Startuje prázdninová škola podnikání. Studenti budou v JIC stavět i psí boudu na kolečkách

Liberecký inkubátor Lipo.ink otevírá dva nové programy pro startupy
7.7.2019
Hned 11 lístků na Slush Helsinki 2019 i pro pražské startupy nabízí v otevřené výzvě evropský projekt My-Gateway
8.7.2019

Sestavit byznys plán pro vlastní nápad, stát se na několik dní podnikatelem, přesvědčit fiktivní investory i postavit psí boudu na kolečkách – to vše si vyzkouší studenti na Prázdninové škole podnikání, která dnes startuje v brněnském JIC. Během pěti dnů jim prostřednictvím školení, workshopů i her pomohou lektoři připravit se na budoucí podnikatelskou kariéru.

„Mladí lidé mají skvělé nápady. Problém je v tom, že je často nenapadne, že by z nápadu mohli vytvořit fungující produkt a vybudovat na něm vlastní firmu,“ říká Vojtěch Krmíček, který se v JIC dlouhodobě věnuje právě rozvíjení podnikavosti u mladých lidí, a dodává: „A pokud je to přeci jen napadne, tak neví, jak a kde přesně začít. A od toho jsme tu my, abychom jim pomohli najít cestu.“

Prázdninovou školou podnikání projde 24 studentů, kteří se během jednoho týdne naučí, jak lépe poznat svého zákazníka, pochopit jeho očekávání a obavy, zjistit jaké hodnoty jsou pro jeho život důležité. Lektoři jim také představí, co vše je potřeba udělat pro analýzu trhu, kterou si studenti sami vyzkouší i v terénu. Čekají na ně i netradiční úkoly. „Chceme, aby si studenti vyzkoušeli realizaci projektu v praxi, otestovali své schopnosti práce v týmu, rozdělili si role a naučili se nakládat se svými zdroji. Proto budou mít za úkol postavit v týmech psí boudu na kolečkách nebo vyrobit prototyp produktu z LEGA,“ popisuje Krmíček. Studenti se seznámí i se skutečnými podnikateli, kteří jim převypráví své podnikatelské úspěchy i karamboly. „Právě úspěšné podnikatelské příběhy jsou tím, co mladé lidi nejvíce inspiruje a motivuje,“ doplňuje Vojtěch Krmíček.

Podobné projekty pomáhají dostat téma podnikavosti do škol k učitelům i jejich žákům. V zahraničí je podpora podnikavosti běžnou součástí výuky, u nás se zatím na systémovější řešení čeká. Přitom právě mladí lidé patří podle loňské analýzy společnosti CRIF k nejrychleji rostoucí skupině v oblasti podnikání. Například jen v Jihomoravském kraji se podíl mladých lidí do třiceti let mezi začínajícími podnikateli zvýšil mezi roky 2010 a 2017 z původních 15 % na 47 %. Jejich chuť podnikat také ilustruje fakt, že jsou jedinou věkovou skupinou napříč celou republikou, která v této statistice roste. „Jedním z úkolů JIC je mladým podnikatelům pomoci se zorientovat ve světě byznysu, využít jejich energii a rozvíjet talent,“ uzavírá Vojtěch Krmíček z JIC.

JIC, podnikání dává smysl

JIC pomáhá lidem rozvíjet jejich podnikání, které může měnit svět k lepšímu. Jeho vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. JIC inspiruje, učí, pomáhá, provází, podporuje a věří, že pouze lidé, kterým jejich práce a podnikání dává smysl, mohou být úspěšní a zároveň mít radost ze života. Právě proto vybudoval jeden z nejinovativnějších podnikatelských systémů na evropském kontinentu. Od svého založení v roce 2003 JIC pomohl více než 300 firmám s tržbou bezmála 30 miliard korun a s téměř 6500 zaměstnanci.