Rozhovor s Janem Šmejkalem, poradcem Air Ventures a člověkem, který stojí za Startup Grindem (powered by Google Entrepreneurs) v Číně a regionu APAC.

Rozhovor s Vojtou Ročkem, zakladatelem českého start-upu Stories, který přichází s novou analýzou firemních dat
14.11.2016
Ohlédnutí za start-upovým panelem na americké ambasádě
16.11.2016

Jan Šmejkal momentálně žije v čínském Šen-čenu a věnuje se budování jak lokální, tak mezinárodní startupové komunity. Toto jméno si určitě zapamatujte. Ještě o něm mnoho uslyšíme.

Jan Šmejkal je velmi aktivní muž a stíhá velkou spoustu věcí. Když se rozhodoval jakou vysokou školu bude studovat a kde, po Institutu ekonomických studií se rozhodl pro Peking University HSBC Business School v Šen-čenu, Číně. I to je na české poměry hodně neobvyklé. Mladý kluk, který vyrůstal v malé vesnici na jihu Čech, odletí do Číny a začne poznávat svět z úplně jiného úhlu. A proč jsme si s Janem Šmejkalem sedli a udělali rozhovor? Dokázal se zorientovat v nejlidnatějším státu světa, studuje na čínské univerzitě, je poradce v českém venture fondu Air Ventures, pomáhá startupům, dokonale se orientuje v asijském startupovém ekosystému a v neposlední řadě je komunitním ředitelem Startup Grindu, společnosti, která na svých akcích po celém světě pravidelně hostí ty nejlepší světové podnikatele a investory.

O 1: Zdravíme Jane, povězte mi, nezapomněla jsem v úvodu nějakou vaši další důležitou činnost?

Dobrý den, Kateřino. Předem bych chtěl poděkovat za Váš zájem o rozhovor!

Kromě toho, co jste vyjmenovala, bych rád zmínil ještě jednu věc, do které jsem se pustil před pár týdny. Žiji v Číně již nějakou dobu, a jak jste napsala, snažím se orientovat v lokální startupové a technologické scéně. Nicméně, moje znalost čínštiny ani zdaleka nedosahuje úrovně, jakou bych se představoval (pracuji na tom). J Poměrně dlouho jsem hledal nějaký kvalitní zdroj informací (v angličtině), ale žádný jsem nenacházel. To ale neznamená, že tyto informace neexistují, ba naopak. Jediný problémem bylo, že nejsou na jednou místě. Proto jsem se rozhodl vytvořit pravidelný newsletter (na týdenní bázi), jehož obsahem jsou právě články a další zajímavé zdroje, díky kterým můžete získat aktuální přehled o tom, co se v Číně děje. Newsletter se jmenuje China Biz-Tech Weekly a přihlásit k odběru se lze na stránce www.chinabiztech.com.

 

O 2: Náš portál je zaměřen hlavně jako platforma pro všechny, kteří se zajímají o startupovou scénu nejen v ČR. A vy se startupy pracujete hodně. Jak v Air Ventures, tak i v Startup Grindu, globální platformě která propojuje podnikatele po celém světě. Proč se věnujete právě startupům? Proč právě jim?

Na začátek bych rád zmínil, že v Air Ventures hraji spíše pasivní roli. To znamená, že pokud by nějaké společnosti z portfolia Air Ventures chtěly vyrazit do světa, jsem schopný jim pomoci z hlediska kontaktů a základního poradenství, pokud to tak chcete nazývat.

Předtím, než jsem se začal plně věnovat Startup Grindu v Číně, Asii a nyní i v ČR, pracoval jsem pro Rocket Internet, a k tomu jsem navíc stihl ještě při studiu na Univerzitě Karlově založit svůj první byznys (který byl s Čínou také spojený). Tyto zkušenosti, ze které jsem nesmírně vděčný hlavně dnes už mému dobrému kamarádovi Peteru Vargovi, mi ukázaly, co mě v životě baví a naplňuje. To co mě baví úplně nejvíce je práce s lidmi a možnost být součástí něčeho velkého, což Startup Grind bez pochyby je. Zároveň si velmi užívám proces budování věcí od nuly, jelikož mám pocit, že tak se člověk může naučit spoustu nových věcí v relativně krátkém časovém úseku. Je tedy dost dobře možné, že se časem opět vrhnu do něčeho vlastního, avšak zatím jsem velmi spokojený, učím se a potkávám velmi zajímavé lidi v podstatě každý den, a tak nemám důvod měnit.

 

O 3: Jaký vidíte rozdíl mezi startupovým ekosystémem v Číně a v ČR? A kdo je odvážnější a průbojnější v důležitých začátcích podnikání?

Když opominu velikost trhu, a tak i samotného ekosystému, určitě mne překvapilo jak rychle se v Číně věci mění. Lidé (uživatelé) jsem nesmírně hladoví po nových věcech a technologiích. Jako příklad bych uvedl virtuální realitu. O virtuální realitě jsme se všichni poprvé dozvěděli, až když Facebook koupil společnost Oculus, což už je nějaký ten pátek, avšak stále se tato technologie nedostala k „mainstreamovému“ zákazníkovi. Nyní se podívejme na Čínu. O virtuální realitě se v Číně začalo pořádně mluvit cca 6 měsíců dozadu a dnes na ulicích a v obchodních centrech pravidelně narážíte na „showroomy“ plné VR boxů… Škála a hlad po nových technologií jsou v Číně k neuvěření. Docela trefně to vystihla moje kamarádka Sharon Gao ve svém nedávném článkuv Číně máte 1,3 miliardy tzv. „early adopters“.

Druhým zajímavým pohledem může být ten, že v České Republice jsou podnikatelé nuceni přemýšlet globálně od prvního dne, pokud chtějí vybudovat úspěšný startup, kterého si všimnou i zahraniční investoři. Tím nechci říci, že v ČR nelze vybudovat velký a profitabilní byznys. Stačí se podívat na příklad Tomáše Čupra a dalších úspěšných českých podnikatelů. Každopádně, pokud se bavíme o startupech jako takových a to nejen v ČR, ale i v celé Evropě, investoři mnohdy přímo vyžadují, aby zakladatelé měli mezinárodní smýšlení.

To se na druhou stranu nedá říci tak úplně o Číně. 1,3 miliardy lidí a cca 800 milionů internetových uživatelů (kteří jsou navíc ochotni utrácet a zkoušet nové věci), to je jeden „globální“ trh sám o sobě. Proto většina začínajících společností globální ambice (zatím) nemá a plně se soustředí na trh lokální, který je sám o sobě extrémně konkurenční.

 

O 4: Čínské myšlení je úplně jiné než naše české – evropské, to je hodně známá věc. Stalo se Vám, že Vás někdo v Číně překvapil? Mám na mysli originálním nápadem, přístupem anebo entuziasmem pro podnikání?

Čína jako taková mne překvapuje každý den. Co se týče „drivu“ a zapálení, byl jsem v úžasu, když jsem poprvé zjistil, že v Číně je úplně běžné (a to nejen ve startupech), že se do práce chodí i v sobotu. Nebudu říkat, že úplně každý, ale mnoho lidí toto bere jako samozřejmost. Nevím, jaká je situace aktuálně v České Republice, ale pamatuji si, že jsem na moc lidí v co-workingových kancelářích o víkendu nenatrefil. J

Další zajímavostí je rostoucí zájem o vzdělání a fakt, že spousta žen se v Číně vrhá do podnikání. Podle serveru Bloomberg, ženy v Číně dnes založí cca 55 % všech startupů/byznysů.

O 5: Jak se Čína, potažmo asijské státy staví ke státní podpoře startupů? Mám na mysli zejména určité akcelerační programy, specifické fondy zaměřené na mladé podnikatele nebo inkubátory přímo na vysokých školách. Čína je známá svými ohromnými korporacemi, ale pro mě je záhadou podpora mladých slibných startupů o několika lidech.

Podpora státu v Číně v podstatě nebere meze. Opět, ta škála je nepředstavitelná. Jsou to i stovky miliard dolarů, které čínská vláda skrze, inkubátory, co-workingová centra a investiční fondy „nalévá“ do ekosystému. Jako vždy, co se této finanční podpory týče, názory se různí. Nicméně bych vám rozhodně doporučil k přečtení i tento článek od New York Times, který se také objevil v jednom z mých předcházejících newsletterů. Dokážete z něj spoustu věcí vyčíst a pochopit.

Dobrou zprávou je, že i my jako zahraniční podnikatelé v Číně můžeme na nějakou tu finanční pomoc dosáhnout. Ať už díky různým soutěžím, grantům či kancelářím na rok zdarma.

O 6: Blížíme se ke konci, moc děkuji za rozhovor, přejeme Vám mnoho úspěchů a pevných nervů a prozraďte nám na závěr, je něco, co byste poradil našim českým startupům, kteří chtějí uspět na zahraničních trzích?

Z mé zkušenosti je to vše o vzdělání (a tím rozhodně nemám na mysli jenom titul z vysoké školy) a správných kontaktech. Jak jsem zmínil na začátku našeho rozhovoru, spouštíme v Praze Startup Grind. Naším cílem je propojovat a vzdělávat nejen začínající podnikatele. Prvním hostem byl Ondřej Fryc (ex-Mall.cz, Spread Capital).

Pokud se chcete o Janu Šmejkalovi dozvědět více, navštivte jeho osobní stránku jsmejkal.com, LinkedIn. Můžete ho také sledovat na Twitteru.

redaktorka Kateřina Kynclová