Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Květnový díl se nese v duchu umělé inteligence a rozmanitosti odvětví, v kterých lze AI využít. Ať už se jedná o datovou analýzu nebo s člověkem zaměnitelné virtuální operátory – umělá inteligence nám otevírá možnosti úspory času i peněz o kterých se nám dříve mohlo jenom zdát.
Tentokrát se dozvíte více o tom, jak Pointee díky práci s robotickou automatizací procesů doporučuje manažerům kroky ke zvýšení produktivity, jak Born Digital obsluhuje miliony volajících za pomocí virtuálních voicebotů, jak si SmartlyCar bere pod křídla správu firemních vozidel, jak VisionCraft poskytuje systém počítačového vidění a jak Vocalls automatizují hlasovou komunikaci při nahlašování pojistné události nebo blokaci karty.
Pointee
Za B2B startupem Pointee stojí trojice datových vědců Jan Strnad, Ivo Knejp a Martin Vitouš. Ti se rozhodli na základě svých bohatých zkušeností z oboru založit vlastní firmu a vytvořit nástroj Pointee, který umí pomocí umělé inteligence pracovat s daty RPA (robotická automatizace procesů), které si firmy samy vytvářejí. Nahlíží na klíčové procesy, hledá silná i slabá místa a doporučuje kroky, které vedou k úsporám a zvýšení produktivity. Právě důraz nejen na hledání chyb, ale i na oblasti, kde se dané firmě daří je to, v čem je Pointee unikátní. Jedná se o skvělý nástroj pro všechny členy RPA týmů od manažerů po vývojáře. Přináší jim přehled o tom, jak automatizované procesy skutečně fungují a pomáhá tak šetřit čas i peníze.
“Spolu s partnery jsme objevili velice zajímavou příležitost v oblasti automatizovaných procesů. Z Pointee se tak stal skvělý pomocník pro všechny členy automatizačních týmů. Úspěchy Pointee u našich zákazníků, kde šetříme i desítky procent nákladů na licencích, nám dodávají spoustu pozitivní energie a ženou nás dopředu. Plány tak máme opravdu velké.”
Ivo Knejp, Head of Customer Success
Born Digital
Česko-slovenský startup Born Digital se zaměřuje na automatizaci lidské konverzace za využití umělé inteligence. Jejich virtuální asistenti – chatboti (respektive voiceboti) – dokáží během hovoru poznat váš hlas a pomůžou vám získat ztracený pin nebo s těžkou životní situací na tísňové lince. To vše ideálně aniž byste vůbec poznali, že na druhé straně nesedí člověk. V České republice a na Slovensku mluví s roboty od Born Digital denně tisíce lidí a startup již odbavil přes 2 miliony hovorů. Startup se těší i důvěře investorů – v únoru tohoto roku získal Born Digital investici 15 milionů korun. V plánu je nyní nejen expanze do Německa, Velké Británie či USA, ale i vylepšování aktuálního produktu. Pokud vás startup Born Digital zaujal, můžete si přečíst náš rozhovor s jeho zakladatelem Tomášem Malovcem z minulého roku.
„Není potřeba se obávat technologií využívajících umělou inteligenci. Jako zákazník jsem vždy rychle a příjemně odbavena. Jako operátor zákaznického centra se mohu soustředit na méně rutinní činnosti a jako manažer společnosti šetřím čas a finance, které mohu investovat do rozvoje firmy. Automatizace lidské řeči je zdárným příkladem, jak nám chytré nástroje pomáhají na všech frontách.“
Linette Manuel, Innovation Lead
SmartlyCar
Za startupem SmartlyCar stojí brněnská firma Smartly. SmartlyCar zbaví firmy nákladů a starostí se sdílením firemních aut. SmartlyCar je jednoduchá aplikace s umělou inteligencí pro správu firemních vozů. Postará se o pořádek i snížení počtu aut a firmy tak ušetří čas, nervy i přírodu. Z původně studentského projektu vznikla firma Smartly, ve které se spoluzakladatelé – Jan Slováček a Filip Klečka zaměřují na vytváření chytrých softwarových produktů, které šetří čas a peníze. Krom vlastních projektů se Smartly zaměřuje i na B2B zakázky.
„Ve SmartlyCar vytváříme ekosystém, díky kterému se v aplikaci postaráte o veškerou správu firemních aut. Věříme, že pomocí chytrého sdílení mohou firmy snížit počet potřebných vozidel až na polovinu a výrazně tak uspořit náklady. Umělá inteligence aplikace zajistí efektivní chod vozového parku. Rozhodne, která vozidla používat a předvídá chování zaměstnanců. Našim cílem je, aby se SmartlyCar stalo synonymem pro správu firemních vozidel.”
Jan Slováček, Co-founder
VisionCraft
VisionCraft je chytrá platforma, která za pomocí umělé inteligence a tzv. strojového učení pracuje s daty z mnoha zdrojů tak, aby poskytla okamžité a relevantní informace. Komu? Městům, firmám a občanům, kteří díky nim budou schopni dělat správná rozhodnutí. Nabízí řešení vyvinuté kompletně in-house – hardware i software. Hardware představuje vlastní IoT senzor, který zpracovává i odesílá data v reálném čase. Software má formu otevřené platformy, která je schopná s těmito daty pracovat za pomocí samoučících se algoritmů. Předností tohoto systému je snadná instalace bez nutnosti předchozích stavebních úprav, trvalého napájení nebo pevného datového připojení. Jedním z aktuálních využití je chytré parkování, které řidiče informuje o tom, kde by měl zaparkovat. Potenciál VisionCraft je do budoucna nejen v dopravní sféře, ale neustále se nabízejí oblasti nové, např. v urbánním plánování, průmyslu nebo ve zdravotnictví.
„Kdybych měl jednou větou definovat náš produkt, tak se jedná o systém počítačového vidění, který za dostupnou cenu poskytuje relevantní data lidem a organizacím, které je okamžitě a volně mohou využít k rozhodování tak, aby naše okolí bylo příjemnější, zdravější a naše organizace rychlejší a efektivnější v naplňování našich potřeb.“
Robert Pinkas, CEO
Vocalls
Už žádné pro platby stiskněte jedničku, ani čekání na lince na připojení operátora. Ve Vocalls mění standardy zákaznických služeb. Vyvíjí voiceboty, tedy virtuální asistenty na telefonu, kteří díky umělé inteligenci rozumí lidské řeči, dokážou vést s člověkem plnohodnotný rozhovor a odbavit jeho požadavek. Můžete s nimi vyřídit zablokování karty v bance, nahlásit pojistnou událost nebo třeba zjistit stav vaší objednávky. A to vše bez pomoci operátorů. Virtuální asistenti jsou dostupní v jakoukoliv denní či noční dobu, šetří čas a rozvazují ruce operátorům, kteří se tak mohou věnovat složitějším požadavkům. Syntetické hlasy si můžete sami poslechnout v testovacím hovoru s virtuálním asistentem na webové stránce Vocalls.
„Už před lety jsme věřili tomu, že je v automatizaci hlasové komunikace budoucnost. A to se potvrdilo. Pro spoustu lidí je telefonní hovor stále primárním kanálem, ale zvyšují se nároky na dostupnost. Nikdo nechce čekat dlouhé minuty na lince.“
Martin Čermák, Co-founder