Rozhovor s Martinem Hubáčkem, bezpečnostním analytikem startupu Nlab.cz

Univerzita Palackého hledá podnikavé hlavy, podesáté pomůže začínajícím podnikatelům s rozjezdem firmy
24.4.2019
Známe vítěze #Demoday Pitch soutěže DEXIC acceleratoru
13.5.2019

dav

Kybernetická a informační bezpečnost je v současné době velmi aktuální téma a ví to i startup Nlab.cz z Hradce Králové. Tři vývojáři založili společný projekt, který nabízí svým zákazníkům jak služby na míru týkající se softwaru, hardwaru a vývojářských služeb, tak i speciální řešení v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti.

Během pár dní se svým speciálním softwarem pro vysoce šifrovaný VPN začne inkubovat v Technologické centru Hradec Králové. A Martin Hubáček, bezpečnostní analytik nLab.cz přibližuje jejich záměr: “Pro své řešení hledáme momentálně investora a náš hlavní směr vidíme v oblasti vysoce zabezpečených VPN. Oblast kybernetické a informační bezpečnosti je často podceňována. Ze statistického pohledu 7 z 10 podniků není připraveno na případný kybernetický útok. Řešení následků úspěšného útoku na infrastrukturu nebo služby je mnohdy velmi nákladné a časové náročné. Nejlepší obranou je systematická příprava infrastruktury a minimalizace rizikových faktorů včetně patřičného vzdělávání v této problematice. Pro minimalizaci rizik přicházíme s novou službou poskytující vysoce zabezpečené VPN spojení. Jedním z benefitů naší služby jsou použité technologie a velmi komplexní šifry minimalizující riziko možnosti odposlechu nebo neoprávněné manipulace s komunikačním tokem klienta. Využívání vysoce zabezpečených komunikačních tunelů je jedním z kroků pro snížení rizika úspěšného útoku.“

 

1) Martine, proč právě kybernetická bezpečnost? Vidíte tam „díru“ na trhu?

Současná situace nás zavedla k zamyšlení nad přístupem k informační a kybernetické bezpečnosti. Podniky si stále v dostatečné míře neuvědomují důležitost svých IT oddělení a prostředků, které využívají. Mnohdy jsou tato oddělení podfinancována, pověření pracovníci jsou v této oblasti nedostatečně vzdělaní a samotná problematika je odsouvána do pozadí s vírou, že se „nic nestane“. Je to vlastně podobná víra, kterou mají lidé, kteří nezálohují svá data dostatečným způsobem. Řešení následné obnovy dat je pak mnohem dražší než samotná prevence. S kybernetickou a informační bezpečností je to velmi podobné, a proto je zde mnoho příležitostí, které chceme využívat. Naším cílem je pomáhat a minimalizovat možná rizika.

 

2) V čem je váš projekt Nlab.cz unikátní? Co děláte jinak než ostatní firmy ve vašem oboru?

Mnoho firem, které se pohybují v naší oblasti využívají unifikované řešení a využívají je k široké implementaci bez ohledu na skutečné klientské potřeby. Na rozdíl od ostatních si vytváříme řešení, které reflektuje skutečné potřeby a aktuální trendy.

 

3) Co si slibujete od inkubace v Technologickém Centru Hradec Králové (TCHK) ?

TCHK nám nabízí unikátní možnosti pro náš růst, poskytuje poradenský a asistenční servis včetně individuálního přístupu, kterého si velmi ceníme.

Možnost inkubovat se v TCHK je pro nás velkým přínosem a spolupráce nám přinese dostatek nových poznatků a znalostí.

 

4) Kde se vidíte za 5 let?

Velmi dobrá otázka, pět let je velmi dlouhý časový úsek, za který se může mnoho věcí změnit. Za takovou dobu se vidíme v naší stabilní společnosti, která bude mít vybudovanou infrastrukturu po celé EU nebo i dále. Velmi rádi si před sebe klademe těžké cíle.

 

Děkujeme, ať se daří!