Ohlédnutí za start-upovým panelem na americké ambasádě

Rozhovor s Janem Šmejkalem, poradcem Air Ventures a člověkem, který stojí za Startup Grindem (powered by Google Entrepreneurs) v Číně a regionu APAC.
15.11.2016
Interview se Silvií Stachovou, podnikatelkou s bylinnými čaji Mamma Tea
22.11.2016

Ohlédnutí za start-upovým panelem na americké ambasádě

V úterý 15. listopadu jsme uspořádali start-upový panel v rámci Týdne Podnikání 2016 v Americkém centru při Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze. Panelovou diskuzi otevřela svou předmluvou kulturní atašé velvyslanectví, paní Erin Kotheimer. Předtím, než se slova ujali naši hosté, prezentovala Daniela Havlíková z Aspen Institute v krátkosti výsledky start-upové studie v zemích V4, na které se podílela i agentura CzechInvest.

O své poznatky o české start-upové scéně a jejím směřování se s diváky podělil Tomáš Studeník, který organizuje stále populárnější show FuckUp Night, na které se zajímaví hosté podělují s obecenstvem o svých podnikatelských chybách. Dalším účastníkem panelové diskuze byl Vít Šubert, zástupce nově vzniklého inkubátoru a akcelerátoru pod záštitou Karla Janečka, UP21. Diskuze se zúčastnila i stálice české start-upové scény, Lenka Kučerová, jenž před lety pomáhala na CzechInvestu rozjíždět program start-upové podporu CzechAccelerator, který pomáhal českým start-upům získat přístup na americký trh. V minulosti spolupracovala s akcelerátory Wayra a StartupYard. V současné době se věnuje neziskové organizaci StarLift, která pomáhá zajišťovat stáže českým a slovenským startupům ve Spojených státech. Úspěšné startupisty na panelu zastupovali Lubo SmidSTRV, mimochodem, tato pražská společnost si v minulosti prošla programem CzechAccelerator, v této době ještě pod jiným obchodním jménem, a Matouš TlapákCorinthu, jehož start-up se také zúčastnil programu CzechAccelerator.

Velmi dobře se tedy povedlo propojit naše hosty, z čehož vznikla zajímavá diskuze na téma současného stavu české start-upové scény. Zprvu se diskuze stočila k předsudkům, které mají lidí vůči podnikání v obecné rovině. „Mladá generace je, co se přístupu k podnikání týče, na tom lépe. Starší generace má stále určité předsudky vůči úspěchu a neúspěchu, ani jedno se totiž neodpouští,“ řekl k tomuto tématu Tomáš Studeník.

V rámci 70 minut, kdy probíhala panelová diskuze, se hovořilo i o roli mentorů pro české start-upy. „Role mentorů je důležitá, dobré jméno mentora totiž pomáhá při prodeji. Funguje totiž jako značka kvality,“ Řekl Vít Šubert a dodal že „problém v ČR je nedostatek špičkových mentorů,“. S tím se nedá nesouhlasit. V ČR určitě existují velmi dobří mentoři, o které se perou start-upy, které se účastní různých inkubačních a akceleračních programů.

V druhé polovině se diskuze stočila k tématu investorů a investičního prostředí v ČR. Důležitost osoby investora pro budoucnost start-upu zdůraznil Matouš Tlapák, který má z Corinthu s investory bohaté zkušenosti. „Osoba investora je pro start-up velmi důležitá, protože od investora získáváte nejen finance, ale i jeho know-how, což ve výsledku může být ještě důležitější, než samotné peníze,“. Matouš tím myslel především kontakty investora a také jeho reputaci, které může, ale také nemusí pomoci získat další investice a výhodné kontakty.

Jak se čas chýlil ke konci, diskuze se stočila na kvalitu současných absolventů vysokých škol v ČR. Lubo Smid se s publikem podělil o svůj názor na českou náturu „Češi mají menší drive věnovat se věcem naplno, prostě se položit do toho čemu věří,“ což se dle něj odkáží i v ochotě zakládat nové start-upy. O podnikavosti českých podnikatelů toho bylo v rámci diskuze řečeno dost. „Budování podnikavého ducha by se mělo řešit již na prvním stupni základních škol, protože když se s tím začne až na vysoké škole, tak je už pozdě,“ dodala k tomu Lenka Kučerová. Panelovou diskuzi pak svým projevem uzavřel jeho excelence velvyslanec Spojených států amerických, Andrew Schapiro. Následovala komorní společenská událost v podobě číše vína.

Na závěr bychom chtěli poděkovat za účast naším hostům, kteří se zúčastnili panelové diskuze. Všem příchozím pak také děkujeme za účast a těšíme se na další společné akce! Mezitím nezapomeňte navštívit další zajímavé akce v rámci mezinárodního Týdne podnikání. Více informací o akcích, které proběhnou v ČR, naleznete na oficiálních stránkách ZDE.