Rozhovor s Mírou Tenklem, novým ředitelem zahraničního zastoupení agentury CzechInvest v San Franciscu

Český startup Gamee získal v prvním investičním kole 2,2 mil. USD
30.3.2017
Chcete rozšířit svoje startupové podnikání do Belgie, ale nevíte jak? Zúčastněte se semináře na belgickém velvyslanectví
4.4.2017
CzechInvest je příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu České Republiky,  jejímž hlavním úkolem je podpora podnikání a investic v celé šíři. A záběr je to opravdu pestrý. Nejedná se jen o lákání zahraničních investorů a péče o ně, jak by se z názvu agentury dalo na první pohled zdát. Jedním z jejich prioritních aktivit je také cílená podpora startupů a začínajících podnikatelů, kteří potřebují finanční podporu, radu a péči. A právě Miroslav Tenkl je jeden z klíčových lidí v CzechInvestu spojených se startupy.
Pojďme si M. Tenkla představit. Má několikaletou zkušenost z pražské centrály v Praze, kde se věnoval hlavně zahraničním investorům a v současné době je ředitel zahraniční kanceláře pro celé západní pobřeží USA. Jeho kancelář v San Franciscu je už jen pár kilometrů od startupové „meky“ Silicon Valley.
Zajímá Vás, jak vám může Miroslav v San Franciscu pomoci, když se na něj obrátíte? Jak velká je česká komunita v Silicon Valley? Jak velké vidí šance pro české startupy, které se rozhodnou vyjet do Silicon Valley? Pokud ano, pečlivě si přečtěte tento rozhovor a neváhejte ho kontaktovat přímo na jeho email california@czechinvest.org.
O 1: Ahoj Míro, asi můžeme našim čtenářům prozradit, že se známe a aktivně spolu spolupracujeme. Můžeš nám na začátek představit tvoji zahraniční kancelář v San Franciscu?
Moje kancelář sídlí v centru San Francisca v co-workingovém centru Galvanize. Je to takové téměř komunitní místo plné energických mladých podnikavců a inovátorů, kteří zde začínají realizovat svůj sen o tom, že se stanou majiteli globálně úspěšných firem.
Vzhledem k tomu, že zde nemám žádné kolegy, jsem vděčný, že sedím právě na místě, kde se mohu setkávat s velmi inspirativními lidmi a chodit na velmi zajímavé meet-upy, které se zde pořádají každý den včetně víkendů.
S pohledu personálního jsem zde tedy sám, nicméně aktuálně k sobě sháním stážistu/stážistku, nejlépe studenta vysoké školy, který by měl zájem získat zkušenosti a praxi v oblasti ekonomické diplomacie, přímých zahraničních investic a startupů. Agenda, kterou pokrývám, je tedy rozmanitá a pro agilního, tvůrčího studenta je to podle mě ideální průprava do budoucí kariéry.
O 2: Představme si reálnou situaci. Jsem malý začínající český startup, nemáme moc peněz nazbyt, ale máme zajímavý produkt. Rádi bychom vyjeli do Silicon Valley, ale jsme bez zkušeností. Co s tím? Jak mi můžeš pomoci?
Startupů s tímto profilem je samozřejmě drtivá většina a CzechInvest nabízí několik nástrojů na řešení jejich situace. Naším páteřním programem je tzv. CzechAccelerator, s jehož pomocí vysíláme mladé nadějné podnikavce na tři měsíce nejen do Silicon Valley, ale i do dalších světových destinací. Firmám (zcela či z velké většiny) hradíme zpáteční letenky pro dva, kancelářské prostory v určeném akcelerátoru, konzultační hodiny s mentorem, školení, vstupy na networkingové akce atd. Cílem je, aby firmy byly po návratu schopné uvést svůj produkt úspěšně na trh, škálovat jej a ideálně získat investici.
Vedle toho nabízíme například program CzechDemo skrz nějž vysíláme firmy na celosvětové technologicky orientované události, např. TechCrunch, či program CzechMatch, který hradí týdenní školící pobyt firem v Silicon Valley zakončený pitchingem před investory. Každý ze zmíněných programů je zaměřen na firmy v rozdílných stádiích vývoje (podrobnosti zde).
O: Jaké akce tě čekají v roce 2017 a na co by si mohl pozvat české začínající inovátory?
Nejdůležitější akcí roku bude určitě TechCrunch Disrupt, který se uskuteční 18.-20.9. Jedná se celosvětově o jeden z nejvýznamnějších eventů zaměřený na oblast nových technologií a startupů. Letos se mohou jeho čeští účastníci těšit na výraznou finanční podporu, a to z prostředků Ministerstva zahraničních věcí, CzechInvestu a Czech ICT Aliance.
Pro české startupy chystáme v průběhu TechCrunche řadu velmi zajímavých benefitů, jako je úhrada nákladů na zpáteční letenky pro dva, vstupné na akci a vystavovací prostory. Dále máme v plánu společné s Rakouskem, Polskem a Maďarskem uspořádat společný pitchingový event, kam máme v úmyslu pozvat významné investory, mentory a další lidi, kteří se pohybují v oblasti podpory a investic do mezinárodních startupů. Dalšími doprovodnými akcemi bude recepce a networking v rezidenci honorárního konzula Richarda Pivničky a setkání s úspěšnými českými startupy ze Silicon Valley.
V listopadu bychom pak rádi skrz program CzechMatch vyslaly firmy na týdenní školící pobyt zakončený pitchingovým eventem před investory.
O 3: Co je podle tebe nejdůležitější? Mít dobrý business plán? Kontakty? Dobrý marketing, a pak už v podstatě není produkt až tak důležitý?
Důležité je mít perfektní samozřejmě vše, nicméně speciálně v případě českých startupů bych doporučil klást zásadní důraz na marketing a prezentaci produktu. Z pohledu technologického se bezpochyby řadíme mezi světovou špičku, nicméně pokulháváme v prodeji a marketingu, což nás často sráží.
Čeští inovátoři by se navíc neměli bát se se svým produktem „chlubit“ a snažit se získat zpětnou vazbu od relevantních lidí. Jedině tak mohu vychytat případné mouchy a produkt zdokonalit a vyprecizovat. Úzkostlivost, kterou v sobě máme do značné míry zakořeněnou, není v tomto odvětví rozhodně na místě.
O 4: Jak velká je česká komunita v San Franciscu a Silicon Valley?
K mému překvapení je Čechů v Silicon Valley poměrně hodně, nicméně zdaleka ne všichni působí v technologickém businessu. Navíc i struktura „tech“ Čechů je celkem rozmanitá.
Jsou zde zakladatelé startupů (např. Corinth, STRV, Productboard), lidé pracující pro společnosti s českým původem jako jsou Avast, Kerio či GoodData, samozřejmě velké množství vývojářů z nadnárodních firem jako jsou Google, Dropbox atd., a v neposlední řadě také lidé z univerzitní a výzkumné sféry působící např. na Stanford University či Berkeley. Potkat zde Čecha tak není úplně unikátní, jak by se na první pohled mohlo zdát.
O 5: Je něco, co by si závěrem našim čtenářům doporučil?
Čtenářům startupistům bych doporučil, ať se určitě přijedou do Silicon Valley podívat. Rád se zde o ně postarám, pokusím se sjednat užitečné schůzky, představím relevantní lidi, dočasně je případně nechám sedět v mojí kanceláři. Určitě bych jim také poradil, ať si prostudují možnosti podpory, které pro účely takovýchto výjezdů existují a neváhají jich využít.
Čtenářům nadšencům bych doporučil, ať sem také přijedou podívat. Také se o ně rád postarám, protože věřím, že zdejší prostředí a energie lidí by je mohla inspirovat k tomu, aby se sami stali úspěšnými podnikateli a posunuli tím sebe a český business dále kupředu.
Mnohokrát děkujeme za tvůj čas. Ať se ti daří!