#cestyúspěchu WEBOUT, český startup, který přináší revoluci ve tvorbě videí, teď už pro každého
Úspěch má mnoho podob. Nejsou to jen startupy, které dobývají trh s inovativními nápady, ale i jednotlivci, kteří se rozhodnou změnit svět kolem sebe, ať už jsou to podnikatelé, vědci, studenti nebo filantropové. Někdy stačí odvážná myšlenka, jindy jsou potřeba roky vytrvalé práce. Společné ale mají jedno – nevzdávají se, hledají nové cesty a svým úsilím posouvají hranice možností. V naší rubrice Cesty úspěchu dáváme prostor právě těmto lidem, kteří mají vizi a odvahu ji uskutečnit, i když cesta k cíli není vždy jednoduchá…
Videa jsou dnes nepostradatelným nástrojem komunikace – ať už jde o marketing, vzdělávání nebo sociální sítě. WEBOUT si dal za cíl tuto tvorbu maximálně zjednodušit a zpřístupnit. Jejich práci jste mohli vidět například v kampaních firmy Notino, fotbalového klubu Sparta a nebo například Česká spořitelna.
Zatím společnost spolupracuje s velkými i malými firmami, ale od letošního roku chce své služby nabídnout i široké veřejnosti. Čím přesně se tedy firma zabývá a jak by mohla pomoct v životě i Vám? To se dočtete v následujícím rozhovoru s Michalem Orsavou, spoluzakladatelem revolučního projektu a druhým nejkreativnějším startupem v Česku díky soutěži Creative Business Cup 2025.
1. Dobrý den, představme si, že WEBOUT musíte popsat buď malému dítěti, nebo třeba mé babičce. Jak byste jim vysvětlili, co vlastně děláte a proč je to užitečné?
Webout je technologie, která umožňuje vytvářet videa, kde můžete být vy nebo někdo jiný hlavním aktérem, a to úplně jednoduše. Umožňuje vám, aby videa, která se dnes používají na internetu, byla více osobní a přizpůsobená. Například místo toho, aby se mluvilo obecně ke každému, video může být přímo vás na míru. Je to jako kouzlo, které dělá videa mnohem zajímavější a zábavnější. Z takových videí můžete rovnou nakupovat, ovlivňovat děj, registrovat lístky nebo sjednávat schůzky.
2. Jaké hlavní bariéry v tvorbě videí jste chtěli překonat? V čem jste přelomový?
Chtěli jsme překonat složitost a vysoké náklady, které s tvorbou personalizovaných videí bývají spojeny. Zároveň chceme oznámit světu, že video už není napevno vytesáno do kamene, ale může se neustále aktualizovat a měnit každou vteřinu (celé scény, jakékoliv údaje, jazyk,…) Dříve bylo vytváření takových videí téměř nemožné, velmi drahé a časově náročné. Webout to zjednodušil, umožňuje to dělat na každém počítači bez nutnosti složitého vybavení, a to za velmi přijatelné náklady. Takto se personalizovaná videa dostanou k mnohem širšímu publiku může změnit marketingovou komunikaci jak ji známe.
3. Doteď vaše služby využívaly hlavně firmy a podnikatelé. Co vás vedlo k rozhodnutí otevřít se i pro jednotlivce a širokou veřejnost?
K rozhodnutí otevřít se i pro jednotlivce nás vedla možnost rozšířit náš produkt na širší trh a ukázat jeho využití i pro každodenní život. Lidé si dnes stále více přejí personalizované zážitky a Webout nabízí tuto možnost zážitku pro každého.
4. Netajíte se tím, že chcete dělat velké věci a daří se vám to. Co je váš vysněný byznysový sen? A naopak vaše „noční byznysová můra“?
Náš vysněný byznysový sen je, aby Webout byl globálním lídrem v oblasti personalizovaného videa. Chceme být firmou, která mění způsob, jakým lidé komunikují pomocí videí. Naše „noční můra“ je, že by lidé personalizovaná videa brali jako něco složitého, nepochopitelného nebo nedostupného. Chceme, aby to bylo něco přirozeného a běžného a video-personalizace se stala marketingovým standardem.
5. Když se podíváte 5 let dozadu, je něco, co byste poradili svému „mladšímu a nezkušenému“ já?
Já jsem vlastně spokojený s tím, jaký vývoj za posledních 5 let nastal. Jsem jeden z těch lidí, kterým covid pomohl najít větší smysl v tom co dělá. Musel jsem ale být ve správnou chvíli na správném místě, umět to co umím a potkat ty správné lidi.
Kdybych cokoliv změnil, je možné, že by Webout vůbec nevzniknul, jelikož bych nepotkal svého co-foundera Karla Juřičku.
Co bych si ale poradil je začít se dřív věnovat umělé inteligenci a možnostem generování obdsahu díky AI. Co se týče Weboutu, určitě bych si poradil, abychom věnovali více času testování a feedbacku od uživatelů. Měli jsme skvélé nápady, ale rychlejší iterace a naslouchání zpětné vazbě od zákazníků nás mohla posunout ještě rychleji. Nebát se experimentovat a být otevřený změnám je klíčové.
6. Závěrem nám řekněte. Máte trik, jak tuhle startupovou horskou dráhu přežít ve zdraví? 😉
Mým trikem je udržet si pozitivní mysl a nezapomínat na tým. V týmu se navzájem vždy podržíme a já jsem se musel naučit předávat práci, kterou bych si normálně dělal sám, ostatním. Bez toho by vývoj společnosti nebyl udržitelný a vy byste se lehce zbláznili. Startupy jsou jako horská dráha, ale důležité je soustředit se na to, co nás motivuje, a najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem. A samozřejmě, občas si dát taky pauzu a zasmát se. To je nejlepší způsob, jak přežít!
Moc děkujeme za rozhovor!
Foto: WEBOUT