Nový vládní program Expanze přinese malým a středním podnikům až 8,8 miliard korun

S Czech Pioneers se startupy můžou podívat na Pioneers Festival do Vídně, hlásit se mohou do konce března
28.3.2017
Český startup Gamee získal v prvním investičním kole 2,2 mil. USD
30.3.2017

Nový program na podporu podnikání Expanze, který byl zřízen v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) nabídne malým a středním podnikatelům bezúročné investiční úvěry. Fond, který se bude starat o financování projektu má k dispozici 8,8 miliard Kč a může tak podpořit přibližně 900 podnikatelských projektů. V první fázi programu bude k dispozici zhruba čtvrtina prostředků.

Protože je program orientován na malé a střední podnikatele, mohou se ho zúčastnit i mnohé české startupy. Jeho hlavním cílem je zlepšení dostupnosti bankovních úvěrů drobným podnikatelům. Dalším cílem je pak podporování podnikatelů v regionech České republiky.

Další vládní programy pro startupy

Ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí i další programy pro začínající podnikatele. Například program Inostart, který je zaměřený na podporu inovací podnikatelů a tudíž je vhodný pro startupové projekty.

Dohodu o vytvoření fondu, který se bude starat o financování programu spolu uzavřely Ministerstvo průmyslu a obchodu a Českomoravská záruční a rozvojová banka. Jedná se tak o první program, který není poskytován formou dotací, ale finančními nástroji.

shutterstock_333782324