Megi Mejdrechová je vystudovaná inženýrka strojírenského oboru, nadšenkyně do technologií a spoluzakladatelka startupu RoboTwin, který automatizuje výrobní procesy bez nutnosti programování. Megi se svými dalšími dvěma spoluzakladateli, spolužáky z vysoké školy, přišli společně s myšlenkou realizovat průmyslovou automatizaci tak, aby i dělníci, lakýrníci, brusiči či operátoři výrobních linek mohli snadno naučit roboty dělat to, co přesně potřebují. Bez složitého programování, jednoduše nápodobou.
O čem to přesně celé je? Jak je to složité a jak to celé funguje? Co je pro Megi největší výzva? Právě na to jsme se zeptali v našem rozhovoru.
1) Megi, sama jste mi říkala, že původní myšlenka RoboTwin vznikla v rámci vaší diplomové práce na vysoké škole. Povíte nám celý příběh?
Po návratu ze zahraničních semestrů v Singapuru a Kanadě zpět na Fakultu strojní ČVUT jsem hledala téma diplomové práce, které by bylo zajímavou výzvou. Něco inovativního a zároveň inspirovaného průmyslem. Měla jsem štěstí, že jsem se dostala k zadání od reálné české výrobní firmy, která se na ČVUT obrátila s prosbou o pomoc s robotizací průmyslového lakování. Klasické metody programování robotů pro ně nefungovaly. Žádný programátor robotů by nedokázal přijatelně rychle vytvářet dostatečně kvalitní lakovací programy pro jejich složité a různorodé díly a zároveň žádný z jejich zkušených lakýrníků by nedokázal naprogramovat robota.
Nám se později potvrdilo, že stejný problém brání mnoha menším i větším firmám robotizovat. Klasické programování je zkrátka zdlouhavé, programátoři jsou drazí a chybí jim know-how konkrétní technologie a výrobních postupů, které mají jen ruční lakýrníci, brusiči a dělníci. Proto, když jsem navrhla a vytvořila prototyp no-code nástroje pro snadné učení robotů na principu sledování a nápodoby lidského pohybu, chtěla jsem, aby se z něj stal produkt, který tohle změní a umožní konečně všem výrobním podnikům robotizovat jednoduše a rychle. S diplomovou prací jsem vyhrála několik různých cen. Pořád ale nějak nepřicházel nikdo, kdo by z mého prototypu z univerzity udělal prodejné industry-ready zařízení. Dlouho trvalo, než mi došlo, že to budu muset být já.
2) Co vás úplně nejvíc namotivovalo to opravdu udělat a jít se svojí kůží na trh? Spousta lidí má podobné myšlenky jako vy, ale ve výsledku firmu nezaloží.
A to je škoda! Kdyby víc lidí zkoušelo, validovalo a následně realizovalo inovativní myšlenky, pokrok, nejen technologický, by byl rychlejší. Já jsem dlouho pracovala i na čistě výzkumných projektech na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Sice mě to hodně bavilo, ale mrzelo mě, že naše výsledky nikdo neaplikuje. Než se dostane něco z akademie do běžného života, trvá to hrozně dlouho a propast mezi tím, co je state-of-the-art vědy a realita průmyslu, je obrovská.
Mně motivuje právě vidina toho, že svojí prací tuhle propast zavírám. Když jsme s Láďou a Davidem jako budoucí co-founders RoboTwinu prošli prvním startupovým inkubátorem EIT Jumpstarter, který jsme nakonec vyhráli, měli jsme za sebou validaci jak technologie, tak toho, že zákaznická potřeba snadného učení robotů je reálná a existuje velká poptávka. Tak jsme si řekli, že stojí za to pokračovat. Založili jsme entitu, udělali první business plán, roadmapu technického vývoje, a šli do toho na plno.
3) V čem je RoboTwin jiný? V čem vidíte jeho sílu?
Náš přístup k automatizaci je unikátní v tom, že umožňuje přímo pracovníkům výroby, aby se stali učiteli robotů. Zaznamenáváme jejich pohyb během dělání dané výrobní operace na jednom dílu a z nahraných dat automaticky generujeme robotický program tak, aby výrobu dalších dílů už mohl dělat robot. V porovnání s klasickou automatizací, kde je lakýrník, brusič nebo dělník nahrazen robotem a programátorem, je tak vytváření programů rychlejší, jednoduší a lidské know-how výrobní technologie zůstává ve firmě, digitalizuje se a přímo se vpisuje do generovaných robotických programů.
Naše síla je mimo jiné i v tom, že velmi dobře známe náš trh, nasloucháme potřebám cílových zákazníků, a díky tomu vytváříme produkt, který vyhovuje průmyslové praxi. Kromě toho máme v týmu schopné lidi se zkušenostmi z různých oborů a prostředí, a společně jsme vsadili na technologii sledování a záznamu lidského pohybu, která je skutečně state-of-the-art, stále se vyvíjí a vylepšuje a jsme s ní připraveni držet krok s dobou.
4) Vaše zařízení RoboTeach rozvíjíte i v rámci projektu Technologické inkubace. Na čem teď nejvíce pracujete?
Díky Technologické inkubaci jsme mohli rozjet novou vertikálu a tou je robotické broušení. RoboTwin metoda učení robotů se dá aplikovat obecně na učení jakéhokoliv pohybu nebo operace. My vertikály přidáváme postupně, protože je pro nás důležité mít vždy znalost konkrétního segmentu trhu a rozumět našim potenciálním zákazníkům v něm. První bylo lakování, další broušení, teď validujeme i použití pro robotickou montáž. Zásadní je pro nás uživatelská zkušenost s naším zařízením. Pracujeme na tom, aby byl uživatel s naší metodou učení spokojený, aby pro něj byla dostatečně jednoduchá a zároveň mu šetřila dostatek času. Balancujeme všechny, někdy protichůdné, požadavky uživatelů, a jak v technickém vývoji, tak i po obchodní stránce, se snažíme uživatelskou cestu s RoboTwinem vylepšovat.
5) A poslední otázka je osobnější. Co bylo pro vás dosud úplně nejtěžší?
Asi není těžké si představit, že rozhodnutí věnovat se vlastnímu projektu a rozjet vlastní startup zásadně změní nejen váš profesní, ale i osobní život. Vždycky jsem pracovala hodně a ráda na sebe beru ownership úkolů, na kterých dělám. A obě tyhle věci můžete mít jako founder v nebezpečně neomezené míře – hodně práce a zodpovědnost. Bylo mi jasné, že jakmile se z projektu, který jsme dělali po večerech a o víkendech, stane full-time job, bude to intenzivní. Svoje původní zaměstnání jako vývojář SW pro autonomní mobilní roboty jsem navíc měla moc ráda, takže rozhodnutí odejít a vrhnout se na plno do RoboTwinu bylo těžké. Zároveň mi ale to, co děláme, dává obrovský smysl. Jednoznačně jsem ráda, že jsme to rozhodnutí společně s Láďou a Davidem udělali a že i díky podpoře programů, jako je Start It nebo Technologická inkubace, společně inovujeme realitu průmyslu.
Moc děkujeme za rozhovor!