Problémy s parkováním vyřešily senzory a chytrý software

Nejúspěšnější univerzitní akcelerátor xPORT VŠE se zaměří na B2B startupy
3.12.2018
Český Easy Software expanduje na japonském trhu, plánuje vlastní pobočku v Tokiu
4.12.2018

Takzvané smart technologie nejsou doménou pouze mobilních telefonů nebo chytrých hodinek, ale mohou výrazně zlepšit uživatelský komfort také z tak zdánlivě banální činnosti, jakou je parkování v zaměstnání. Společnost MSD letos v říjnu spustila v Praze nový systém, který je postavený na senzorech a inteligentním softwaru a díky unikátnímu propojení parkovacích míst ve dvou různých budovách patří k nejinovativnějším v zemi.

Vzdušnou čarou jsou administrativní budovy Five a Riverview na pražském Smíchově od sebe vzdáleny 100 metrů, ale v praxi jsou si ještě blíže. Spojuje je nejen jeden nájemce – firma MSD –, ale také unikátní chytrý parkovací systém. Ten od října umožňuje zaměstnancům využívat současně celkem 195 parkovacích míst v podzemních garážích obou objektů.

“Občas se našim zaměstnancům stávalo, že nemohli najít volné místo v jedné budově, kde pracují. Přitom druhé parkoviště bylo poloprázdné. Nechtěli jsme se už dívat na to, jak ztrácí pracovní čas blouděním po ulici,” vysvětluje počáteční motivaci Jana Dušátková, facility manažerka z firmy MSD.

Na unikátním propojení parkovacích míst a systémů spolupracovaly dva lídři PropTech oboru v Česku – startup Spaceti (jako dodavatel parkovacího systému – hardwaru, webového rozhraní a analytiky) a společnost Sharry Europe (jako dodavatel software pro digital signage a integrátor), která je rovněž jedním ze zakladatelů Česko-slovenské PropTech asociace.

Jak unikátní parkovací systém funguje v praxi?

Počet volných parkovacích míst je všem uživatelům k dispozici online. “Aktuální stav zjistí v dedikované mobilní aplikaci, která byla vyvinuta pro budovu Five a mohou ji využívat  zaměstnanci i ze sousední budovy Riverview, a současně na venkovní obrazovce u vjezdu do garáží. Pokud uživatel vidí, že je obsazeno, může jet do vedlejší budovy. Není nic horšího, než projet tři patra garaží a zjistit, že tam není žádné volné parkovací místo,” popisuje Jan Přerovský, project manager ze Sharry Europe.

Obsazenost jednotlivých parkovacích míst nehlídá vrátný, ale “chytré kameny” vyvinuté firmou Spaceti. “Tyto bezdrátové senzory spolu mohou efektivně komunikovat i skrze stěny a stropy budovy a díky energetické nenáročnosti vydrží v průměru deset let bez nutnosti výměny baterie. Při instalaci nejsou potřeba žádné stavební práce a zásahy do budovy, senzory se jednoduše přilepí na zem a okamžitě fungují,” popisuje hardware, který se vyvíjel i vyrábí na území ČR a dodává se do celého světa, CEO Spaceti, Max Verteletskyi.

Zaměstnavatel tak má v reálném čase aktualizované údaje o využívání různých míst. “Díky těmto datům a s využitím našeho softwaru dokážeme predikovat, jaká bude do budoucna obsazenost parkovacích míst v různých částech dne,” popisuje jednu z klíčových vlastností systému Jan Přerovský ze Sharry Europe.

Chytrá kancelář v mobilu

Podle letošního průzkumu společností JLL a Skanska je pro většinu zaměstnanců přijatelné, aby jim cesta do práce trvala 20-40 minut. Nechtějí stejný časový ekvivalent trávit zbloudilým hledáním místa na zaparkování v okolních ulicích. 

Chytré parkování je pouze jednou z mnoha funkcí, kterou mohou nájemci kancelářské budovy Five ovládat skrze svůj smartphone. V unikátní mobilní aplikaci si také mohou zarezervovat zasedačku nebo sdílené auto od společnosti Car4way, doslova na dlani mají tipy na kulturní akce v okolí i možnost objednat si vyčištění špinavého oblečení. I to byl jeden z důvodů, proč tento objekt získal prestižní ocenění CEEQA Awards.

Majitelem administrativní budovy Riverview je zahraniční penzijní fond vedený globální společností pro správu investic Invesco Real Estate. “Podporujeme inovace, moderní technologie a chytrá řešení usnadňující život našim nájemcům. Příkladem je mimo jiné kancelářská budova Corso Court v pražském Karlíně, která nabídla nájemcům jako první v metropoli již v roce 2016 speciální mobilní aplikaci vyvinutou pro efektivní komunikaci a sdílení služeb v budově a okolí,” dodává Tomáš Fiala ze společnosti Invesco.