Rozhovor s obchodním manažerem Petrom Bartošom ze startupu Decissio, který pro investory vytváří algoritmy umělé inteligence na pomoc při investičních rozhodnutích

Rozhovor s Vlaďkou Závrskou, jednou z úspěšných českých start-upistek na Týdni start-upů v New Yorku
22.6.2017
Start-upy Festka, Triphood, TuddyTuddy a InsightArt představily své produkty v Paláci Adria
27.6.2017

Startup Decissio, který sídlí v Node5 na Praze 5 není úplně českým startupem. Jeho zakladatelem a ředitelem je Dite Gashi a jeho tým je sestaven z mezinárodních týmových hráčů z Kosova, Albánska, Slovenska, Česka a USA. Zkušeností sbírali nejen v technologickém akcelerátoru StartupYard, ale momentálně i v pražském coworkingovém centru Node 5.

Představte si situaci, že jste investor a musíte velmi pečlivě vybírat, které začínající společnosti jsou kvalitní, mají dobrý rating a potencionálně vyšší šanci na úspěch a tím pádem byste do nich chtěli investovat. Ale jak to zjistit? A právě Decissio vám v této chvíli pomůže. Pomocí umělé inteligence a technologie blockchain  srovná úspěšné firmy s neúspěšnými a nachází co za jejich úspěchem/neúspěchem stojí. Úlohou investora je už jen posoudit team a zhodnotit, či svoje výsledky dokáží prinášet dlouhodobě.

Nejen o strastech, které je provází, ale i o jejich budoucích plánech jsme mluvili s Peterem Bartošem, obchodním manažerem startupu Decissio.

O 1: Peter, povězte nám trochu detailněji, co přesně v  Decissiu děláte?  

Pomáhame investorom robiť lepšie investičné rozhodnutia.

Počet spoločností čo financovanie hľadajú sa v regióne strednej Európy stále zvyšuje. Investori konštantne naháňajú zaneprázdnených zakladateľov so žiadosťou o reporty, aby videli, ako sa spoločnosti darí a mohli si vytvoriť ucelené hodnotenie svojho portfólia. Navyše 90% spoločností, ktoré získajú investície, neuspeje.

Decissio pohotovo rieši všetky tieto problémové body poskytnutím účinného spôsobu ako prijímať žiadosti o investície od spoločností. Preverujeme dáta, ktoré investor prijíma, použitím najnovších algoritmov umelej inteligencie, zatiaľ čo všetky tieto dáta ukladáme v blockchainových riešeniach. Týmto spôsobom investori šetria časom na analýzu prípadov, ktoré vyžadujú vyššie komplexné posúdenie, namiesto opakovaných analýz dát, o ktoré sa nezaujímajú.

O 2: Rozumím, že klíč k vašemu úspěchu je získat dostatek dat pro práci. Dokáží ale počítačem zpracovaná data nahradit intuici investora?

Naším cieľom nie je nahradiť investorovu intuíciu, pretože je veľmi dôležitá pre jeho rozhodovanie. Náš cieľ je rozšíriť túto prirodzenú inteligenciu a následne nechať investorov porovnať AI výpočty s ich intuíciou. Neusilujeme sa nahradiť ľudské rozhodovanie kompletne, chceme len zlepšiť kvalitu výsledkov. Ak poznáte film Iron Man, predstavte si Decissio ako Jarvisa pre vaše investičné rozhodovania. Investor je Tony Stark a je to on, kto rozhoduje.

O 3: Je možné použít vaše agoritmy i pro jiné problémy?

Naša technológia má potenciál pre široké využitie. Čím viac v tom budujeme, tým viac jej aplikácií nachádzame. Každopádne, naše momentálne zameranie je na investorov, keďže sú ich investičné rozhodnutia veľmi významné a finančný sektor je typickým miestom, kde majú dáta veľkú hodnotu.
Ako si overujeme tento špecifický trh, máme víziu použiť technológiu pre iné prípady, kde je nutné posúdiť veľké kvantá dát a odvodiť závery. Príklad môžu byť univerzity ohodnocujúce študentov, regrúteri uchádzačov o prácu, vládne inštitúcie tendry, a pod. . Je to rovnaká technológia aplikovaná na rôzne problémy.

O 4: Umělá inteligence je momentálně hodně populární, ale v médiích se spekuluje, zda je to naše budoucnost či „zkáza“. Jaký na to máte pohled vy?

Umelá inteligencia je nástroj a ako všetky ostatné nástroje, môže byť využitá rôznymi spôsobmi. Momentálne máme AI ktoré dáta triedi, ovláda autá, kóduje a sme na začiatku AI revolúcie. Spôsob, akým využijeme tento nástroj je výlučne na nás, keďže technológia je agnostická a nemá vlastnú ideológiu. Všetko, čo sme vyvinuli, má pravidlá a obmedzenia rovnako ako AI, aby sme sa uistili, že AI pracuje pre nás a nie proti nám. Preto si myslím že výhody prevážia nad nebezpečenstvami, ale mali by sme postupovať opatrne.

O 5: Umíte si představit, že byste pomocí umělé inteligence a algoritmů řešili ve firmě i další témata? Napadají mě věci spojené s psychikou člověka, s emocemi. Dokázali byste to?

AI má celkom určite schopnosť všetko kvantifikovať a áno, emócie a pocity môžu byť rozložené na kvantifikovateľné časti. Otázkou však je, ako dobre si môže AI viesť voči ľuďom? Odpoveď je, že ľudia sú omnoho lepší pretože máme schopnosti ako empatiu. Preto sa musíme zameriavať na pevné, merateľné a jasne interpretovateľné dáta. Investori tiež nadšene ohodnocujú sociálne emočné schopnosti teamu. Avšak toto je niečo, nad čím má človek výhodu v porovnaní so strojom. V tejto chvíli prostá intuícia môže byť najsilnejší nástroj na ohodnocovanie ľudí.

O6: Váš tým je mezinárodní a troufám si říci, že je to pro vás velké plus. Podnikáte i v zahraničí anebo jste prozatím jen v ČR a je shoda okolností, že vaši kolegové jsou povětšinou ze zahraničí?

CEO a zakladateľ Decissia, Dite Gashi má vzdelanie v US, aj keď je pôvodom z Kosova. Väčšina našich investorov je z Českej republiky a naši klienti tiež. Veríme v globalizáciu ako ženúcu silu inovácie, a je fascinujúce keď zoskupíte niekoľko ľudí s rôznym mindsetom a schopnosťami na riešenie dôležitých problémov. Náš tým pozostáva z ľudí ktorí sú z Kosova, Slovenska, Albánska, Česka a Spojených Štátov.  Máme 10 testerov a traja z nich sú mimo ČR, konkrétne z Poľska a Kosova.

We have 10 test users currently and three of them are outside of Czech Republic, namely Poland and Kosovo.

O 7: Jaké jsou vaše nejbližší plány?

Naša prvá mini verzia je pred spustením a máme prvých 10 testerov, ktorých chceme spraviť 100% spokojných s našou aplikáciou. Keď toho dosiahneme, budeme získavať ďalších klientov s overeným konceptom. Plánujeme spracovať finančné rozhodovania pre najskoršie štádiá a stať sa nevyhnutnosťou v obore. S takým množstvom dát sa naše algoritmy sa môžme stať jedničky pre hodnotenia skorých štádií podnikov v pred a po investičnej fázy. Ženie nás silná túžba vidieť vo svete lepšiu alokáciu kapitálu a pracujeme na tom, aby všetci naši stakeholderi boli s naším produktom spokojní. Na vrch toho všetkého budujeme produkt, získavame financie, postupujeme vo výskumných oblastiach a obecne posúvame projekt dopredu.

Moc děkujeme a přejeme vám hodně úspěchů. Pro více informací navštivte oficiální webovou stránku https://decissio.com/ .