Ve spolupráci s Izraelem vzniká nový vládní fond na podporu českých startupů

Projekt DIGIMAT se bude snažit nalézt cestu ke zlepšení digitalizace výrobních podniků
10.1.2017
České Radiokomunikace otevírají nový CRA IoT HUB, který pomůže s rozvojem Internet of Things
16.1.2017

Je tomu pár dnů, kdy výkonný ředitel Česko-izraelské smíšené obchodní komory, Karel Kortánek vyjádřil pro server Euro.cz. Hlavním tématem byla spolupráce České Republiky a Izraele a budování nového fondu na podporu začínajících podnikatelů a startupů.

Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se připravuje český podpůrný fond pro startupy. V současné době je v jednání, kdo bude v managementu fondu zastoupen za izraelskou stranu,“ řek Kortánek.

Izrael a podpora inovativních startupů

Izrael je všeobecně znám, jako hub kvalitních technologických startupů, z některých jmenujme například aplikaci Gett, kterou v polovině roku 2016 odkoupil koncern Volkswagen za přibližně 300 mil. USD či aplikaci na sdílení jízd Via, jejíž majitelé si prodejem společnosti přišli na 100 mil. USD.

Jinými slovy, státní podpora domácích startupů se Izraeli vyplácí. I tato zkušenost může být důvodem, proč se Izrael v poslední době angažuje i v podpoře startupů v našem regionu střední a východní Evropy. Minulý rok přinesl první vlaštovku v tomto směru: první slovensko-izraelská výzva na podporu projektů v rámci průmyslových inovací. V rámci výzvy si mohly jednotlivé startupy rozdělit 2 mil. EUR a ty nejlepší z nich také odcestovaly na DLD Innovation Festival v Izraeli.

Doufejme tedy, že se česko-izraelskou snahu podaří dotáhnout do konce. Státní podpora startupů je dobrá myšlenka, která, když se uchopí správně, může přinést zvýšení konkurenceschopnosti českých projektů na mezinárodní scéně.

Jestliže se zajímáte o státní podporu pro začínající podnikatele, tak neváhejte a podívejte se do naší sekce programy, kde naleznete programy podpory, například CzechDemo, v jehož rámci CzechInvest pomáhá startupům s účastí na mezinárodních veletrzích. Naposledy jsme pomohli čtyřem startupům do Las Vegas na CES 2017, kde byl český startup Oscar Tech vybrán jako jeden ze soutěžících do soutěže Pitch Competition Lifestyle and Digital Health.

shutterstock_411942079