Španělský startup Bioo vyhrál mezinárodní soutěž Česko-německé obchodní a průmyslové komory

Mezi vítězi start-upové soutěže Startery CEE je česká Přestupní stanice
23.11.2017
První český hackathon ve vlaku zná svého vítěze
26.11.2017

Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) během uplynulých sedmi měsíců propojila velké firmy, města a obce a startupy a společně s nimi pracovala na inteligentní infrastruktuře. TopTéma ČNOPK bylo zaměřeno hlavně na řešení pro smart city a smart village. Tuto spolupráci završila mezinárodní startupová soutěž „Connect Visions to Solutions“. Na čtvrteční Winners‘ Night v pražské Galerii Mánes vybrala porota celkového vítěze. Stal se jím španělský startup Bioo, který vyvinul řešení využívající energii z fotosyntézy pro digitální komunikaci. Do soutěže se přihlásilo přes 80 startupů ze 17 zemí.

„Velká mezinárodní účast a chytrá, digitální řešení pro inteligentní infrastrukturu na nás všechny udělaly velký dojem,“ řekl prezident ČNOPK Jörg Mathew po slavnostním předávání cen. Navržené inovace sahaly od mobility přes big data a internet věcí až po energii a zdraví. Vítěz soutěže ČNOPK obdržel finanční odměnu 4000 eur. Všechny finalisty navíc čeká dvoudenní mentoring od zkušených odborníků z partnerských firem Bosch, E.on, PRE, Siemens, Škoda Auto, T-Mobile a Deloitte a také získají bezplatné roční členství v ČNOPK.

Pro velké firmy a startupy, především pro šest finalistů, tato soutěž často znamená začátek hlubší spolupráce. „A to je také cílem – Česko a Německo by měly hrát v digitalizaci první ligu,“ uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer (přehled finalistů viz dole). Fabian Meinetsberger z door2door představil během slavnostního večera best practice z oblasti mobilita jako služba. Jeden z nejúspěšnějších berlínských startupů door2door chce pomocí své digitální platformy vyvolat revoluci ve veřejné dopravě a přizpůsobit ji potřebám lidí.

Winners‘ Night byla zároveň highlightem TopTématu ČNOPK Inteligentní infrastruktura. Jedním z nejdůležitějších výsledků intenzivní spolupráce partnerských firem a českých měst a obcí je webová stránka Chytrekroky.cz, na jejíž tvorbě se podílela také inovační agentura 2Fresh a startup D21. Města a obce se zde dozví, jak se mohou koncepčně připravit na zavádění řešení pro smart city. Kromě praktických tipů se na stránce objeví i příklady z praxe.

Zářijový průzkum ČNOPK ukázal, že většina českých měst a obcí (64 %) dosud žádnou chytrou strategii nemá. Zároveň je smart city pro sedm z deseti měst a obcí (73 %) relevantním tématem pro jejich rozvoj.

Přehled finalistů

startup odvětví web
Bioo – hlavní vítěz obnovitelné zdroje energie www.biotech.com
Medical Monitor telemedicína www.medicalmonitor.cz
4dot průmysl 4.0 www.4dot.cz
IP Fabric průmysl 4.0 www.ipfabric.io
RCE Systems průmysl 4.0 / robotika www.rcesystems.cz
eCarUp e-mobility www.ecarup.com

 

TopTéma ČNOPK Inteligentní infrastruktura | partneři: Bosch, E.on, PRE, Siemens, Škoda Auto, T-Mobile, Deloitte, Roland Berger, Bavorské státní ministerstvo hospodářství a médií, energie a technologie. Více na www.intelligent-infrastructure.cz

 

O ČNOPK: Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK), součást celosvětové sítě německých bilaterálních zahraničních hospodářských komor, je se svými cca 650 členskými firmami největší bilaterální obchodní komorou v ČR. Jejím posláním je propojovat český a německý byznys a podporovat ekonomicko-politickou spolupráci obou zemí. Českým i německým firmám nabízí služby šité na míru a pomáhá jim při vstupu na sousední trh. Sleduje trendy a těm s největším potenciálem pro česko-německou ekonomickou spolupráci se věnuje intenzivně. Například v roce 2015 komora rozpoutala v ČR diskuzi k tématu průmysl 4.0 a od roku 2016 organizuje soutěž Connect Visions to Solutions, jejímž cílem je propojit etablované firmy z průmyslu se startupy. Tyto aktivity komora v roce 2017 prohloubila TopTématem Inteligentní infrastruktura.