Rozhovor s Andreou Tkačukovou, výkonnou ředitelkou agentury Foreigners.cz, která pomáhá zahraničním studentům a pracovníkům se zabydlením v České Republice

mBank se chystá spustit nový fond na podporu FinTech startupů
17.3.2017
Transport Hackathon otevírá své brány týmům, které budou řešit výzvy z oblastí dopravy a cestování
22.3.2017

Andrea Tkačuková založila agenturu Foreigners.cz před více jak osmi lety na vysoké škole, kde byla svědkem nekorektního jednání vůči studentům ze zahraničí. Přemrštěné výše nájmů ji inspirovalo k tomu, aby se svým kamarádem založila malý startup, který bude příchozím jednotlivcům ze zahraničí pomáhat se “zabydlením“.

A co si pod tím představit? Její kolegové hned z pěti velkých měst v České Republice se o ně postarají od příletu na letiště, přes zajištění pronájmu a podepsání smlouvy až po doporučení dobré místní restaurace.

Představte si, že si splníte sen a odjedete za prací do zahraničí, kde nikoho neznáte. Média mluví o vaší cílové destinaci jako o místu, kde je dobré dát si pozor na předražené taxíky, špatné nájemní smlouvy a hodně špatnou angličtinu místních obyvatel. Co si počnete? Pak by právě pro vás byly služby agentury Foreigners.cz v zahraničí k nezaplacení. A přesně tak to vidí i zahraniční klienti, kteří přijíždějí do České Republiky a potřebují poradit s běžnými starostmi.

Agentura momentálně pracuje na rozšíření formou franchise poboček jak v ČR, tak i v zahraničí a hledá lidi, kteří mají podobnou vizi jako oni.

Přečtěte si velmi zajímavý rozhovor s Andreou Tkačukovou, která nám ve zkratce řekne celý svůj příběh i plány do budoucna.

O 1: Svoji agenturu jste založila ještě jako studentka vysoké školy. Pamatujete si, kde jste sebrala tu odvahu a pustila se do podnikání? Nebála jste se jít do rizika?

Vlastně nebála. My jsme firmu zakládali s Vojtou Stehnem a všechny ty finanční záležitosti a účetnictví řešil on, protože to byla a stále je jeho silná stránka. Já prostě chtěla dělat dále co mne baví, a to bylo pomáhat cizincům, mluvit anglicky a měnit to prostředí kolem sebe. Ale vůbec jsem to nevnímala jako něco vážného, čeho bych se měla bát. Nepotřebovali jsme žádné vstupní poplatky. Vojta udělal naši první webovku a vizitky, kamarádka nám udělala logo a makali jsme. Když jsme se rozhodli mít kancelář, tak to vlastně byl byt s kanceláří. Věděli jsme, že prostě musíme vydělat na nájem i na moje režie, protože jsme sice studovali VŠ, ale já neměla v té době finanční podporu rodičů a musela jsem se uživit.

O 2: Určitě se Vás na to ptá každý. Momentální mezinárodní situace není ideální a zrovna pro vaše podnikání to může být kruciální. Cítíte rozdíl za poslední dva roky co se týká počtu klientů anebo hledání volných bytů?

Nás se situace ohledně uprchlíků dotkla jen trochu, někteří majitelé bytů začali vyžadovat jen určité národnosti nebo spíše úplně odmítat některé potenciální nájemníky. Z pohledu obsloužených klientů stále rosteme, ale to je spíše tou situací, že je v ČR malá nezaměstnanost a je tu hodně mezinárodních firem, které potřebují jazykově vybavené zaměstnance a proto je berou ze zahraničí.

O 3: Vaše služby, které nabízíte, jsou velmi pestré. Jak sami píšete na svých webových stránkách, pomůžete při hledání podnájmu, ale také při získání víza, překladu dokumentů, hledání školky pro děti apod. Umíte si představit své služby ještě rozšířit? Například hledat pro své klienty i práci? Vyplňovat jim jejich volný čas?

Naše služby se vyvíjeli s námi dle poptávky, takže my se učili za chodu jak se co dělá a dnes je z toho toto portfolio. Služby se stále rozšiřují o malé službičky z imigrační oblasti, ale například i o prodeje bytů. Hledat práci určitě neplánujeme, i když se nás na to klienti ptají. To je ale další úplně samostatný byznys, do kterého se pouštět nechceme a raději ho přenecháváme profesionálům z oboru. Volnočasové aktivity už částečně děláme, každý měsíc organizujeme tzv. MeetUp, kdy se naši klienti i neklienti, i Češi a Slováci sejdou v nějaké restauraci a my je propojujeme, aby ti noví zapadli do té komunity a našli si nové přátele. V Brně máme také MeetUp Music, kde dáváme prostor hudebníkům ukázat svůj talent a v létě pořádáme volejbalový turnaj.

Když nás napadne něco nového tak to uspořádáme, každá pobočka má svoje trochu specifické aktivity.

O 4: V úvodu jsme hovořily o rozšiřování vašich poboček jak do ČR pomocí franchise, tak i do zahraničí. Máte nějakou konkrétní představu o jednotlivých zemích?

Nedávno mne nadchla Indonésie, protože je tam těch expatů spousta a takovýto komplexní servis ne, ale obecně se nebráníme žádné zemi. Nějaká jednání probíhala s Ukrajinou i Polskem, ale zatím nedopadla. Víme, že ten potenciál je velký, ale zatím jsme neměli kapacitu to řešit aktivněji než když se nám někdo ozve, že se mu koncept líbí. Teď aktuálně probíhají jednání ohledně Ostravy a Bratislavy, jestli tu můžeme považovat za zahraničí.

Mnohokrát děkujeme za Váš čas a přejeme vám mnoho spokojených zákazníků. Pro více informací navštivte oficiální webové stránky www.foreigners.cz .