Rozhovor s Martou Kovalovskou z firmy Enviros, která pracuje na evropském projektu START2ACT pro startupy a SME

Společnost EY hledá již osmnáctého EY Podnikatele roku
11.9.2017
Dvanáct českých startupů odlétá do San Franciska díky programu CzechDemo agentury CzechInvest
12.9.2017

ENVIROS, s.r.o. je přední poradenskou společností v oblasti energetiky, životního prostředí a managementu, která působí v České republice, zemích střední a východní Evropy a v dalších zemích světa. Jejím majoritním vlastníkem je ENVIROS GLOBAL Limited se sídlem ve Velké Británii. Na trhu působí již od roku 1994 a je zkušeným hráčem na českém i mezinárodním poli. 

Aktivně se zapojuje i do mezinárodních projektů, mezi něž patří i evropský projekt START2ACT. Projekt je plně financován Evropskou Unií z programu Horizon 2020 a jeden z jeho hlavních cílů je podpora malým a středním podnikům & startupům s důrazem na úsporu energie prostřednictvím každodenních jednoduchých činností. 

Zajímají vás detaily? Nevíte, jak byste se mohli do programu START2ACT zapojit? Zeptali jsme se Marty Kovalovské, která vede projekt v České Republice. 

 

O 1: Povězte nám na úplný začátek, jak se Enviros dostal k evropskému projektu START2ACT, kterého je součástí 9 zemí, mimo ČR je to Velká Británie, Belgie, Polsko, Chorvatsko, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko a Rumunsko. Co to pro Vaši firmu znamená? 

Naše společnost má již dlouholeté zkušenosti s evropskými projekty financovanými Evropskou Unií, stejně tak i s programem Horizon 2020. Byla to tedy jedna z dalších výzev, které jsme chtěli čelit a rozšířit téma energetické efektivity i mezi začínající malé a střední podniky a startupy. Přestože jsme se v minulosti zabývali především projekty pro velké subjekty, rádi bychom ukázali i menším podnikatelům, že i malá opatření mohou šetřit peníze, energii a životní prostředí. 

 

O 2: Můžete nám říci, jak konkrétně vypadá pomoc českému startupu, který se chce zapojit do projektu, ale pořád nemá konkrétní představu?  

V případě, že se startup rozhodne zapojit do projektu START2ACT, naši vyškolení experti jsou připraveni v rámci workshopu poskytnout náhled na to, co je vlastně energie a jakým způsobem je spotřebovávána a přiblížit účastníkům workshopu pojem energetické efektivity tak, aby pochopili i širší důsledky spotřeby energie. Jde o to, inspirovat startupy pomocí jednoduchých fungujících reálných opatření ke změně jejich chování a následné úspoře energie a nákladů. Další výhodou účasti v projektu jsou interaktivní online nástroje, které lze uplatnit a také online platforma, která je k dispozici všem účastníkům. Pomocí ní lze řešit individuální otázky, problémy či sdílet úspěchy, a to s účastníky ze všech participujících zemí. 

 

O 3: Prozraďte nám několik čísel z projektu, jako je např. finanční alokace, počet jednotlivých expertů anebo počet workshopů a jejích účastníků?  

Tento tříletý projekt má omezený fixní rozpočet, v rámci kterého naše společnost nabízí na území České Republiky, mimo pravidelné workshopy s kapacitou 15 – 20 SME/startupů na workshop, 3 po sobě jdoucí individuální konzultace (pouze pro SME) pro 50 malých a středních podniků, které mají menší počet zaměstnanců než 49 a působí na trhu ne déle než 5 let a také mentoringové aktivity vedené formou workshopů pro přibližně 135 startupů. V současné době se workshopům i konzultacím věnují 4 naši experti.  

 

O 4: Momentálně jste v polovině trvání projektu. Je něco, co vás překvapilo? Ať pozitivně nebo negativně? Koordinace evropského projektu, kde je zainteresováno 9 zemí není jednoduchá věc. 

Ano, máme za sebou první polovinu trvání projektu, kdy koordinátor, což je maďarská společnost Europa Media, která rozhodně také není nováčkem v oblasti udržitelného rozvoje, nastavil pravidla projektu a úspěšně řídí zástupce dalších 8 participujících společností. V průběhu jara letošního roku se nám podařilo odstartovat první sérii workshopů pro malé a střední podniky a startupy v hlavním městě a také v Brně a v Ostravě. Rádi bychom rozšířili myšlenku tohoto projektu na co největší počet mladých malých a středních podniků a startupů. Prozatímní zkušenosti z workshopů jsou takové, že priority začínajících podnikatelů leží především v jiných oblastech, než je spotřeba energie. Nicméně se snažíme zvýšit zájem o problematiku, zvláště dnes, kdy se nezadržitelně řítíme ruku v ruce s technologickým pokrokem do doby, kdy si nebudeme moci dovolit energií plýtvat.  

 

Děkujeme, držíme palce a přejeme mnoho úspěchů. V případě dotazů můžete psát na start2act@enviros.cz nebo navštívit webové stránky projektu http://cz.start2act.eu/.