Rozhovor s Honzou Chmelíkem, ředitelem zahraničního zastoupení CzechInvestu pro oblast východního pobřeží USA, sídlící v New Yorku

V boji o zaměstnance může v dnešní době pomoci i virtuální realita
16.6.2017
Startup World Cup & Summit přiveze designéra Muskovy Tesly Model S a nadějným startupům z 15+ zemí nabídne investice až do výše 35 milionů korun
21.6.2017

Honza Chmelík je v CzechInvestu téměř 4 roky a zkušenosti sbíral hned na několika pozicích. Jeho kariéra začínala na krátkodobé stáži v Londýně, a následně už sbíral své dovednosti na centrále v Praze na pozici sektorového specialisty pro letectví. Když se před dvěma lety dozvěděl o otevřené pozici na ředitele zahraničního zastoupení do New Yorku, neváhal, zúčastnil se a vyhrál.

Jak sám říká: „ Práce zahraničního zástupce se neliší v ničem a zároveň ve všem, na co je člověk zvyklý z práce v Praze – místo jednoho sektoru řešíte najednou sektorů několik, místo mnoha teritorií najednou řešíte jedno velké a člověk je sám sobě i kolegou v podobě účetního, asistentky a dalších pozic.“

Kromě hlavní náplně, tedy získávání nových investorů pro Českou republiku, Honza také pomáhá českým startupům s jejich začátky na americkém trhu a díky programům na podporu startupů CzechDema a CzechAccelerator jeho podpora sílí každým dnem. Jak jsme vás před pár dny informovali, až 70 milionů čeká na české start-upy v pokračování CzechAcceleratoru, které přijímá přihlášky od 17. června do 31. července 2017. A New York je jednou z prioritních destinací, kde české startupy mohou po dobu 3 měsíců využít akcelerační pobyt ve vybraném newyorském inkubátoru, na který získají dotace ze strukturálních fondů.

Jaké má zkušenosti Honza s českými startupy v USA? Jak jim může pomoci? Kde vidí slabiny a silné stránky našich firem? Všechny odpovědi najdete v našem rozhovoru.

 

O1: Ahoj Honzo, řekni nám, jak dnes vypadá v New Yorku pomoc českým startupům ze strany CzechInvestu? S čím jim pomoci můžeš, a s čím naopak ne?

Ahoj Káťo, v současné chvíli je to trošku ad hoc. Spolu s kolegy v Praze pracujeme usilovně na tom, abychom mohli spustit hlavní aktivitu, kterou podporujeme české startupy a tou je CzechAccelerator. Věříme, že teď už se vyřešily všechny administrativní záležitosti a můžeme se soustředit na výběr nejlepšího partnera pro akcelerační služby a také na výběr nejlepších českých startupů, které jsou na takový program připraveny.

Teď se snažím věnovat firmám, které se na mě obrátí, seznámit je s relevantními lidmi v rámci města, odkázat je na zavedené programy, které město nabízí na podporu mezinárodního byznysu, případně je dostat na networkingové akce, kde se pohybují ti správní lidé.

Hodně si vážím spolupráce s naším Generálním konzulátem tady v New Yorku, který je v této oblasti také velice aktivní. V rámci CzechDema a účasti na TechCrunch se nám aktuálně podařilo dohromady sestavit doprovodný program, který myslím je přesně tím, co české startupy potřebují a jejich zpětná vazba zatím byla velice pozitivní.

 

O2: Můžeš nám krátce povědět více k tomuto programu?

Určitě. Podařilo se nám dohodnout s partnerem VentureOut a společně s konzulátem sestavit program, který vlastně začal ještě před tím, než startupy opustily Česko. Přes videokonference jim byl poskytnut mentoring v řadě klíčových oblastí pro vstup na americký trh. Týden sám pak byl ve znamení TechCrunche, kde jsme měli opět národní stánek (díky programu CzechDemo) a následně plno osobních setkání s místními investory, mentory a přípravy na pitchování při vlastní pitch night (což zase umožnil projekt ekonomické diplomacie).

Spolu s kolegy z německého akcelerátoru, a v podstatě celé evropské tech komunity, jsme u nás v České národní budově uspořádali netwokingovou akci, která všechny propojila s místním startupovým prostředím. Jsem moc rád, že bylo plno a že dorazili skutečně relevantní lidé z místní komunity.

Na základě ohlasů bychom chtěli jak v rámci programů CzechInvestu tak projektů ekonomické diplomacie Generálního konzulátu s podobnou aktivitou pokračovat a dále ji rozvíjet.

 

O3: Za ty dva roky v New Yorku už znáš americký trh a určitě znáš i naše české firmy, které přijíždějí do USA a chtějí si splnit svůj sen. Být úspěšný na americkém trhu,  vydělávat peníze, mít investora.  V čem vidíš největší problém? Jazyková bariéra? Jiná mentalita? Nereálné cíle?

Jako většina věcí v životě je to myslím složitější. Je nespočet zdrojů, které všem prozradí, jak složitý a náročný je místní trh a jak velká je na něm konkurence v podstatě ve všech oblastech. Přesto se celá řada firem, a je často jedno jestli jde o startup, nebo na české poměry o relativně velkou společnost, se domnívají, že úspěch v ČR je dobrým předpokladem pro úspěch tady. Není.

Těžko se ukazuje na jeden problém, ale v podstatě platí poměrně základní poučka, že musíte nabídnout něco extra, výjimečného – proč bych si měl kupovat stejnou nebo podobnou věc z ČR, když si můžu vybrat mezi místní alternativou? Na kterou navíc často Američané nedají dopustit? Další věc, která souvisí s produktem, jsou služby a garance. Přístup k zákazníkovi je tu naprosto klíčový, byť nám některé věci můžou přijít jako Čechům zvláštní, nebo přehnané, tady to tak prostě funguje a nemá moc cenu to rozporovat. Místní trh je založený hodně na důvěře a vztazích. S kolegy opakujeme v podstatě neustále, že pokud tady chcete podnikat, nejde to dělat z Čech, musíte být tady, musí se vám dát dovolat v místní čas.

Jazyková bariera je samozřejmě často problém, nicméně na druhou stranu není potřeba se bát podnikat v Americe, pokud nemáte nejvyšší stupně jazykových certifikací, specificky v New Yorku se mluví stovkami jazyků, snad nejvíc na světě. Je ale nutné dosáhnout takové úrovně, abyste dokázali vysvětlit kdo jste, co prodáváte a proč jste lepší než ostatní.

Jsem rád, že máme celou řadu příkladů českých firem, které jsou tady velice úspěšné v mnoha oborech od IT, přes automotive po medicínu.

 

O4: Za pár týdnů se mohou české startupy hlásit do pokračování programu CzechAccelerator a jednou z destinací, kam mohou vyjet sbírat zkušenosti je právě New York. Jaký bude tvůj úkol?

Dobrá otázka, klíčové věci pro nás bude zajištovat partner, který pracuje se startupy dnes a denně a je tím skutečným odborníkem, který dokáže firmy posunout dále a pomoci jim v růstu a expanzi do USA.

Můj čas bude zejména na začátku programu, když firmy přijedou, stejně jako kolegové v San Franciscu a Londýně se budeme snažit pomoci firmám v co nejrychlejší akomodaci tak, aby se mohly místo hledání bydlení a řešení, co se tady liší od Evropy, soustředit na program samotný. S tím jim samozřejmě ještě před odjezdem budou pomáhat i kolegové v Praze. Určitě se budu snažit pomoci v čemkoliv bude potřeba a dohlížet na to, že program probíhá tak, jak má.

Konečné nastavení a rozdělení úkolů ještě pořád probíhá a bude přizpůsobeno i vybranému partnerovi. Už se těším, až dorazí první startupy!

 

O5: Dokážeš po těch dvou letech říci, co si myslí američtí zástupci startupové sféry o CEE regionu?

Myslím, že obecně nahlížejí na region CEE s respektem a jako na region, kde je pro ně celá řada investičních příležitostí. Úspěšné příklady z minulosti potvrzují, že je to region odkud svět získává mnoho produktů a služeb, které používáme každý den.

Na druhou stranu platí, že zejména v umění prosadit se a prodat často špičkový produkt CEE zaostává, včetně ČR. To je ale přesně jeden z důvodů existence CzechAcceleratoru!

Obecně také platí, že je viditelný pozitivní vývoj v tomto regionu, se startupy se stále častěji pracuje, existuje řada státních i soukromých programů, velcí hráči, včetně Googlu, rozšiřují geografickou působnost svých programů na podporu těchto aktivit. To před pár lety zdaleka neplatilo. Často se setkáváme se zájmem zástupce investiční skupiny o představení české startupové scény a o cestu do Prahy.

 

O6: Jaké máš plány? Plánujete nějakou zajímavou akci?

Děláme jen zajímavé akce! 🙂

První půlka roku pomalu končí a akce na východě USA máme, myslím úspěšně, za sebou. V září se od nanotechnologií a startupů přesuneme k elektru a automotivu. V neposlední řadě pak musíme nastavit vše, aby mohli do CzechAcceleratoru vyjet první firmy! Připravujeme toho hodně, sledujte náš web a pokud budete v NYC, nezapomeňte se zastavit na pivo v restauraci Bohemian Spirit u nás v Národní budově, lepší Plzeň v Americe neseženete!

Honzo ať se daří!