Rozhovor s Olgou Afanasjevou, ředitelkou soutěže General AI Challenge, která právě dnes otevírá svou první výzvu

JIC MASTER se chystá na další běh kde bude pomáhat čtyřem novým účastníkům
14.2.2017
Český startup SpaceKnow získal investici ve výši 4 mil. USD
16.2.2017

GoodAI je český a velmi ojedinělý projekt, který pod vedením Marka Rosy právě dnes  15.2 2017 vyhlašuje velkou mezinárodní soutěž General AI Challenge o inovativní algoritmy umělé inteligence (AI), které by měly posunout celé odvětví blíže k vytvoření AI na úrovni člověka. Soutěž je to unikátní a na české poměry neobvyklá. Kdo by očekával standardní soutěž na běžná témata, tak se nedočká. Můžeme se těšit na celou řadu výzev, přičemž první, hned 6-ti měsíční, výzva je otevřena pro programátory a výzkumníky ze všech koutů světa. Hlavními partnery jsou Microsoft Česká republika a Slovensko, ČVUT Praha, NVIDIA, Slovak Startup a další.

Abychom se o celé soutěži dozvěděli co nejvíce, sedly jsme si společně s paní Olgou Afanasjevou, ředitelkou soutěže a připravily jsme si pro Vás společný rozhovor, ve kterém se dozvíte, proč jsou výhry tak vysoké a co vás bude čekat, pokud se přihlásíte.

O 1: Můžete nám hned na úvod říci, kde vznikla prvotní myšlenka uspořádat soutěž General AI Challenge?

Rozhodli jsme se, že je to dobrý způsob, jak škálovat výzkum a jak sjednotit širší komunitu kolem velkého společného cíle. Cílem GoodAI je vyvinout užitečnou a bezpečnou všeobecnou AI – tato technologie má pákový efekt a věříme, že díky ní lidstvo zoptimalizuje vědu a výzkum. Pak budeme schopni řešit naléhavé problémy jako nemoci nebo existenční rizika mnohem efektivněji, než jsme schopni dnes. General AI Challenge pořádáme proto, abychom tohoto cíle dosáhli společně co nejdříve.

O 2: Vaše soutěž je v českém měřítku velmi neobvyklá. Má hned několik výzev,  celkové výhry ve výši několik mil. amerických dolarů a uznávané světové partnery. Můžete nám povědět více o celé soutěži? Pro koho je určena a jak náročná je registrace? Jak velcí AI odborníci to musí být?

General AI Challenge začíná první výzvou, určenou především výzkumníkům a odborníkům, kteří se již zabývají nebo zajímají o vývoj umělé inteligence, ale také programátorům, pro které je tato výzva právě incentivou se do toho pustit. V rámci první výzvy, neboli warm-up roundu, mají za úkol vytvořit AI, která se dokáže učit podobným způsobem, jako se učí lidé. Místo toho, abychom si manuálně nastavovali parametry našeho mozku pro zvládnutí nových problémů, používáme učící se strategie, jak se lépe učit, a tím pádem se dokážeme zorientovat v jakémkoli zprvu neznámém prostředí a eventuálně zvládnout velmi pestrou škálu úloh. Dnešní AI jsou v tomto velmi limitovány, v první výzvě se to tedy pokusíme změnit. Tato výzva je dost technického rázu, ale účastníci mohou vytvářet týmy, kde se teoretické a programátorské schopnosti mohou navzájem doplňovat.

V celé soutěži bude více výzev: další technické, náročnější než warm-up round, a také teoretické nebo smíšené, zaměřené například na témata bezpečnosti AI, zmapování možných scénářů dopadu AI na naši společnost. Dokonce zvažujeme výzvy na návrh užitečných právních regulací souvisejících s AI.

Spektrum účastníků tedy bude opravdu široké. Přihlásit se může kdokoli po celém světě a zadarmo.

Trvání General AI Challenge odhadujeme na řadu let, jednotlivé výzvy-roundy budou trvat cca několik měsíců. Některé poběží paralelně, takže bude mnoho příležitostí se zúčastnit.

O 3: Řekněme, že bych se osobně přihlásila a splnila bych všechny podmínky, co mě poté reálně čeká?

Například v první výzvě si po přihlášení stáhnete specifikaci požadavků, co má Vaše AI splňovat, a sadu úloh v jednoduchém simulovaném prostředí, které Vaše AI musí splnit. Budete mít zhruba 6 měsíců na to, naprogramovat Vaši AI a zaslat nám ji k vyhodnocení. My ji proženeme evaluačními úlohami, které jsou sice podobné těm, které dostanete na začátku k trénování AI, ale nejsou stejné – jako ve škole. Autoři nejšikovnější AI (první až třetí místo) dostanou od nás odměnu, plus rozdáme odměny třem autorům nejlepšího nápadu: objektivními testy by sice neprošli, ale porota by usoudila, že je tam velice zajímavý potenciál. Vítěze bychom oznámili na podzim.

S partnery připravujeme řadu informačních meet-upů pro účastníky po celém světě (Tokyo, New York, Praha, Bratislava,..), plus uvažujeme, že vítězové dostanou šanci prezentovat výsledky na mezinárodním AI summitu v Amsterodamu, který v říinu pořádá náš partner City.AI.

O 4: Neustále slýcháváme, že IT i AI specialistů je velmi málo a je jich nedostatek. Jak vnímáte tento problém v rámci vaší každodenní práce v GoodAI?

Donedávna nebylo příliš mnoho lidí, kteří se chtěli věnovat dlouhodobému cíli AI na úrovni člověka. Poslední dobou to ale začíná být čím dál více trendy – je to vidět na největších světových konferencích o umělé inteligenci. Nás to velice těší, a zároveň nás těší čím dál větší shoda mezi AI odborníky v otázce, co jsou ty správné milníky na ceste k všeobecné AI.

O 5: Závěrem nám řekněte, do kdy a kam se můžou zájemci hlásit?

Do prvního roundu se mohou hlásit od 15. února 2017 a pak v průběhu celých 6 měsíců, kdy tento round poběží. Vše potřebné najdou na stránkách www.general-ai-challenge.org, včetně aktuálních informací o meet-upech nebo informačních webinarech.

Ať už se chcete zúčastnit, anebo jen fandíte AI a chcete být mezi prvními, kdo se dozví o pokroku v tomto oboru, doporučuji nás sledovat na sociálních sítích (Twitter @ai_challenge a Facebook). Pokud se nezúčastníte první výzvy, čekají Vás další roundy s tématy, které Vám mohou být zrovna bližší. Pokud hledáte parťáky, se kterými se pustit do řešení výzev, navštivte naše fórum anebo jeden z připravovaných meet-upů!

Mnohokrát Vám děkujeme za Váš čas a přejeme Vám mnoho kvalitních soutěžících z celého světa. Více o celé soutěži naleznete na oficiálních stránkách https://www.general-ai-challenge.org/ .