Korporace se minulé úterý setkaly v Ostravě s nadějnými technologickými firmami a společně řešily budoucnost průmyslu

Česká carsharingová služba SmileCar slaví 6 měsíců na českém trhu. Jak se jí daří?
26.9.2017
Startup Weekend Plzeň už 27. až 29.října. Víkend pro startupisty s nejlepšími mentory proběhne v DEPO2015
2.10.2017

Řešily se hlavní trendy Průmyslu 4.0

V Ostravě proběhlo v úterý 26. září 2017 Tržiště pro startupy a korporace. Akce zaměřená na oboustrannou výměnu zkušeností a navázaní byznysové spolupráce se konala v ostravském Impact HUBu za podpory agentury CzechInvest. Kromě Jakuba Unucky, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, a ředitele Vítkovice Machinery Group Libora Witasska na akci přednášela i čtveřice startupů, mladých technologických firem, zaměřených na průmysl.

Téma budoucnost průmyslu jsme nevybrali náhodou, vidíme ho jako zásadní pro budoucnost celého kraje. Jsme rádi, že byl o první Tržiště v Ostravě zájem ze strany jak zavedených výrobních firem, tak mladých projektů. Úspěch akce bereme jako důkaz, že startupy a korporace si mají co nabídnout,” komentuje událost Johana Kapošváryová, hlavní koordinátorka Tržiště pro startupy a korporace.

Tématem ostravského setkání byla efektivnější výroba, vzdělávání dělníků, internet věcí i automatizace – trendy sloučené pod pojmem Průmysl 4.0. Libor Witassek, kybernetik a generální ředitel Vítkovic, mluvil o dvou podle něj nejdůležitějších příležitostech v současné průmyslové výrobě – snižování tzv. lead time a zvyšování efektivity výroby. Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, mluvil o vizi chytrého kraje a uvedl příklad oprav silnic, kde se zastupitelům podařilo prosadit prioritizaci oprav na základě reálného stavu vozovek a optimalizace nákladů.

Představila se i řada úspěšných startupů

Akci svým partnerství zaštiťuje Úřad vlády a ŠKODA AUTO DigiLab. „ŠKODA AUTO DigiLab funguje jako laboratoř, ve které testujeme nápady a přetváříme je v nové produkty. Důležitou součástí těchto aktivit je spolupráce s globálními technologickými startupy, přičemž Tržiště pro startupy a korporace nabízí další možnosti navazování nových partnerství,“ říká Jarmila Plachá, vedoucí ŠKODA AUTO DigiLab. Ondřej Malý, koordinátor digitální agendy ČR, komentuje účast Úřadu vlády následovně: „Koncept Tržiště vychází z digitální agendy vlády a našeho akčního plánu, který má za cíl podporu inovativního podnikatelského prostředí. Důležitou součástí je propojování firem tradiční ekonomiky se startupy.”

V druhém bloku vystoupila čtveřice inovativních firem. Své produkty a řešení představily startupové projekty Fixer, Invent Medical, Plantyst a SimpleJohn.

  • Fixer eliminuje lidské chyby ve výrobě poskytováním konstantního dohledu v reálném čase, čímž pomáhá zvyšovat kvalitu vyráběných produktů.
  • Invent Medical vyvíjí novou generaci zdravotnických produktů a služeb na míru, k čemuž využívá 3D tisk, 3D skenování, softwarové algoritmy i smart senzory.
  • Plantyst spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje, díky čemuž dokáže zefektivnit celý výrobní proces.
  • Simple John je inovativním nástrojem pro vzdělávání dělníků ve výrobě, který pomáhá předcházet chybám a zvyšovat kvalitu produktů.

Akce typu Tržiště je zejména o spolupráci, poskytuje proto neformální prostor pro zástupce obou rozličných světů. Ostravské setkání, zaměřené právě na Průmysl 4.0, bylo již třetím Tržištěm, předchozí akce v Praze a Brně se zabývaly budoucností dopravy a kybernetickou bezpečností. Další informace o akci najdete na webových stránkách či Facebookové události.

Trziste_logo_RGB (002)
shutterstock_267923462