Rozhovor s Milanem Málkem z Kooperace.cz, který propojuje firmy v oblasti strojírenství a mění jejich pohled na výrobu

Mezi TOP4 nejlepšími startupy v rámci regionu V4 jsou tři z Česka. Zítra se utkají o titul v pražském Kongresovém centru, postup do evropského i světového finále
9.4.2019
Na Startup World Cup do San Francisca míří čeští Motionlab
15.4.2019

Milan MÁLEK firma Kooperace.cz Hradec Králové strojař soustruh 29.08.18

Startup Kooperace.cz je platforma pro strojírenské firmy, které díky ní mohou nabízet volné kapacity svých strojů a propojit se s těmi, kdo naopak mají práce moc, nebo sami nedisponují specifickým strojem. Obojí vede ke zvýšení zisku. Myšlenka je to velmi jednoduchá avšak velmi efektivní. Milan Málek, CEO upřesňuje vizi dál: „ Je to win-win situace pro všechny. Díky maximální vytíženosti kapacit daná firma netratí a získává nové zakázky. Naše úloha je podstatná v tom, že s celým procesem pomůžeme a uvolníme jim ruce tak, aby se mohli soustředit na svůj core business, tj. na strojírenskou výrobu a ne na administrativní procesy. Naše cílová skupina je obrovská. Jen v ČR je momentálně 50 tisíc strojírenských firem.“

Platforma se posouvá dál a to i díky 7-měsíčnímu inkubačnímu programu CzechStarter agentury CzechInvest, který propojil Kooperace.cz se zkušenými mentory. Spolupráce přinesla pomoc nejen na poli networkingu a získávání zajímavých kontaktů, ale především vedla k přesnějšímu zacílení produktu, které je k úspěšnému pokračování platformy nezbytné. Svůj program zakončili na slavnostním večeru CzechStarter Pitch night, kde je porota vybrala jako nejlepší startup včera a zároveň vyhráli i cenu publika.

Jak mají plány do budoucna? Proč právě strojírenské firmy? Nejen na to jsme se Milana Málka ptali v našem rozhovoru.

 

1) Milane, fungujete necelé dva roky. Jaké byly začátky? Proč právě oblast strojírenství?

Začátky nebyly, jak už to bývá, úplně růžové. Byly vlastně docela šedé. Trh byl přesycený platformami poptávkových portálů, které nejen že nesplnily očekávání, ale přímo zklamaly důvěru většiny lidí. Stálo nás velké úsilí tento obraz změnit. Vsadili jsme na osobní kontakt a každou vybranou firmu navštívili. Někteří byli skeptičtí k tomu, zda dotáhneme myšlenku do konce, ale, nenašel se nikdo, opravdu nikdo, kdo by ji označil za špatnou, nemožnou. A to nás nesmírně povzbudilo v práci. Myšlenka sdílení volných kapacit a jednoduchého vyhledávání partnera vystihla problém, který řeší všichni.

Mě i bratra Jakuba provází strojírenství od mládí a pracovně se mu věnujeme 19 let a vyzkoušeli jsme si jak vedení vlastní firmy, tak vysoký management v nadnárodní společnosti. Proto pomoc malým a středním strojírenským podnikům byla pro nás proto jasná volba,“ směje se CEO platformy Milan Málek.

 

2) V rámci programu CzechStarter je součást podpořených aktivit i podpora mentorů – expertů. Můžete nám prozradit, co byly jejich nejcennější rady pro Vás?

Za nejcennější považuji impuls k tomu, abychom se s Kooperacemi nezastavili na hranicích a měli větší ambice. Když ne světové, tak alespoň evropské. Naučili jsme se nemyslet pouze lokálně, nebát se velkých myšlenek. A taky jsme se díky CzechStarteru zorientovali na poli startupů a propojili se s komunitou lidí kolem nich.

 

3) Netajíte se tím, že hledáte investora. Co můžete investorovi nabídnout?

Nabízíme možnost podílet se na totální změně strojírenského trhu v Evropě. A to v objemu téměř 600 miliard Eur.

 

4) Budoucí plány?

Jedeme na plné obrátky. Vítězství na CzechStarter Pitch night nás nabilo energií a máme v plánu několik důležitých zajímavých akcí. Nejbližší z nich je v dubnu Startup World Cup & Summit, kde budeme mít vlastní stánek. V květnu jsme dostali možnost prezentovat Kooperace.cz před 30 investory v Rotterdamu. Jsme zlatý partner konference CEEC research, kde se představíme více než stovce strojírenských firem. V Mariboru vystupujeme na PODIM Conference…bude to jízda!!!

Držím palce, ať se daří