Rozhovor s Tomášem Šalamonem, spoluzakladatelem start-upu Incomaker, který vyvíjí marketingovou platformu s umělou inteligencí

Festival Bits & Pretzels vás po roce opět zve do Mnichova na festival startupových zakladatelů
28.6.2017
Vysoká škola báňská v Ostravě umožní malým a středním firmám tisknout ve 3D
3.7.2017

Tomáš Šalamon je jedním z dalších českých podnikatelů, který se zúčastnil Týdne českých start-upů v New Yorku a jeho start-up byl součástí českého pavilonu na mezinárodní konferenci TechCrunch Disrupt.

Tomáš svou první firmu založil už v 16-ti letech, má letité zkušenosti v představenstvech různých společností a jako jeden z mála českých subjektů získala jeho firma Incomaker prestižní grant z EU programu Horizont 2020 ve výši 1,35 mil. Kč.

A jak jsme slíbili v minulých článcích, přinášíme vám další rozhovor s účastníkem české delegace v New Yorku, která se v půlce května zúčastnila nejen TechCrunche, ale i dalšího doprovodného programu na území New York City.

 

O 1: Tomáši, všechny české start-upy byly v New Yorku díky EU programu CzechDemo, který pomáhá českým začínajícím podnikatelům dostat se na velké mezinárodní uznávané akce. Jak zpětně hodnotíš proces, který jste museli absolvovat, abyste byli úspěšně vybráni?

Dnešní start-upy to mají relativně jednoduché. Když to srovnám s devadesátkami, na současné mladé firmy se valí spousty příležitostí. Každý týden nám do schránky připlachtí hned několik pozvánek na různé start-upové akce, soutěže, na pitche různým fondům, akcelerátorům atd. Je toho tolik, že už si musíme z kapacitních důvodů trochu vybírat. Nechci, aby to znělo nadutě: je to skvělé – i tvrdošíjnému odporu několika posledních českých vlád navzdory nebylo nikdy snazší v téhle zemi začít podnikat. Výběr do CzechDemo se vlastně moc neliší od „komerčního“ pitche. Jde o to, přesvědčit porotu, že náš tým je ten pravý, náš produkt je ten pravý, že naše firma je ta pravá. A taky asi, že člověk umí anglicky. Koncept CzechDemo nám v rámci naší strategie dával smysl, proto jsme se rozhodli zkusit štěstí a zřejmě hodnotitelům dával smysl i Incomaker, což nás samozřejmě moc potěšilo a výsledek byl super.

 

O 2: New York nabízí nepřeberné množství možností, kontaktů, akcí. Co je pro Vás, pro IT společnost, to nejdůležitější? Proč cílíte právě na americký trh?

Incomaker má od počátku globální ambice. Ono to u podobného typu produktu ani nejde jinak. Proto jej prezentujeme na mnoha zahraničních akcích. To prostě nelze udělat od zeleného stolu. Člověk získá kontakty, zákazníky, partnery, vidí nové nápady, trendy a taky je velmi rychle konfrontován s realitou, což je nesmírně důležité, ať už je jakákoliv. V tomto případě jsem byl spokojen. Jednak jsme zaznamenali velmi pozitivní ohlasy a získali kontakty, což člověka samozřejmě nakopne. Jednak jsme si po řadě diskusí a jednání vytříbili taktiku zahraniční expanze, která získala hmatatelné kontury. Což může znít jako klišé, ale viděl jsem tolik firem, které vyhořely přesně na tom, že nevěděly, co chtěly, či měly naprosto nesmyslné představy, že bych to osobně považoval za jeden z největších přínosů celé akce pro Incomaker.

 

O 3: Nejste úplně čistě český start-up. Jste česko-portugalská firma, která má v Portugalsku část svého týmu. Vidíte to jako svůj benefit? Firma s mezinárodním přesahem, která se neupíná jen na český trh.

Je to obrovská výhoda ve skoro každém myslitelném aspektu snad kromě vzdálenosti. Ale to není v době Skypu a levných letenek zase takový problém. Jakkoliv mi u adjektiva „multikulturní“ naskakují pupínky, faktem je, že potřeba přizpůsobovat doslova tisíce detailů firmy a produktu fungování na mezinárodní bázi nám nesmírně pomáhá. Člověk se vymaní ze sevření obzoru problémů České kotliny, což je vidět na všem počínaje vyloženými technikáliemi typu rozdílného formátu adres, přes rozdílný kalendář svátků, jež tam slaví, po odlišné problémy, které řeší. Např. nezaměstnanost, která u nás v podstatě fakticky neexistuje, je tam jedním ze zásadních makroekonomických problémů atd. A pak je tu samozřejmě výhoda snazšího přístupu na obrovský trh. Portugalština je sedmý nejrozšířenější jazyk a Portugalsko má stále blízko na trhy svých bývalých kolonií, které dohromady čítají kolem 200 milionů lidí. My jsme měli smůlu, zlatá éra kolonialismu nás minula, tak máme holt aspoň ty zlaté české ručičky.

 

O 4: Prozradíš nám, co je pro Vás teď největší výzva?

Naškálovat business. Vyvinuli jsme produkt, následně s přispěním grantu od EU otestovali a teď jej prodáváme. A docela nám to jde. Čili trh a produkt je validován, víme, že jsme si celou dobu nehráli s nesmyslem. Existuje poptávka a máme platící zákazníky. Hlavní milník pro zbytek roku 2017 je transformovat firmu z rané fáze relativně nezralých, „partyzánských“ procesů do stavu, kdy to takříkajíc budeme sekat, jak Baťa cvičky. Za tím účelem se také momentálně poohlížíme po nějaké externí investici.

 

Děkujeme moc, držíme palce a ať se Vám daří.