Kdo se představil na TechCrunch Disrupt?
Na konci září se 12 českých startupů zúčastnilo v rámci druhé výzvy projektu CzechDemo světoznámé technologické akce TechCrunch Disrupt v kalifornském San Francisku. Akce se navíc zúčastnily firmy podpořené Czech ICT Alliance a projektem ekonomické diplomacie Generálního konzulátu ČR v Los Angeles. Poprvé v historii se tak na TechCrunch najednou představila téměř dvacítka českých startupů.
„Cílem CzechDemo je umožnit firmám prezentovat svoje produkty v zahraničí a tím zvýšit medializaci, počty zákazníků, navázaných partnerství a také získat zkušenosti z mezinárodního prostředí. Jsem ráda, že nám podařilo plně naplnit potenciál akce, a že jsme mohli pomoci i ostatním firmám mimo samotný projekt CzechDemo se účastnit nabitého doprovodného programu. V projektu nejde pouze o samotné vystavování na dané akci, ale o spoustu dalších služeb v podobě mentoringu, možnosti si vyzkoušet prezentace „nanečisto“ v ČR i následně na místě, pobavit se se zkušenějšími podnikateli apod.,“ řekla o projektu Markéta Havlová, ředitelka startupového oddělení CzechInvestu.
CzechDemo je projekt agentury CzechInvest na podporu internacionalizace malých a středních podniků. Umožňuje startupům účastnit se světoznámých technologických konferencí jako jsou CES, Slush či právě TechCrunch Disrupt. Pojďme se tedy podívat, které české společnosti se letos představily v San Francisku:
AquaQube je inovativní zařízení na čištění vody v domácnosti. Vytváří přirozeně čistou pitnou vodu a umožňuje lidem konečně převzít kontrolu nad kvalitou jejich pitné vody.
BattSwap nabízí systém pro okamžité dobíjení elektromobilů pomocí technologie výměny baterie. Produkt je ideální pro provozovatele flotil, kteří tak získají bezemisní mobilitu za nižší cenu.
Projekt Reactant je softwarový framework pro mobilní platformu iOS. Jeho smyslem je výrazně zkrátit vývojový cyklus uvedení iOS aplikace do produkce. Dále pak omezit dlouhé kompilační časy jazyku Swift a přinést do aplikací čistou architekturu s důrazem na omezení možnosti vzniku chyby.
Dataddo automatizuje datové procesy. Orientuje se na poskytování software pro automatizaci datových procesů, analýzu a vizualizaci dat formou SaaS.
Analytický nástroj pro venture investory a akcelerátory. Myšlenkou je využívat technologii Blockchain a umělou inteligenci ke shromažďování, sledování, analýze a zobrazení investičních dat.
Incomaker je inovativní marketingová platforma s umělou inteligencí. Sbírá data, mění je na informace, informace na marketing a marketing na peníze.
viaGoood je první Be-good platforma pro každého, kdo chce žít v lepším světě. Je založena na mobilním aplikaci, která nabízí zajímavý a motivující online obsah. Prostřednictvím Be-good platformy můžete pomáhat lidem v nouzi, chránit životní prostředí a zvířata jednoduše a efektivně.
Revoluční čtečka digitálních komiksů běžící na vlastní technologii NANITS ENGINE. Uživatelsky nenáročná aplikace, velice jednoduché ovládání, podpořená poutavým vizuálním, textovým i hudebním obsahem.
Produkty Actijoy (chytrý obojek, miska a app.) sledují aktivu/odpočinek, příjmy potravy psů a koček. Aplikace vyhodnocuje nasbíraná data.
Zabývá se především poskytováním služeb v oblasti IT. Společnost v tuto chvíli disponuje beta verzí IS, v současné době ve společnosti aktivně probíhá vývoj tzv. SaaS aplikace (software as a service), která umožní uživatelům posílit funkčnost i bezpečnost jejich webových stránek, e-shopů či blogů.
Revoluční software pro provoz zubních ordinací. Nabízí nejen běžné CRM funkce, ale řeší kompletní organizaci zubních ordinací od plánování kalendáře, upomínání pacientů, přes kartotéku, zdravotní dokumentaci, zubní kříž, až po výkazy pojišťovnám a jednoduché účetnictví.
Produkt Xevos Clouder je označení hardware-softwarového řešení infrastruktury, které má za cíl nahradit stolní počítače, jak je dnes známe.
Leadspicker vyvíjí vlastní softwarový software, který pomáhá akcelerátorům a organizátorům událostí a inovativním společnostem najít, zpřístupnit a přihlásit se k příslušným startupům.
Videjo vysvětlí co děláte v 60 sekundách. Používá k tomu minutová kreslená videa za fixní cenu a s pevným termínem dodání.
Vlastní vzdělávací osnovy tvořené 8 klíčovými oblastmi rozvoje, na nichž jsou všechny produkty založeny. Kromě digitálního obsahu podporují interakci rodiče s dítětem skrze tematické aktivity, nápady na experimenty, hádanky, cvičení, tipy pro rodiče, originální pohádky na pokračování a mnoho dalšího. Všechny produkty jsou dostupné v 18 jazycích včetně angličtiny pro začátečníky a berou v potaz i zvláštní vzdělávací potřeby. Od roku 2012 má také vlastní mezinárodní školku v Praze.
Inteligentní online platforma pro plnění snů, která propojuje studenty, střední školy a univerzity. Cílem je pomoci studentům najít a realizovat správnou a úspěšnou životní cestu jak v osobním, tak profesním životě.
Metodická optimalizace a robotizace pro rekonstrukce silnic.
Zaměřují se na vývoj a výrobu produktů na elektřinu, např. elektrické longboardy. Výměnná baterie vydrží 20 kilometrů, nabitá je za 60 minut, a navíc dokáže vytáhnout člověka i do 20 % stoupání. Maximální rychlost je pak 45 km/h. Přitom celé prkno váží jen 3 kg a vypadá jako obyčejné longboardy, nic z něj nevyčuhuje, vše je integrované do „prkna“.
Náš nový www.cleo.one nástroj vám umožní vytvořit obchodní algoritmus v angličtině – bez kódování. Navíc nabízíme optimalizaci vašich algoritmů skrz strojové učení. Testování a detailní analýza jsou zahrnuty v ceně.
Silicon Valley je o networkingu
Všechny společnosti během pětidenního programu absolvovaly nejen samotnou konferenci, ale i bohatý doprovodný program, který pro ně připravili Míra Tenkl ze zahraničního zastoupení Agentury CzechInvest na západním pobřeží USA a Marino Radačič z Generálního konzulátu ČR v Los Angeles.
TechCrunch Disrupt není jen o samotném festivalu. Je velmi důležité se účastnit doprovodných networkingových akcí.Samotný program byl sérií příležitostí pro networking a na setkávání s lidmi, kteří v Silicon Valley již uspěli. Nováčci tak měli unikátní šanci vyzpovídat ostřílené matadory a zbavit se všech iluzí. Již v neděli před samotnou akcí se konal neformální meet-up, kterého se kromě účastníků TechCrunch Disrupt zúčastnili čeští a slovenští zástupci podnikatelské komunity v Silicon Valley. Kromě českého piva a výborného jídla se na akci potkalo více než 80 zástupců startupů, investorů a zaměstnanců technologických firem.
Druhý den cesty českých startupů byl vyplněn návštěvou prvního výstavního dne TechCrunch Disrupt a večerní panelovou diskuzí, které se zúčastnili řečníci s osobními zkušenostmi z kalifornského Silicon Valley jako jsou David Semerád z STRV, Radek Janků z BattSwap, Mirek Peřina z XTND, Michal Zálešák z Czech ICT Alliance či Míra Tenkl ze zahraničního zastoupení CzechInvestu v San Francisku. O moderování diskuze se postaral Ondřej Homola, který již delší dobu pracuje v Kalifornii na svém projektu Lifeliqe.
„Na panelu se diskutovaly cesty, jak uspět v USA, kde hledat kontakty a potenciální partnery či investory a také, jak může česká komunita nově příchozím přímo pomoci. Zástupci úspěšných firem zároveň varovali před náročností života v San Franciscu, které patří mezi nejdražší místa planety s konkurencí na úrovni „Olympijských her“ byznysu, což ale kompenzují obrovské příležitosti i ekosystém Silicon Valley – firem, investorů a univerzit, který láká nejlepší mozky z celého světa,“ řekl o významu networkingu Marino Radačič, ekonomický diplomat Ministerstva zahraničních věcí pro Spojené státy.
Střední Evropa dobývá Silicon Valley společně
V rámci třetího dne se ve spolupráci s Rakouskem, Polskem a Maďarskem konala Central European Pitch Night, na které každou zemi reprezentovaly 2 společnosti – za Českou republiku AquaQube a Battswap. Ty musely představit sebe a svůj projekt formou krátkého pitche. Výhercem večerní akce se stal rakouský startup Usernap, který pomáhá sbírat zkušenosti uživatelů a sledovat chyby na webových stránkách.
Čtvrtý den cesty českých startupů se ukázal jako nejnáročnější. Jednalo se hlavní výstavní den, kdy společnosti prezentovaly své produkty TechCrunch komunitě a geekům, médiím, i zástupcům globálních firem, investorům, startupistům i řadě konzultantů. Všechny startupy se usídlily v Czech Pavillion, jednom z největších pavilonů na výstavišti.
Poslední den cesty pak vyplnila návštěva úspěšného „bývalého“ českého startupu GoodData, kterého se zúčastnil i jeho CEO, Roman Staněk. Prohlídka sídla společnosti se nesla v duchu diskuze o složitosti a nástrahách podnikání v Silicon Valley. Padlo i hodně dotazů na těžké začátky podnikání ve vysoce konkurenčním prostředí. Toto setkání nabídlo unikátní pohled na to, jak se musí transformovat česká firma, pokud chce úspěšně působit na celém světě a jak akceschopně integrovat zaměstnance z různých kontinentů do úspěšné sítě, která podporuje inovativní trendy uvnitř společnosti.
„Česká republika vyslala na TechCrunch jednoznačně nejpočetnější startupové zastoupení, a kromě svého počtu zaujali Češi především kvalitou. Například o firmě Brightify s.r.o. vyšel hned následující týden článek přímo na homepage TechCrunch, což je věc, která se mnoha českým startupům doposud nepovedla,“ zhodnotil působení českých startupů na konferenci Míra Tenkl ze zahraničního zastoupení CzechInvestu na západním pobřeží Spojených států.
Myslíme si, že celkově se cesta českých startupů na TechCrunch Disrupt povedla. Co si o svém působení myslí zúčastněné startupy se již brzy dozvíte v sérii rozhovorů, které pro vás připravujeme. Již v této chvíli si vás dovolujeme pozvat na rozhovor s Michalem Valtou, zakladatelem startupu Largos Media. Pokud Vás zajímá, jaké další akce připravuje CzechInvest v příštím roce, nepropásněte možnost hlasovat jakou startupovou konferenci v zahraničí podpořit, a to přímo na tomto odkazu: https://www.survio.com/survey/.
Napsal Zdeněk Havel