Rozhovor s Tomášem Bednářem, spoluzakladatelem unikátního projektu Kreativní slovník. Před pár dny spustili svoji první Kickstarterovou kampaň.

Americký start-up s českými kořeny slaví úspěch v podobě investice. Sapho vybralo v druhém investičním kole 14 mil. USD
3.5.2017
Český carsharingový startup AJO se po Brně rozrostl i do Prahy
6.5.2017

Tomáš Bednář se svojí anglicky mluvící partnerkou vytvořili speciální projekt Kreativní slovník (v angl. Vocabulary maps), který se snaží propojit naše myšlenky s předem připravenými mapami ve formě obrázků. Jak si to konkrétně představit? Abychom to nedělali zbytečně složité, stačí se podívat vpravo na obrázek a vše pochopíte. Pomocí jednoho základního obrázku se tvoří různé „mapy“ tak, aby to bylo zejména pro děti co nejsnadnější a nejlépe naučitelné.

A plány mají veliké. Před pár dny, 2.5. 2017, spustili Kickstarterovou kampaň přímo TADY a jejich řešení už nyní testují v 70 školách a v 60 českých a slovenských rodinách.

Jak sám Tomáš Bednář říká: „ Jsme česko-anglická startupová rodinka s dvěma synky a snažíme se vytvořit první anglický slovník ve slovních mapách s obrázky pro snazší zapamatování slovíček. Druhou fází naše projektu je vytvoření, také opět první, online veřejně přístupnou databázi našich map“.

Chcete vědět více? Připravili jsme si pro vás rozhovor přímo s Tomášem Bednářem, zakladatelem startupu Kreativní slovník.

O 1: Tomáši, povězte nám, jak jste vůbec přišel na tenhle nápad?

Tento nápad přišel spontánně, když jsem jednoho dne požádal svoji partnerku, aby mi pomohla s přípravou lekce pro mé studenty, kteří se chtěli zaměřit na určité téma a já jsem nemohl najít v žádné učebnici toto téma jednoduše a přehledně zpracované. Suzi následně chvíli zkoušela najít materiály na internetu, ale marně, tak si nakonec sedla za stůl a nakreslila první slovní mapu, kterou si studenti ihned oblíbili a žádali si od té doby slovíčka pouze v mapách.

O 2: Předpokládám, že Kreativní slovník není úplně finančně náročný jako jiné například technické startupy / projekty. Je mi však jasné, že peněz není nikdy dost a nic není zadarmo. Co je pro vás finančně nejvíce náročné? Právě kvůli spolufinancování jste spustili před pár dny kampaň na Kickstarteru.

Finančně nejnáročnější je pro nás samotná tvorba map tzn. ilustrace a my potřebujeme hodně ilustrací. Dále to je náš čas, tisk a další. Právě z těchto důvodů jsme se rozhodli jít na Kickstarter s cílem dofinancovat realizaci knihy, a kdyby se nám podařilo vybrat více, tak máme v plánu naprogramovat i software.

O 3: Vaší cílovou skupinou nejsou úplné davy, ale rodiny s dětmi, školy, školky, zájmové kroužky. Cítíte někdy problém například při vyjednávání s potenciálními partnery nebo investory kvůli tomu, že vaše cílová skupina je limitovaná?

Problém při vyjednávání s investory nemáme paradoxně kvůli cílové skupině, ta je na jednu stranu velká a stabilní. Problém máme s vysvětlováním celé myšlenky, která je v podstatě velice jednoduchá a proto jí investoři nechtějí uvěřit. 🙂

O 4: Kdo vymýšlí jednotlivé mapy? Přímo vy s partnerkou? A jak přicházíte na to, která slova jsou ta „správná“?

V první fázi vytváří mapy partnerka a následně je procházím já a vedeme diskuzi, co schází, nebo je navíc. Volbu slovíček řešíme pocitově podle úrovně a zájmů našich studentů, tak aby byli naši studenti spokojeni.

O 5: Závěrem nám řekněte, jaké jsou vaše budoucí plány?

Naším cílem je postupně vydávat další díly a verze slovníku, ale hlavní cíl je zaměřit se na online verzi s …. (a to je zatím tajemství). 🙂

Děkujeme moc za váš čas, držíme moc palce a další kreativní slovníky / mapy najdete přímo na oficiálních stránkách http://www.kreativnislovnik.cz/ a http://vocabularymaps.com/.