Rozhovor s Jakubem Hladíkem, matadorem v oblasti startupů a podnikání

Další český startup si připsal milionovou investici. Runecast získal 1,6 mil. EUR od dvou investorů
27.4.2017
Máte zajímavý nápad nebo startup? Získejte pro něj investici až 10 milionů korun! Jubilejní desátý ročník soutěže Vodafone Nápad roku právě startuje
2.5.2017

Jakub Hladík má za sebou neobvyklý start kariéry. Přesně před deseti lety ve svých jednadvaceti začal se svým prvním nápadem „virtuální operátor“ podnikat. Tarify byly v té době drahé a on se rozhodl zřídit levnější volání svým přátelům a následně i přátelům svých přátel. Díky tomu se přiblížil obchodním podmínkám srovnatelnými s korporace s desítkami tisíc zaměstnanců. Jak šel čas, přicházely další nabídky ke spolupráci, díky nimž vznikla i jeho první firma BASE GANG, která začínala v garáži o dvanácti metrech čtverečních s investicí padesáti tisíc korun vypůjčenými od rodiny.

Nabídky se začaly hrnout a portfólio aktivit Jakuba Hladíka se dále rozšiřovalo.

Počínaje komplexními službami pro veřejné i soukromé akce, přes opravnu letadel až ke spolupráci s Tomášem Hovorkou ve firmě Luxiom.

Co přesně Jakub Hladík dělá? Co ho nejvíc baví? Co aktuálně plánuje? Na co je pyšný? Tentokrát jsme si povídali nejen o tom všem, ale i o jeho plánované Kickstarterové kampani s firmou Luxiom.

O1: Váš příběh je dlouhý a zajímavý. Pro mladého člověka po škole je těžké začít podnikat, a vám se to povedlo už před deseti lety. Jak se zpětně díváte na své začátky v garáži a půjčkou od rodiny?

Jako největší překážku v podnikání vnímám lidskou pohodlnost a neochotu něco změnit i za cenu chvilkového obětování požitků, materiálních statků, času a sama sebe. Vzhledem k tomu, že jsem začal podnikat jako student, který nic neměl a prakticky nic krom studia nemusel, jsem také zároveň neměl moc o co přijít. V tu chvíli pro mě volba byla jasná, protože nebylo moc kam padnout. Ve chvíli, kdy si člověk zvykne na určitý měsíční standard, je rozhodování o mnoho těžší. Teď, s odstupem času, jsem moc rád, že jsem se nenechal někde zaměstnat, nenadělal si pravidelná desetitisícová měsíční vydání za nájem, leasing na auto, telefon a další ne až tak existenčně důležité výdaje. Nicméně, na začátku podnikání je dle mého názoru potřeba investovat vše zpět do firmy, ať už jsou to první vydělané peníze, tak veškerý volný čas, aby se podnikatelský záměr nakopl a pak už jel nějakou setrvačností.

O2: Jste aktivní hned v několika firmách. Představte nám je trošku.

Mou první firmou byla firma Base Gang, která zajišťuje zázemí pro natáčení filmů či reklamních spotů. Primárně se jedná o zajišťování obsluhy a pronájem stanů, aut a dalšího eventového vybavení .

Následně mě osud zavedl k projektu týkajícího se založení servisního střediska pro letouny Cessna a Piper, kde jsem se primárně zasadil o získání nového servisního prostoru.

Následně jsem se vrátil k finishingu předchozích projektů.

Postupem času jsem začal hledat seberealizaci v podobě start up společností a investicím do nich. Tak jsem se dostal k programu CzechEkosystem pod záštitou Czechinvestu, což byl program předcházející programu Czechstarter, kde jsem se stal mentorem tří firem, do nichž jsem investičně vstoupil.

O3: V dohledné době plánujete Kickstarterovou kampaň pro firmu Luxiom, která vyrábí unikátní světelná řešení na míru. Kdy ji chcete spustit?

Ano, jednou z firem, kterou jsem potkal v předchozím projektu na podporu start upů, je firma Luxiom, na které se podílím s úspěšným designérem Tomášem Hovorkou. V současné době pracujeme na přípravě crowdfundingové kampaně, abychom získali zpětnou vazbu na americkém trhu. Je to pro mě nesmírně obohacující zkušenost a už se nemůžu dočkat na výsledky kampaně. Máme zatím rozjednané partnery v USA a Japonsku, tak věřím, že zpětná vazba z kickstarteru celý proces vyeskaluje a zajistí nám ještě lepší vyjednávací podmínky.

O4: Můžete nám říci, s jakou nejčastější „chybou“ se setkáváte u startupů? Jsou to finance, špatné nápady, špatný business plán?

Jako člen idea boardu ve společnosti GISTinUP jsem se setkal s celou řadou start upů, které hleday investora či jinou formu pomoci. Nemohu však říct, že by se většinou jednalo o nějakou jednu fatální „chybu“, i když bych se tomuto slovu raději vyhnul. Spíše bych řekl, že u nevybraných projektů chyběl jeden z Vámi zmíněných aspektů. Nicméně to není nic na čem by se nedalo společnými silami zapracovat a následně pak získat investici. Mohu říct, že setkat se za den s více než 6 startupy bylo náročné, nicméně z většiny velmi zajímavé a obohacující. Vidět povětšinou neuvěřitelný zápal pro věc, drive, který vidím jako jeden ze základních klíčů k úspěchu, mě neuvěřitelně dobíjelo. Nemluvě o společných přesazích, které jsem v potencionální spolupráci viděl.

O5: Závěrem nám řekněte, na co jste nejvíc pyšný? A jaké máte nejbližší budoucí plány?

Těžko říct 😊 Nejvíce pyšný jsem asi na kamarády, kteří mi i přes mojí časovou indispozici byli vždy kamarády a oporou, i když jsem jim kvůli vytíženosti nemohl být takovou oporou, jakou by si zasloužili.

Kromě akvizice zahraničních partnerů pro společnost Luxiom jsem dále mentorem pro Czechstarter, takže uvidíme jaké zajímavé projekty se ke mně dostanou a kam mě cesty osudu zavedou

Moc děkujeme a přejeme vám hodně úspěchů a úspěšnou Kickstarterovou kampaň.