Rozhovor s profesionály z VSHostingu, který je největším poskytovatelem managed serverových služeb v ČR a Slovensku

JIC PLATINN pomáhá technologických společnostem z Jihomoravského kraje inovovat
2.3.2017
CzechInvest a MZV pomáhají českým firmám s účastí na RoboBusiness Europe 2017 v nizozemském Haagu
7.3.2017

Firma VSHosting je na trhu již 10 let a v oboru kompletně spravovaných managed služeb tak není žádným nováčkem. Ba naopak. Za poslední dekádu má společnost za sebou mnoho důkazů o tom, že tvrdá dřina a risk se vyplatí. O managed službách se ale hovoří ve více různých podobách a výklad je nejednotný. V tomto případě však budeme mluvit o managed službách na nejvyšší úrovni.

V České republice a na Slovensku je VSHosting největším poskytovatelem managed serverových služeb, v srpnu 2015 otevřel své vlastní datové centrum v Praze SERVERPARK a stará se o globální projekty typu: ČSFD, AAA AUTO, PARFUMS.CZ (NOTINO), OKAY, A3 Sport, Shoptet, Shopsys a stovky dalších.

Jaké mají ve VSHosting plány do budoucna? Jak těžké je provozovat a vlastnit nejmodernější datové centrum v Evropě SERVERPARK? Mají i ve VSHostingu problém s hledáním IT pracovníků? Nejen na to jsme se ptali Damira Špoljariče, CEO společnosti, Michaely Egedové z HR oddělení a Jana Sváška, Server specialisty.

 

O 1: Moc děkujeme za váš čas a hned na úvod bych vás požádala, abyste nám ve zkratce vysvětlili, čím přesně se ve VSHostingu zabýváte?

Jan Svášek: Udáváme trendy v oblasti zajištění běhu internetových projektů a největších e-commerce portálů ve střední Evropě. Jsme partnerem firem, jejich prací je starat se o vývoj a jejich předmět je podnikání. Vše ostatní jde za námi. Může to být e-shop, gaming projekt s celosvětovou působností, případně firma, která tvoří internetový obsah. Za 10 let existence jsme se setkali téměř s každým možným scénářem, co se na serveru může stát + k tomu přidáváme naše know-how spojené s chodem nejmodernější kolokace ve střední Evropě. Zajišťujeme si tak vše od konektivity až po napájení, pohráváme si s myšlenkou vlastního brandu HW apod. Pro klienta tak dodáváme kompletně řešení na míru, obohacené o naše postřehy a zkušenosti.

O 2: Vaše vlastní nejmodernější datové centrum ve střední Evropě SERVERPARK stálo téměř 250 mil. Kč  (cca 9 252 405 EUR). Musel to být risk, přijít s tak velikým projektem v tak malé zemi jako je Česká republika. Cítili jste konkrétní poptávku?

Damir Špoljarič: Na úvod musím zmínit, že celková cena centra byla rozdělena na několik etap a stavěli jsme bez dotací. Pouze z vlastních zdrojů a z finančních zdrojů z banky. Jinak jsme cílili na poptávku generovanou naší společností, protože jde o infrastrukturu, kterou používáme téměř pouze pro svoji potřebu pro cloudové a hostingové služby, které nad touto infrastrukturou dále stavíme.

O 3: Vaše reference, které jsme zmiňovali již v úvodu, hovoří za vše. Máte mnoho zkušeností a úspěchů a svoje aktivity rozšiřujete i do zahraničí. Co byl hlavní impuls pro expanzi do zahraničí? Myslíte, že v dnešní době už je to „nutnost“ ?

Jan Svášek: Jednalo se o přirozený vývoj. Tuzemský, potažmo Slovenský trh je již poměrně rozebraný. Těch projektů tady není nekonečně mnoho a byla by škoda nevyužít naší výborné strategické polohy a vlastností zázemí, kdy máme přímé peeringy s TIER 1 operátory a jsme tak sami celoevropským telekomunikačním operátorem. Zároveň jsme měli možnost na různých konferencích po světě zjistit, že máme kolem sebe trhy, které mají obrovský potenciál. Například Polsko je 4x větší ekonomicky i geograficky a kvalitních poskytovatelů vysoce dostupné infrastruktury tam není mnoho. Je to samozřejmě o poznání trhu, marketingu, plánech, ale obecně si po úspěchu u nás, kdy ve VSHostingu běží téměř 1/5 českého internetu, na expanzi například do zmíněného Polska věříme.

O 4: Jak vnímáte celkovou situaci v oblasti informačních technologií nyní a do budoucna? Vnímáte i vy nedostatek kvalifikovaných IT pracovníků jako současný problém?

Michaela Egedová: Určitě vnímáme nedostatek lidí na specializované IT pozice. Vysokou poptávku po IT lidech a zároveň nízkou „nabídku“. Firmy se doslova „perou“ o zkušené zaměstnance. Kandidáti mají velký výběr možností, kam můžou jít pracovat. Mají si z čeho vybírat a můžou si diktovat podmínky. A do budoucna to bude asi pořád stejné.

O 5: Závěrem nám řekněte, jaké máte plány do budoucna?

Jan Svášek: Těch plánů je mnoho. V letošním roce se chceme věnovat rozšiřování naší celosvětové CDN sítě. Vyvíjíme si vlastní platformu pro vývojáře, budeme v pozadí nově vytvářející se developer community. To vše by mělo být během letošního roku. A když říkáme, že během letošního roku, myslíme skutečně během letošního roku. Interní vývoj prošel ve firmě jakýmsi zemětřesením a vše nyní šlape jak má a má neuvěřitelné tempo. V lednu tohoto roku jsme zahájili tvorbu multimediálního obsahu, kdy formou videí chceme veřejnosti ukazovat, co je na druhé straně toho pomyslného internetového drátu. Těch novinek je tolik, že by vydaly na samotný článek, já Vás přesměruji na náš blog, YouTube kanál, Facebook stránku, LinkedIn profil apod, kde se všechno včas dozvíte.

Mnohokrát Vám děkujeme za Váš čas. Držíme palce a přejeme Vám mnoho úspěchů.

 

 

Jan Svášek