Rozhovor s českými startupy z letošního ročníku Czech Startup Week New York. Jaké jsou jejich dojmy? Konference TechDay určitě nezklamala.

Vítěz Podnikavé hlavy chce vyrábět náplně do 3D tiskáren z plastových lahví
1.6.2018
Jak fungují investiční kola startupů a jak se na investora připravit?
4.6.2018

Czech Startup Week New York je nabitý týden, který se koná na začátku května přímo v centru New Yorku. Hlavní událostí je největší startupová akce v US TechDay s doprovodným programem, na kterém se podílí jak Ministerstvo zahraničních věcí, tak i jeho ekonomická diplomacie a americký inkubátor VentureOut. Program a detaily jsou k dispozici na stránkách MZV ČR TADY.

Tři české startupy – WAPS Technologies, Statusdroid a Xlab – mají už náročný týden za sebou a své dojmy s námi sdílely v krátkém rozhovoru. A na čem se shodly? Startupy musí myslet globálně a srovnání se zahraniční konkurencí je k nezaplacení.

1)    Součástí doprovodného programu byly i rychlé schůzky s americkými investory a mnohými místními odborníky. Jaká byla jejich nejcennější rada?

Miloslav Szczypka, WAPS:  Nejcennější rady jsme dostali hlavně ohledně toho jak má vypadat účinný marketing a jak by měly správně vypadat tzv. „pitch decky“.

Martin Stoila, XLAB: Nejcennější rady jsme dostali v marketingové oblasti. Napříč tomu, že jsme tuto stránku založení firmy na zahraničním trhu nepodceňovali, jejich rady nám ukázaly nové možnosti prezentace naší společnosti.

Lukáš Pour, STATUSDROID: Máme se zaměřit na partnerství s většími organizacemi místo cílení na získávání jednotlivých zákazníků. Dále pak lépe vysvětlit naši hodnotu. Ukázat co našemu zákazníkovi přinášíme místo prezentace seznamu toho co umíme.

2)    Pokud srovnáte český a americký trh, v čem vidíte největší rozdíl a proč cílíte právě na americký trh?

Miloslav Szczypka, WAPS: Největší rozdíl je hlavně v objemu peněz na trhu a velikosti trhu. Je zde také snadnější najít investici.

Martin Stoila, XLAB: Největší rozdíl vidíme ve velikosti obou trhů a tím pádem v možnostech, které jsou pro firmy k dispozici.

Lukáš Pour,  STATUSDROID: Americký trh je velmi dynamický, ať z pohledu fluktulace pracovní síly nebo z pohledu množství konkurence, která se objevuje a zase mizí každý den. Nebojí se také velmi rychle pivotovat projekt úplně jiným směrem.

3)    TechDay, největší startupová událost v US, co pro vás byla pomyslná třešnička na dortu této akce?

Miloslav Szczypka, WAPS: Celý TechDay byl pro nás úžasný, takže je těžké určit přesnou událost.

Martin Stoila, XLAB: Jedná sa o největší trh na světě s velikým množstvím potenciálních klientů pro naši společnost.

Lukáš Pour, STATUSDROID: Na TechDay jsme neměli nouzi o návštěvníky našeho stánku. Lidé proudili po celý den a líbilo se nám, že nebyli jen ze startupového prostředí.

4)    Strávili jste týden ve velkém jablku, technologické mecce východního pobřeží US, kam směřují první podnikatelské kroky vaší společnosti bezprostředně po návratu?

Miloslav Szczypka, WAPS: Nejprve musíme od základu změnit naše pitch decky, zlepšit naše webové stránky a také správně zacílit marketing.

Martin Stoila, XLAB: Utřídili jsme si všechny získané kontakty a začínáme je postupně oslovovat. Kromě toho pracujeme na vylepšení naší marketingové strategie podle zpětné vazby, kterou jsme dostali v průběhu programu.

Lukáš Pour, STATUSDROID: Rozhodně k úpravám naší „core message“, aby lépe vystihovala v čem dokážeme pomoci a také se zaměříme více na spolupráci s marketingovými agenturami.