app #Liftago #successstories

strv

STRV

STRV je tým softwarových designérů a vývojářů. Při svém založení v roce 2004 se společnost soustředila exkluzivně na budování partnerské sítě v USA a postupně se podle dat portálu Clutch vyvinula v globálního lídra na trhu a zařadila se do 1 % nejlepších B2B firem na světě. STRV stojí za řadou webových i mobilních aplikací a AI/ML řešení pro partnery z rozličných odvětví – od startupů po korporace. Mezi tyto partnery patří například ClassDojo, Microsoft, Barry’s, The Athletic, MedMen a stovky dalších. V roce 2018 označila poradenská firma Deloitte a médium The Financial Times STRV jako druhou nejrychleji rostoucí evropskou firmu. Tým více než 190 lidí se vedle klientských projektů soustředí také na vlastní produkty pod značkou STRV Labs.

Tagy: #technology #strv #successstories #siliconvalley

warhose

Warhorse Studios

Warhorse Studios je české nezávislé vývojářské studio zabývající se tvorbou počítačových her. Zakladateli studia jsou Dan Vávra, který proslul světoznámými hrami Mafia a Mafia 2, a Martin Klíma, který sklízel úspěch se svým Dračím doupětem. V roce 2018 studio debutovalo počítačovou hrou odehrávající se ve středověku Kingdom Come: Deliverance, se kterou slavilo úspěch po celém světě. Během jednoho měsíce se prodal více než milion kusů, celkem se prodalo více jak čtyři miliony kusů a tržby se odhadují na jednu miliardu korun.

Tagy: #software # development #czechstartups #Warhosestudios #successstories #gaming

thumbnail_image001 (1)

Emplifi

Značka Emplifi byla uvedena na trh v roce 2021. Firma vznikla spojením společnosti Astute Solutions, která se zabývá engagementem zákazníků, a společnosti Socialbakers, marketingové platformy pro sociální média, založené v České republice v roce 2008. Dnes je Emplifi přední sjednocenou CX platformou, která spojuje marketing, obchod a péči o zákazníky a pomáhá podnikům porozumět svým zákazníkům. Více než 7 000 značek, včetně Ford Motor Company a McDonald’s, se spoléhá na Emplifi, aby svým zákazníkům poskytlo vynikající zkušenost při každém kontaktu. Emplifi má stále kanceláře a velkou část zaměstnanců v České republice. V roce 2022 společnost Emplifi oznámila růstovou kapitálovou investici od Sixth Street v hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů, což z ní činí startupového jednorožce.

Tags: #brandmarketing #SocialBakers #czechstartups #successstories #SaaS #media #unicorn

Avocode-logo

Avocode

Avocode je softwarový nástroj, který zjednodušuje práci designérů a vývojářů po celém světě. Avocode umožňuje exportovat jednotlivé prvky z grafických souborů bez pomocí grafického editoru. Jednoduše řečeno, Avocode překládá design do kódu pro webové stránky a mobilní aplikace. Mezi zákazníky Avocode dnes patří např. Intel, Accenture, Salesforce nebo Panasonic. Velkým úspěchem pro Avocode bylo také přijetí do prestižního akcelerátoru 500 Startups.

Tagy: #czechstartups #successstories #avocode #software

BrandEmbassy Logo-full-red-rgb

Brand Embassy

Brand Embassy je omnichannel cloud-based platforma zákaznických služeb poskytující firmám nástroj pro efektivní komunikaci se zákazníky na internetu. Zákazníkem Brand Embassy je např. T-Mobile, Vodafone, Puma, Lenovo a Air Bank. Od roku 2015 dosahuje platforma 95% spokojenosti zákazníků na prestižním webu TrustRadius. V roce 2018 společnost oznámila vznik nových obchodních zastoupení v Argentině a Mexiku. Společnost byla založena v roce 2011 Vítem Horkým a Damianem Brhelem. Brand Embassy sídlí v Praze a má pobočky San Diegu, Bostonu, Londýně a Dubaji. Českou firmu Brand Embassy koupila v květnu 2019 izraelská společnost NICE.

Tagy: #omnichannel #czechstartups #BrandEmbassy #successstories #app #platform

Productboard

ProductBoard

Productboard je platforma na řízení vývoje produktů zaměřená na zákazníky, která organizacím pomáhá vytvářet ty správné produkty a rychleji je dostávat na trh. Více než 5400 společností, jako je Microsoft, Zoom, Disney, Avast, JCDecaux, Zendesk či UiPath, používá Productboard k tomu, aby lépe porozuměly potřebám uživatelů, mohly lépe prioritizovat vývoj a sjednotit celý tým kolem vývojové roadmapy. Productboard je nejhodnotnějším českým startupovým jednorožcem ceněným na 1,725 miliardy dolarů a stojí za ním investoři stojící za nejúspěšnějšími světovými startupy jako Dragoneer Investment Group, Tiger Global Management a další včetně českého Credo Ventures a Rockaway Capital. Nyní již více než čtyřsetčlenný tým pracuje z kanceláří v Praze, Brně, San Franciscu, Vancouveru, Londýně a Dublinu.

Tagy: #investice #SiliconValley #ProductBoard #sucessstories #platform

Kiwi com logo

Kiwi.com

Společnost byla založena Oliverem Dlouhým a Jozefem Képesim v roce 2012. Díky svému unikátnímu algoritmu umožňuje kombinaci přepravy více než 750 dopravců (virtuální propojování/virtual interlining), včetně těch, které spolu standardně nespolupracují a kterou současně chrání Kiwi.com Guarantee. Dnes na Kiwi.com probíhá více než 100 milionů vyhledávání denně a pracuje zde celosvětově přes 2800 lidí. V žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA se společnost umístila na sedmém místě a stala se tak nejvýše hodnocenou českou společností vůbec. O rok později se ve stejné soutěži umístila na místě pátém. V listopadu 2019 společnost oznámila vizi stát se prvním virtuálním globálním superpřepravcem a vyhrála Cenu publika na konferenci Phocuswright v Miami. Ve stejný měsíc vyhrál Oliver Dlouhý ocenění Křišťálová Lupa 2019 v kategorii Osobnost roku.

Tagy: #flytickets #search #successstories #kiwicom

black

FTMO

FTMO vzniklo jako studentský projekt tří zapálených forexových obchodníku při jejich studiu na vysoké škole, kteří se rozhodli řešit společné problémy při obchodování na kapitálových trzích. Následně zjistili, že se s nimi nepotýkají pouze oni, ale také obchodníci po celém světě. Dnes FTMO přes svou platformu rozvíjí a pomáhá obchodníkům ve více, než 180 zemích. V roce 2021 se FTMO podařilo přepsat historii žebříčku Deloitte Fast Technology 50, který oceňuje technologické společnosti v Evropě, první místo získali s dechberoucím výsledkem ve výši 39 342% růstem za 4 po sobě jdoucí roky.

Tagy: #fast50 #FTMO #traders #capital

roihunter_logo_rh logo blue png

ROI Hunter

ROI Hunter je B2B SaaS scale-up. Jako první platforma pro produktový marketing (PMP) na světě byl ROI Hunter vytvořen s cílem využít plný potenciál online prodejců. Propojuje je s informacemi, které potřebují, ale nevědí, že mohou získat – s údaji o výkonnosti na úrovni produktů napříč kanály. PMP shromažďuje product-level data z různých kanálů maloobchodního prodejce (Google Analytics, Google Shopping, Meta, vlastní zdroje atd.) a kombinuje je s inventářem produktů, čímž odstraňuje datová sila mezi jednotlivými odděleními a vytváří jediný zdroj informací. Vše se automaticky zapojí do kreativních nástrojů PMP: Creative Factory pro tvorbu produktových videí během několika minut a Template Editor (TEDI) pro tvorbu krásných dynamických reklam, aniž byste potřebovali grafika. Více než 90 zaměstnanců společnosti ROI Hunter pracuje po celém světě, včetně kanceláří v Londýně, Bostonu, Sao Paulu, Dubaji, Brně a Praze. ROI Hunter získal v roce 2018 investice ve výši 125 milionů korun a v roce 2021 dosáhl finančního milníku 400 000 eur měsíčních opakujících se příjmech (MRR).

Tagy: #ecommerce #czechstartups #successstories #roihunter #productmarketing

Zasilkovna logo

Zásilkovna

Zásilkovna je český franšízový logisticko-technologický projekt Simony Kijonkové, který vznikl v roce 2010. Od té doby se Zásilkovna vypracovala mezi nejúspěšnější společnosti v Česku, které poskytují komplexní logisticko-technologické služby pro internetové obchody. Zásilkovna je dnes součástí 14 společností holdingu Packeta, který působí v 6 zemích, do 34 zemí doručuje. Holding řídí Simona Kijonková. Packeta provozuje také úspěšnou službu Mezi námi pro doručování zásilek mezi fyzickými osobami. V roce 2020 spustila Z-BOXy, ekologické automatické výdejní boxy. Jejich počet překročil 3 000 instalací, kromě České republiky fungují také na Slovensku a v Maďarsku. Packeta má aktuálně více než 10 000 vlastních výdejních míst (v ČR je to více než 7 300 VM), téměř 100 000 partnerských výdejních míst a spolupracuje s více než 32 000 e-shopy. Obrat skupiny v roce 2021 byl 4,9 miliardy korun, počet přepravených zásilek 73,2 milionů kusů.

Tagy: #ecommerce #czechstartups #successstories #zasilkovna #shipping

WB_logo_1_1

Whalebone

Whalebone vyvíjí produkty kybernetické bezpečnosti, který chrání miliony uživatelů internetu před různými formami hrozeb jako jsou škodlivé odkazy šířené skrz e-maily, vyděračský malware, programy sloužící k získání a následnému zneužití citlivých údajů, programy využívající uživatelská zařízení k těžbě kryptoměn bez jejich vědomí a další formy útoků. Whalebone chrání uživatele a zařízení bez toho, aniž by do nich bylo potřeba instalovat jakýkoliv software. Inovativnost tkví právě v nepotřebě instalace software do koncových zařízení, což výrazně zlepšuje uživatelskou zkušenost a nezatěžuje výpočetní výkon stroje. V současnosti chrání miliony uživatelů tří set společností po celém světě. Jejich cílem je v nejbližších letech ochránit miliardu uživatelů. Brněnská společnost Whalebone získala 65 milionů korun v rámci Series A investičního kola vedeného maďarským fondem Day One Capital. Ten doplnili investoři pod vedením českých Fazole Ventures.

Tagy: #czechstartups #cybersecurity #AI #protection