Týden českých start-upů v New Yorku!

BioVendor získali prestižní ocenění na americké konferenci PITTCON 2017 za unikátní robotický systém
31.5.2017
Nový ročník akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone
5.6.2017

TechCrunch Disrupt New York, který letos probíhal od 15. – 17. 5. 2017, je bezesporu jednou z největších a nejrespektovanějších světových konferencí na poli technologií a start-upů. Z pohledů českých start-upů se jedná o skvělou příležitost, jak prezentovat své úsilí a výsledky zajímavým partnerům. To byl jeden z hlavních důvodů, proč si agentura CzechInvest vybrala pro svou podporu českým technologickým firmám právě tuto akci a díky programu CzechDemo mohla finančně podpořit účast 4 českých startupů Actijoy, Incomaker, viaGoood a XTND na této významné události. Konference samotná byla ale jen začátkem českého start-upového týdne v New Yorku!

 Týdenní nabitý program plný schůzek a jednání nabízel možnost setkat se nejen s dalšími americkými a globálními start-upy, ale také se zástupci zahraničních investorů, akcelerátorů či inkubátorů. Společně s Generálním konzulátem ČR v New Yorku připravilo zastoupení agentury CzechInvest v New Yorku s partnerem VentureOut bohatý akcelerační program, v jehož rámci se start-upy, a jak nám sami jejich zástupci řekli, dostaly i k takovým kontaktům a na taková místa, kam by se bez aktivní podpory CzechInvestu a generálního konzulátu nikdy nepodívaly. A abychom vám přiblížili zážitky jednotlivých start-upů, připravujeme pro vás sérii rozhovorů se všemi 4 zúčastněnými start-upy, kterou vám přineseme v dalších týdnech. Vyvrcholením série rozhovorů bude interview se zástupci VentureOut.

Jak říká sám Jan Chmelík, Ředitel zahraničního zastoupení CzechInvestu pro východní pobřeží USA: „Oproti minulým létům, kdy se české start-upy zúčastnily pouze vlastní konference TechCrunch Disrupt, se nám podařilo společně připravit opravdu plnohodnotný program a věříme, že i přínosný akcelerační program, byť byl vměstnán do jednoho týdne. Spolu s „předvýjezdovou přípravou“ považujeme podobnou akci za první svého druhu a věříme, že nebude v tomto modelu tou poslední.“ A jeho slova potvrzuje a doplňuje i Markéta Škáchová, Projektová manažerka projektu CzechDemo: „Díky této spolupráci se nám podařilo posunout celý projekt CzechDemo na vyšší úroveň. Pro začínající firmy je velmi užitečné, pokud mají možnost setkat se s odborníky, kteří jim v začátcích pomohou. Neméně důležité je pak dostat se do start-upové komunity, kde mohou načerpat zkušenosti a rady od svých úspěšných kolegů. Jsem tedy velmi ráda, že se nám podařilo tuto možnost start-upům nabídnout. Věřím, že naše start-upy program ocenily a v budoucnu určitě plánujeme tímto způsobem pokračovat.“

A jaké konkrétní aktivity české start-upy absolvovaly? Díky podpoře z projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR se čtveřice firem mohla ještě před odjezdem do New Yorku zúčastnit e-školení od vybraných odborníků na různá témata, jakými byla marketing či získání kapitálu. Přímo v New Yorku už je čekala další setkání. Generální konzulát připravil pro české účastníky ve spolupráci s partnerem VentureOut schůzky se zástupci VCs z Rubicon Venture Capital, Scout Ventures či Brand Foundry. Zde měly start-upy možnost prezentovat se před investory, kteří jim poskytli cennou zpětnou vazbu. V týdenním programu nechyběla ani akce s názvem Czech Tech Pitch Night, na které mohly jednotlivé start-upy před panelem odborníků předvést, co se po dobu intenzivního mentoringu, schůzek a workshopů naučily.

Další přínosnou akcí byl European Network Tech Mixer, který se konal v prostorách České národní budovy a na němž nechyběli zástupci start-upové komunity v NY a z většiny evropských zemí. České start-upy tak měly možnost během networkingu nasbírat další cenné kontakty a rady, jak nejlépe působit na americkém trhu.

A závěrem celou akci zhodnotil také Karel Smékal, zástupce generálního konzula a vedoucí ekonomické sekce Generálního konzulátu ČR v New Yorku: „Jsem velice rád, že jsme v letošním roce mohli kromě vlastní účasti na konferenci rozšířit nabídku pro české účastníky newyorského TechCrunch Disrupt i o výjimečný doprovodný program, který, pevně věřím, pomohl českým start-upům nabýt zkušenosti, schopnosti a kontakty, které jim vstup na místní trh velmi usnadní. Tento nový model, který je od letoška možný díky kombinaci projektu CzechDemo a našeho projektu ekonomické diplomacie, bychom rádi udrželi i pro nadcházející roky, neboť teprve kombinace účasti na TechCrunch Disrupt a kvalitního doprovodného programu zajistí takovou přidanou hodnotu, jakou si české start-upy vážící za námi cestu do New Yorku zaslouží.“

Celkovou zprávu s bližšími detaily najdete na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR TADY.