Jsou modří, jsou bezelstní, jsou populární. Bytosti růžovomodrého komixu pobláznily miliony lidí a spojily je v komunitu napříč planetou Zemí. Komiks a seriál Strange Planet popisuje zdánlivě všední chvíle našeho života s neodolatelným nadhledem. A jazykem, který se stal novou klingonštinou. Stěží uvěřit, že nekončící nápady má na svědomí jediný člověk. Autora fenoménu Strange Planet potkáte na konci letošního května v centru Prahy. Nathan W. Pyle odstartuje svou přednáškou technologickou konferenci WebExpo.
Na počátku byla žena…
Nathanově manželce může lichotit, že právě soužití s ní inspirovalo Nathana k zachycování podivností pozemského života. Jeho první komiks Strange Planet z roku 2019 zobrazuje návštěvu přátel, před kterou začali panicky schovávat věci rozházené po maličkém bytě.
Během tří týdnů si všední dobrodružství bezelstných mimozemšťanů získala 250 tisíc sledujících na Instagramu. Dnes je jich přes 6,5 milionu a tištěná verze Strange Planet se ocitla mezi největšími bestsellery. Ufoni mu zajistili pozornost celé planety, která seriálem a dalšími Nathanovými projekty stále sílí.
Seriál? Na tuto činnost nebyl vycvičen
Impérium Strange Planet ukazuje, že Nathan vládne animací, vtipem a i obchodním duchem. Komiks vydávaný původně online přetavil do několika tištěných knih a loni ho ve spolupráci s animátorským týmem rozpohyboval pro Apple TV+.
Vznik animované série si vyžádal úplně jiný přístup, a tak se animací nepolíbený Nathan rázem ocitl na cizí planetě. „Potřebujete vymyslet architekturu, vzhled stromů, konkrétně způsob, jakým z něj opadává listí,” vypočítává nároky animace v rozhovoru pro časopis Variety. Naštěstí měl po boku zkušený tým – na seriálu pracovali mimo jiné i autoři populárních seriálů Ricky and Morty nebo Community.
Globální úspěch Strange Planet je o to překvapivější, že Nathan nemá žádné formální výtvarné ani animátorské vzdělání. Dveře do kreativního světa mu otevřel bratranec, který ho během střední školy naučil pracovat s Adobe Illustratorem. Nathan úplně propadl digitální tvorbě a jeho kariéra nabrala galaktickou rychlost.
Tip: Jste animací nepolíbení, stejně jako byl Nathan před natáčením série Strange Planet? Motion designér Tomáš Kozlík vám otevře oči. Tomáš je spolu podepsaný pod podobami her jako Mafia 3 nebo Red Dead Redemption 2. Také ho najdete v titulcích posledních dílů filmů Avengers, Transformers a Avatar. Právě Tomáš představí na konferenci WebExpo animátorskou profesi jako z dílny Disney.
Ufoni nejen na tričkách
Čtvercová okénka už stihla ožít na mnoha předmětech kolem nás. Chcete obléknout tričko se svou oblíbenou ufoní moudrostí? Nebo poslat kolegům trochu jiný pohled z dovolené? Vesmírná moudrost naplno prolezla skrz naskrz naší pozemskou existencí, stačí si vybrat.
Podivné planetě podlehli i Nathanovi kolegové z oboru. „Komiksy Strange Planet mám moc ráda, protože vnášejí do všedních situací poťouchlý humor a dětský úžas,” říká Cassie Evans, vývojářka a animátorka. Také Cassie se objeví jako řečnice na letošním WebExpo. Nenechte si ujít ani její přednášku, jak animovat nemožné. Stvořitel Strange Planet bude nejspíš sedět v první řadě.
Mikropříběhy pravdy
Nathan W. Pyle se narodil v Ohiu a vystudoval teologii. Nadhled a vztah k příběhům mu zůstal a storytelling dnes vyučuje po celých Spojených státech. Jeho život je však spjatý převážně s New Yorkem, o kterém vydal roce 2014 svou prvotinu „NYC Basic Tips and Etiquette“.
Nathanův partnerský (a posléze rodičovský) život se stal nekončící inspirací. Pro něj jako tvůrce a následně nás, jeho pozemské fanoušky. Zobrazení absurdity našeho světa humorně balí do laskavých mikropříběhů a pomáhá nám vysvětlit, proč se my lidé někdy chováme jak totální mimoni.
A po přečtení můžeme „po ufonsku“ leda utrousit: I regret understanding…
Nahlédněte do podivného vesmíru Nathana W. Pylea a vaše hlava bude rotovat. Zjistíte, že svůj vlastní vesmír můžete stvořit i bez uměleckého diplomu. Skvělou pomůckou se vám stane Nathanova knížka „99 Stories I Could Tell: A Doodlebook To Help You Create“. Přijďte na letošní WebExpo a po přednášce vám ji podepíše sám autor.
Kromě Nathanovy přednášky doporučujeme další praktické přednášky na konferenci WebExpo, které povzbudí kreativitu a mimo jiné také používání AI. Potkáme se tady?
- Jak uvažovat jako animátor – Už zmiňovaný motion designér Tomáš Kozlík vás provede klíčovými principy animace a pohybu.
- Animace na webu – Také citovaná Cassie Evans vás naučí rozpohybovat jakýkoliv prvek na webu. Díky ní hladce překonáte nástrahy dynamického obsahu a proměnlivých uživatelských rozhraních.
- Využití AI pro byznys i kreativitu – Anna Bohoněk vám ukáže cesty, které s pomocí AI nástrojů prošlapala v několika českých i zahraničních startupech.
- Nenechte se předběhnout umělou inteligencí – Nejjistější cestou je rozvoj tvořivosti a její využívání každodenní práci. Edoardo Binda Zane vám poví jak na to..
Do kalendáře si zapište číselnou řadu 29. 4. 2024. Placatý předmět pro vstup získáte na www.webexpo.net.
Zdroj: WebExpo 2024