Jak vypadá restaurace budoucnosti? K placení nepotřebujete obsluhu a provozní si najde ověřený personál přes aplikaci

Snapbacks.cz: Jak se prodává móda ve 21. století?
24.6.2019
Kilpi expanduje do zahraničí. Investory hledá na crowdfundingové platformě finGOOD
26.6.2019
Společnost Miton již dlouhodobobě sleduje, co se děje na poli gastronomických startupů. Díky tomu dnes vítá do svého portfolia hned dva projekty z této oblasti – Grason a Qerko. S oběma je od jejich úplných začátků, celková investice činí zhruba 10 miliónů Kč.
Grason, který vzniknul v dubnu 2018, je zástupcem čím dál silnějšího trendu demokratizace trhu práce. Služba, o které jsme mohli slyšet třeba díky vítězství ve Women Startup Competition, napřímo propojuje podniky s prověřeným personálem.
Hlavní výhodou je kromě přístupu k databázi ověřených profíků možnost flexibilně poptat jejich služby. Číšníkům a servírkám Grason nabízí snadný přivýdělek a svobodu stanovit si za svoji práci férovou cenu. Služba se tak dá připodobnit k Liftagu, které díky transparentním pravidlům zlepšilo celé odvětví taxi služeb.

Na vývoji Grasonu společnost Miton participuje od úplného začátku, a protože zakladatelé v čele s Jarmilou Kowolowskou s Milanem Zemánkem odvádějí fantastickou práci, dohodli se na vstupu do projektu. Grason nyní využívá přes 150 restaurací a cateringů (např. Ambiente Pizza Nuova a Kuchyň, Sia, Bruxx, Potrefené Husy nebo Vnitroblock). Od května 2018 zprostředkovala služba přes 6000 směn a pracovníci vydělali 6,5 milionů korun.

Na úplném startu je projekt Qerko, za kterým stojí tým v čele se zkušeným produktovým manažerem Lukášem Kovačem (ex-Seznam.cz a Avast). Cílem Qerka je zcela změnit nepohodlné placení v restauracích, kdy host buď musí čekat na obsluhu nebo při rozdělování účtu chodit na bar k pokladně.

Stačí si přitom stáhnout aplikaci Qerko a pak jen načíst QR kód na svém stole. Obratem se ukáže účet a host si vybere ty položky, které chce ze společné útraty zaplatit. Samozřejmě opět jednoduše, kartou uloženou v aplikaci. Obsluha o platbě okamžitě ví. Protože jsou zákazníci díky snadnému placení spokojenější, nechávají přes aplikaci o 40 % vyšší spropitné, než je standardní.

V Praze můžete pohodlnou platbu vyzkoušet například v La Casa Blů, Cafefin či Yolo Karlín, v Plzni se zastavte v Pijezpi, v Liberci pak v pivovaru Volt. “Pokud si hosté a restauratéři Qerko oblíbí, přibude například chytrý věrnostní program bez nutnosti věrnostních kartiček,” dodává Lukáš Kovač.

Jarmila Kowolovská, Milan Zemánek

Grason

Qerko