Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podpoří s Evropským investičním fondem investice do českých inovativních firem a startupů

Interview s Vladislavou Závrskou, výkonnou ředitelkou českého startupu ViaGoood
30.1.2017
CzechInvest rozšiřuje aktivity pro start-upy
1.2.2017

Situace startupů a inovativních společností v České Republice začíná vypadat lépe. Minulý týden podepsal ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek dohodu s Evropským inovačním fondem (EIF).

Na základě této dohody bude zřízen fond rizikového kapitálu, který zajistí implementaci prostředků z programu Rizikový kapitál v rámci Operačního programu pro podnikání a investice pro konkurenceschopnost, jenž je zaměřen na podporu investičního prostředí okolo českých startupů.

Kolik prostředků bude vyčleněno pro nově vzniklý fond?

Pro fond rizikového kapitálu vyčlenilo MPO 40 mil. EUR z prostředků evropských strukturálních fondů. Sumou 10 mil. EUR přispěje do fondu i EIF. Další prostředky budou poskytnuty soukromými investory.

Iniciativa, kterou nyní spouštíme, představuje nový krok ve veřejné podpoře inovací v České Republice. Cílem je podpora českých start-upů v jejich přístupu ke kapitálovému financování svého rozvoje na tržních principech,“ řekl o dohodě s EIF ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Tato dohoda tak představuje první krok vládní podpory startupového prostředí. EIF bude mít na starosti výběr manažerských týmu, jenž budou zodpovědné za získávání dalšího investičního kapitálu pro vybrané startupy. Vybrané inovativní společnosti tak přijdou do kontaktu s investičními experty a nikoliv jen s úředníky.

Jsme nadšeni z toho, že se Česká republika, reprezentovaná našimi partnery z MPO, rozhodla přidat k dalším zemím regionu a využít zkušeností EIF v poskytování rizikového kapitálu malým a středním podnikům v raných fázích rozvoje s velkým růstovým potenciálem. Podpořen by tak měl být rozvoj celého národního ekosystému kapitálového financování firem,“ uvedl ředitel správy mandátů EIF Hubert Cottogni.

Nový fond se rozjede již letos

Výběr manažerských týmů se uskuteční během letošního roku a celý proces investování do inovativních společností a startupů by tak měl začít do konce roku. Snahy pomoci českému startupovému prostředí se cení, neboť podle statistik evropské unie (EU), je Česká Republika na chvostu seznamu zemí EU, co se investování do startupů týče.

O dalších novinkách ohledně nového fondu rizikového kapitálu vás budeme informovat.

shutterstock_298778966
shutterstock_260147942