Zpráva z akce: Google o svých startupových aktivitách, Digitální garáži i úspěchu Gamee a Spendee

JIC, spolu s INiTS a EIT Digital pořádají startupovou akci v rámci Pionners festivalu ve Vídni
23.5.2017
Seedstars World přichází podruhé do České Republiky s ambicí najít nejlepší startupy
26.5.2017

Ve středu 24.května 2017 uspořádala česká pobočka Google tiskovou konferenci, kterou věnovala svým startupovým aktivitám a programům podpory technologických společností. My jsme na ní samozřejmě nechyběli. O čem jsme se tedy dozvěděli nové informace?

Zvláštní pozornost byla věnována jejich iniciativě podpory české startupové scény – Pomáháme Česku růst, která má tři hlavní priority a těmi jsou:

  1. podpora vývojářů a startupů v jednotlivých stádiích jejich podnikání,
  2. podpora jednotlivých vývojářů v Česku,
  3. podpora žen v IT.

Region střední a východní Evropy má silný a živý vývojářský ekosystém s více než milionem a půl vysoce kvalitních vývojářů, kteří vyhrávají mezinárodní soutěže. Konkrétně těm českým však chybí podnikatelské know-how,“ řekla o důvodech snahy Google jeho ředitelka pro Českou republiku a Slovensko, Taťána le Moigne.

Hlavní priority Google

V rámci podpory vývojářů a startupů v různých stádiích se mohou začínající společnosti zapojit do intenzivního pětidenního kempu Launchpad Start. Startupy ve fázi růsty se pak mohou zapojit do programu Launchpad Build či získat možnost využívání prostředí Google Campusu ve Varšavě, spolu s mentoringem, tréninky či setkání s investory. Program Launchpad Accelerator je určen rozvinutým startupům a pomáhá jim vyrůst a expandovat na globální trhy.

V rámci podpory jednotlivých vývojářů Google nabízí možnost ucházet se o bezplatná stipendia na studium programování v Androidu u společnosti Udacity. V celé EU Google udělil zhruba 13 500 stipendií, z toho celkem 350 bylo uděleno českým vývojářům. Další podporou je Google Developer Group, která organizuje konference a workshopy na kterých lze získat nové znalosti programování, ale i podnikatelské know-how.

Google se také snaží podporovat ženy v technologických oborech, zvláště pak IT. Například, české Czechitas získaly jako první středoevropská nezisková organizace finanční podporu ve výši 6,5 milionů CZK od Google.org, filantropické odnože technologické společnosti Google na přípravu žen jako programátorek a datových analytiček.

Úspěch Gamee a Spendee

Velmi zajímavou zprávou bylo, že prestižního globálního programu Launchpad Accelerator se účastnily i dva české startupy Gamee a Spendee. Těm se podařilo přesvědčit mezinárodní porotu složenou ze zástupců Googlu a postoupit do dalšího kola. Díky tomu jako první české společnosti získali odměnu 50 000 USD bez nároku na jakýkoliv podíl ve firmě a dvoutýdenní bootcamp v kalifornském Sillicon Valley. Pro Gamee se jedná o další velký úspěch. Již v březnu tohoto roku získali investici ve výši 2,2 mil. EUR na rozvoj svých aktivit.

Nakonec, Google zveřejnil i velmi zajímavá čísla o projektu Digitální garáž, který nabízí bezplatné výukové programy pro digitální gramotnosti. Projekt byl spuštěn před rokem s cílem proškolit 20 tisíc lidí, jak se však ukázalo, konečné číslo se zastavilo mnohem výše na 50 tisících proškolených. Tomu říkáme slušný úspěch.

shutterstock_312419954
google1
google3vývojářky