Skryté příležitosti pro start-upy v Düsseldorfu a jeho okolí

Enehano získalo grant od CzechInvestu, pomůže mu dobýt Silicon Valley
18.3.2019
Přijďte 5. dubna na KPMG Data Festival na VŠE a sáhněte si na data zblízka!
20.3.2019

V dnešní dynamické ekonomice je pro velký počet  technologických start-upů Česká republika malým trhem a expanze je nedílnou součástí jejich dlouhodobé strategie. Mít velké ambice na americký a asijský trh je velmi rozšířené, ale pokud si firma chce ověřit svůj produkt nebo službu na evropském trhu, cílit na Německo se určitě vyplatí.  Osmdesáti  milionový soused je stále největším trhem v EU  se  silným zpracovatelským průmyslem.

Německo nabízí mnoho příležitostí a start-upová scéna je velmi podporovaná. České firmy si pro svoji expanzi vybírají zpravidla hlavní město Berlín nebo Mnichov, protože Berlín je považován za německé centrum start-upů a najít tam prostory a další začínající inovativní firmy, se kterými je možné sdílet nápady a zkušenosti, je snadné. Navíc vzdálenost do České republiky je velmi přívětivá a zvládnutelná autem během několika hodin.

V případě, že český start-up zvažuje expanzi do Německa a jeho cílem je získat zákazníky z průmyslu, Barbora Račan Ježková, ředitelka zahraniční kanceláře pro DACH region agentury CzechInvest doporučuje myslet i na jiné lokality, : „ Jako příklad bych ráda uvedla  Severní Porýní Vestfálsko s metropolí Düsseldorf , zkráceně NRW. Jedná se o nejlidnatější spolkovou zemi s téměř 18 miliony obyvatel. Zároveň je to jedna z nejprůmyslovějších spolkových zemí Německa. Je zde možné najít centrály firem z mnoha oborů, jako Deutsche Telekom, Benteler, Vodafone, Eon, RWE, ThyssenKrupp, Rewe, Bayer a mnoho dalších. Potenciál pro získání nových zákazníků je zde vysoký. Za zmínku určitě stojí i další spolkové země jako je Baden-Württemberg a místní základna pro automobilový průmysl, Hessensko s Frankfurtem n. M., jakožto finančním centrem a samozřejmě Bavorsko.“

Barbora Račan Ježková doplňuje konkrétní startupové aktivity v regionu: „V rámci naší zahraniční kanceláře v Düsseldorfu sami organizujeme nebo se účastníme mnoho takových akcí. Dne 9.4.2019 je možné získat první kontakt s německým start-upovým prostředím na Czech-German Innovation Festival. Dále jsme se účastnili Digital Demo Day v Düsseldorfu. A pokud na akci sami nejsme, máme kontakty na další partnery. Doporučila bych také Start-Up Week v Düsseldorfu a Ruhr.Summit.