Vyhlášení nejlepších projektů podnikatelského akcelerátoru xPORT

V Prague Startup Centre proběhlo regionální kolo soutěže STAR entrepreneurs
8.3.2017
Přijďte si popovídat o umělé inteligenci s Markem Rosou na březnový Startup Grind v Praze
10.3.2017

Před týdnem 2. března 2017 proběhlo v rámci Demo Day finále soutěže podnikatelského akcelerátoru xPORT, který pořádá Vysoká škola ekonomická v Praze. Za Vítěze byl vybrán projekt Crowdholding.

Podpora startupů nápady

Nadějný projekt představil internetovou platformu pro podporu startupů, jenž funguje na podobném principu jako světoznámý Kickstarter. Český startup však zvolil vlastní originální způsob. V rámci Crowdholdingu lidé nepodporují vybrané projekty svými penězi, ale svými nápady. Když se podaří projektu uspět, podporovatelé se mohou těšit na procenta z případných budoucích zisků, a nebo finanční odměnu.

V rámci finále musely týmy přesvědčit jak odbornou porotu, tak i diváky o kvalitách svých projektů. K dispozici měli pětiminutové prezentace. Nejvíce zaujal projekt Crowdholdingu, který prezentoval Ethan Cline, bývalý student VŠE. „Původně jsem plánoval vytvořit společnost orientovanou na výrobu konkrétního produktu, v tu chvíli jsem si ale uvědomil, jak cenný je samotný nápad a investovaný čas. V současné chvíli je do projektu zapojeno 10 startupů z šesti různých oblastí. Crowdholding redistribuuje výnos mezi veřejnost, která skrze nápady a podporu poskytovanou společnostem pohání inovaci. V tom vidím budoucnost,“ řekl Cline o vítězném projektu.

Připravovaná mezinárodní síť univerzitních akcelerátorů

V rámci vyhlášení vítězů oznámili zástupci xPORTu, že připravují mezinárodní síť univerzitních akcelerátorů. Do jisté míry by tento nový projekt měl fungovat jako Erasmus pro startupy. „Když někdo z xPORTu bude chtít jet pracovně na týden do Lyonu, rovnou může počítat s tím, že v tamním akcelerátoru bude mít k dispozici židli a někoho, kdo mu pomůže s orientací v místním prostředí,“ dodal k projektu ředitel xPORTu doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D, který zároveň předával cenu diváků.

Vítězům blahopřejeme a těšíme se až uvidíme výsledný projekt v praxi.

shutterstock_449063638