Rozhovor s Vojtou Ročkem, zakladatelem českého start-upu Stories, který přichází s novou analýzou firemních dat

Rozhovor s Janem Šmejkalem, poradcem Air Ventures a člověkem, který stojí za Startup Grindem (powered by Google Entrepreneurs) v Číně a regionu APAC.
15.11.2016

Stories je unikátní startup, který svým přístupem k big datům může změnit pohled velkých korporací na práci s informacemi.

O Stories jsme v posledních pár týdnech mnoho slyšeli a četli. Téměř všechna internetová média hovoří o jejich další úrovni nástroje k business intelligence. Získali investici 15 mil. Kč od české společnosti Logio, která se zabývá problémy s řízením dodavatelských řetězců. Na české poměry to není malá částka a odpovídá to zkušenostem tria Filip Doušek, Peter Fedoročko a Vojta Roček. Co mají s touto investicí v plánu? O čem jejich každodenní práce je? Jak těžké pro ně byly začátky? Nejen o těchto otázkách jsme si povídali s Vojtou Ročkem, spoluzakladatelem Stories.

O 1: Moc děkujeme za Váš čas. Povězte mi, pro začátek, o čem Vás startup Stories přesně je? Jaká je jeho hlavní myšlenka?

Rozhodování ve velkých firmách dnes probíhá pod tlakem, bez dostatečného množství informací a hlavně pozdě. Celý tento proces měníme a umožňujeme managementu neřešit jenom operativu, ale začít se soustředit i na strategii. Náš nástroj nezahlcuje informacemi bez byznysové hodnoty, naopak upozorňuje právě a jen na ty trendy, které mají největší finanční dopad, automaticky a ty správné lidi.

O 2: Základem vaší práce je analýza a každodenní práce s obrovským množstvím dat. Dle vašeho pohledu jsou nejdůležitější data, která jsou finančně podstatná. Jak jinak, dnešní svět se točí hlavně kolem financí. Další data, nefinanční, pro Vás už nejsou tak důležitá?

V tuto chvíli posuzujeme čistě na základě financí. Jakýkoliv trend převedeme do peněz, to je pro Stories unikatní, díky tomu se náš nástroj velmi rychle vyplatí. Vychází to ale i z našich primárních zákazníků, kteří jsou z oblasti fmcg retailu a bankovnictví.

O 3: Jak moc dopředu dokážete trendy díky vaší analýze dat předpovědět? Velké korporace, se kterými spolupracujete, potřebují znát trendy hodně dopředu a reagovat na ně s předstihem, že?

Nedá se to zobecnit. Každý den u každého klienta udělá Stories cca 10 mil. pohledů, kombinací různých dat. Podíváme se na všechny řezy a najdeme ty důležité. Občas vypadne, že je tady rychle rostoucí problém v řádu týdnů, občas strategická velká věc v řádu let. Dopředu to však nevíme, nemáme to šanci vidět, právě to je krása a výhoda takového nástroje. Jak se svět kolem nás stává rychlejším a komplexnějším, tak se ukazuje, že nejdůležitější je krátká reakční doba klíčových lidí. Právě těm pomáháme nacházet nové trendy, vysvětlujeme je a umožňujeme jim reagovat.

O 4: Závěrem se vrátíme k vaší získané investici od české firmy Logio, o které jsme naše čtenáře informovali i my. Je mi úplně jasné, že Vás teď plně zaměstnává. Můžete nám prozradit vaše nejbližší plány? Jak moc je pro Vás částka 15 mil. Kč podstatná?

Děláme technologicky i lidsky velmi náročný startup. Po dvou letech R&D a ověřovaní hypotéz nad daty reálných klientů nám teď částka 15 mil. Kč umožní postavit plně skálovatelnou architekturu, která nebude mít výkonnostní limity a umožní nám rozšířit schopnosti našeho nástroje směrem k machine learningu a predikcím. Logio je na českém trhu unikátní firma – jejich hodnoty a přístup k businessu s námi velmi hluboce rezonuje a vážíme si toho, že jsme se na seed investmentu dohodli právě s nimi.

Ještě jednou velké díky, budeme Vám držet palce a přejeme mnoho spokojených zákazníků. Pokud se o Vás naši čtenáři chtějí dozvědět více, můžou se podívat na http://www.stories.bi.

Redaktorka Kateřina Kynclová