Rozhovor s Robertem Haškem z unikátního českého startupu Six Guys Labs, který cílí na naše zvířecí mazlíčky

Výsledky výzkumu české startupové scény od Vodafone Nápad roku, univerzitního podnikatelského akcelerátoru Xport VŠE a společnosti Profinit
6.7.2017
CzechStartups.org přichází s dotazníkem pro české startupy. Napište nám svoji zpětnou vazbu a pomozte nám tvořit obsah webu!
11.7.2017

Startup Six Guys Labs je velmi čerstvý a nadějný startup. Brzy bude slavit svůj první rok existence, ale mluvit o něm jako o “nováčkovi” určitě nemůžeme. V únoru spustili svou první Kickstarterovou kampaň, kde vybrali úctyhodných 40 tisích USD a byli nominováni mezi TOP15 evropských startupů na EU-Startups konferenci 2017 v Berlíně.

A proč jsme pro vás připravili rozhovor právě s nimi? I oni jsou dalšími z českých delegátů, kteří se v květnu zúčastnili Českého týdne startupů v New Yorku a my jsme je vyzpovídali o jejich pocitech a plánech do budoucna.

O 1:  Roberte, povíš nám více o vašich třech produktech, ve kterých cílíte na domácí mazlíčky? A na čem právě pracujete?

Pracujeme na našem produktu, který se jmenuje actijoy a v současné chvíli zahrnuje tři vzájemně propojené produkty. Jedná se o set chytrých wifi misek mapujících příjem potravy a vody a chytrého obojku (health & activity tracker) – zjednodušeně řečeno Fitbitu po psy, který hlídá aktivitu psa. Všechna zařízení jsou propojena do aplikace, která s daty pracuje, vyhodnocuje je a pomáhá majiteli s efektivní péčí o psa. Součástí aplikace je i zdravotní knížka, kterou může majitel sdílet s veterinářem v případě jakýchkoliv zdravotních problémů. Ve zdravotní knížce jsou uchovány všechny údaje o očkování, zdravotních problémech a zákrocích, lécích, stejně tak jako denní výživa a aktivita psa. Je to taková servisní knížka pro psa.

O 2: Díky programu CzechDemo jste měli svůj vlastní stánek na Tech Crunch Disrupt v New Yorku. Jak zpětně vnímáte vaši účast v tomto programu?

Pochopitelně že pro nás bylo úžasné dostat se na TechCrunch do New Yorku. Ať už z marketingových či strategických důvodů. Ne každý startup má dostatečný kapitál, aby si takto nákladnou akci dokázal zafinancovat z vlastních zdrojů. Na TechCrunchi jsme potkali nejen případné koncové zákazníky, ale především partnerské projekty, se kterými do budoucna můžeme propojit své síly. Bylo by ale škola definovat program CzechDemo jen jako účast na TechCrunchi. V rámci projektu jsme totiž absolvovali i hyper-accelerátorový program s Venture Out. Ten vnímáme jako otevřené dveře na cílový americký trh. V rámci programu jsme měli možnost oslovit konkrétní investory, prošli jsme workshopy s mnoha mentory a odborníky na jednotlivé činnosti, které se týkají amerického trhu, ať už budeme mluvit o daňových či právních otázkách, či o zvyklostech na americkém trhu. Zlepšli jsme naše prezentační dovednosti, které jsme na závěru programu předvedli během CzechTech pitch night před panelem investorů a návštěvníky akce. Celkově nám účast v programu přinesla mnoho nových kontaktů a posunula nás zase o kus blíž k našemu cíli.

O 3: Vaše zaměření startupu je hodně specifické. Ne každý má doma domácího mazlíčka a tím pádem je pro vás velikost potenciální klientely poměrně úzká. Vnímáte to? 

Jak jsem již zmínil, s naším produktem míříme především na americký trh. V řeči čísel je to celých 80 milionů psů. Navíc 54% z nich trpí nadváhou či obezitou. Potenciální klientela je tedy poměrně široká, byť samozřejmě ne každý má doma domácího mazlíčka a číslo by mohlo být větší. Celosvětový vývoj trhu navíc každý rok potvrzuje, že po dětech jsou domácí mazlíčci a potřeby pro ně druhou nejprogresivněji rostoucí komoditou posledních let.

O 4: Prozradíte nám, jak jsou vaše produkty finančně náročné?

Budeme-li mluvit o Buddy packu – tzn. celém systému skládajícího se ze 2 misek a jednoho trackeru , dostáváme se k prodejní ceně zhruba 250 USD. Naše zařízení je nejen chytré, ale zároveň i multidog friendly což znamená, že si majitel může poskládat zařízení dle svých preferencí. Jsou-li schopni psi v jedné domácnosti sdílet misky, může zakoupit více trackerů a méně misek. Jedno zařízení při samostatné koupi stojí 89 USD. V naší domácnosti například psi sdílí misku na vodu, která dokáže rozeznat, který pes jí zrovna použil a data přiřadí do správného účtu. Misky na potravu a trackery má každý vlastní.

Moc děkujeme za váš čas, držíme palce a ať máte co nejvíce spokojených domácích mazlíčků ;-).