Rozhovor s Kristianem Mejstříkem, zakladatelem firmy Prague Local Friends ;-), který podniká srdcem a sklízí úspěchy

Keboola míří do USA, pobočku v Chicagu povede Pavel Doležal
5.12.2018
Český Coding Bootcamp Praha vyhrál prestižní cenu European Digital Skills Award
10.12.2018

Kristian Mejstřík je mladý, energický podnikatel, který má za sebou spoustu zkušeností. Několik let pracoval v hotelu na pozici „kulturního referenta“, kde vytvářel program pro hosty z celého světa, dále pracoval jako koordinátor na různých eventech nebo jako průvodce. Tyto zkušenosti se rozhodl zúročit. a tak se znalostí trhu, backgroundem herce a svou touhou po nezávislosti založil firmu Prague Local Friends;-), která nabízí zahraničním turistům nejen prohlídky po Praze, ale zároveň i eventy pro velké firmy, procházky noční Prahou, nebo výlety na zajímavá historická místa jako je Terezín, Kutná hora, Mělník apod. Jeho tým teď čítá 5 lidí a jak sám říká: „Mým snem je být nezávislý a každému mému klientovi se věnuji naplno. Ať se jedná o pár nebo event pro 350 lidí. A pozitivní odezva mě žene stále dopředu a nutí mě pracovat ještě více. Teď opravdu dělám to, co mě baví.“

 

Kristiáne, co pro tebe byla největší výzva? Peníze, čas, tým?

Výzvy se samozřejmě mění v průběhu podnikání. Na začátku bylo asi největší výzvou osamostatnění. To, že je to najednou úplně všechno na Tobě. Že do toho dáš spoustu peněz, času a energie a prostě z toho třeba taky nic nebude. Nemáš peníze na to, najímat si odborníky na marketing, na účetnictví, na administrativu etc. Na druhou stranu jsem ale neměl moc čas se zabývat těmihle věcmi, protože jsem měl právě spoustu práce s tím rozjezdem. Tým se mi povedlo sestavit velmi kvalitní, a to z lidí, které mám rád a kterým stoprocentně věřím. Teď je naší výzvou dobře oslovit více potenciálních klientů a rozšířit portfolio služeb, konečně udělat českou verzi webu a spustit blog.

 

Absolvoval si Startup Akademii od společnosti Inventi– proč si do toho šel?

Vrátil jsem se po 10 letech do školy a v rámci předmětu případových studií nám byla nabídnuta možnost zúčastnit se Start-up akademie, kterou pořádala společnost Inventi. Okamžitě jsem se rozhodl přihlásit se, protože mi bylo jasné, že nejlepší know-how dostanu spíš od lidí, kteří se v businessu pohybují dennodenně a potýkají se s praktickými problémy než na akademické rovině grafů a diagramů. Nemluvě o nových kontaktech. A nemýlil jsem se. A to vše navíc zdarma? Díky SA, jsem začal také trošku více uvažovat o produktu a o fungování trhu.

 

Jak se pereš s konkurencí? Cestovek, agentur a lokálních průvodců jsou mraky, plný internet.

Samozřejmě, že sleduješ konkurenci, ale my moc nemáme čas se s ní prát. Pereme se hlavně sami s sebou a s tím, abychom byli vždy o něco lepší. A to nám už tak bere dost energie. Navíc spolupracujeme s jinými kolegy, jejichž práce si vážíme a pokud nejsme schopni službu uskutečnit dostatečně kvalitně my, pošleme klienta k těm, co to umí lépe. V tom si myslím, že taky tkví profesionalita – vědět na co máš a na co už ne.

 

Určitě nepracuješ sám, jak velký máš tým?

Momentálně se core-team skládá včetně mě z 5 lidí a spolupracujeme s externisty, které najímáme v případě, že nezvládáme pokrytí poptávky z vlastních zdrojů.

 

A jaké máte plány do budoucna?

Minulou sezónu jsme zavedli výlety mimo Prahu, šité na míru klientům a v té příští bychom rádi rozšířili portfolio o přípravu eventů, kterým bych se rád věnoval já. A samozřejmě cílem je nabízet kvalitní službu dostatečnému množství klientů.

 

Důležitá otázka nakonec, proč sis zvolil vůbec podnikání?

Pokaždé, když jsem pro někoho pracoval, jsem bojoval s tím, že některé věci jdou dělat efektivněji a lépe, nebo v lepším případě „jinak“ a tak jsem se rozhodl, že budu dělat na sebe. Podnikání je svým způsobem tvůrčí činnost, ale na druhou stranu, ne bezbřehá – dává Ti jasné mantinely, odkud kam můžeš. A to mi vyhovuje. Mě pak ta bezbřehost paralyzuje. (Smích.)

 

Dennodenně pracuješ se zahraniční klientelou – vidíš rozdíl mezi českým a mezinárodním přístupem lidí?

S česku klientelou pracujeme jen v rámci team-buildingů nebo velmi výjimečně, tak nemůžu až tak posoudit. Myslím, ale že hlavně jde o to, že Češi obecně nejsou ještě dostatečně zvyklí ocenit služby finančně. A co se třeba Američanů týče (ale nejen jich), tak vlastně nejsem schopen je nějak objektivně popsat, protože naši typičtí klienti jsou dobře situovaní, vzdělaní lidé, s nadhledem a smyslem pro humor, kteří jsou na dovolené (tedy ve výborné náladě) – a tak moje představa o běžném Američanovi je asi dost předimenzovaná.

Moc děkujeme za rozhovor, ať se daří!