IoT senzory pomáhají vytvářet chytrá golfová hřiště

makeITtoday otevírá učebnu ve smíchovském Impact Hubu s novými kurzy. Naučili programovat už stovky dětí
23.8.2019
Zaměstnanců na trhu je dostatek. Jen chtějí pracovat flexibilně, ukazuje provozovatel coworkingů Spaces princip nového hnutí
29.8.2019

Golfové porosty lze udržovat ve špičkovém stavu i za extrémního sucha. A to díky brněnské společnosti CleverFarm a jejich chytrým IoT senzorům, které v pravidelných intervalech kontrolují stav a vlhkost půdy. Množství vody potřebné k závlahám je tak možné přizpůsobit přesně na míru aktuální kondici travního porostu. IoT senzory současně sledují i vlhkost ovzduší, a v kombinaci s online aplikací tak umí predikovat riziko trávních chorob a škůdců.

Pro řešení od CleverFarm jsme se rozhodli proto, abychom měli komplexní přehled o stavu našich hřišť. Srážkoměry a meteostanice nám poskytují informace o vlhkosti ovzduší a úhrnu srážek, půdní senzory nás naopak upozorní na vlhkost substrátu na greenech a správnou funkčnost závlahového systému. S ohledem na extrémní sucha si dokážeme pohlídat efektivitu zavlažování, které jsme nyní díky IoT technologiím schopni mnohem lépe vyhodnocovat a optimalizovat. Další výhoda, kterou nám informace ze senzorů přináší, se týká predikce chorob a škůdců – riziko jejich vzniku se navyšuje právě s narůstající vlhkostí. Bavíme se zejména o tiplici a různých plísňových onemocněních,“ popisuje Marek Filipčík, greenkeeper golfového areálu Ropice.

Aktuální přehled o stavu hřiště díky mobilní aplikaci

Do golfového sektoru přinášíme s využitím online senzorů klíčovou inovaci, kdy správci hřišť už nemusí každý den nachodit a najezdit kilometry po rozlehlém areálu a kontrolovat aktuální stav greenu a fairwayí. Senzory posílají do mobilní aplikace CleverFarm každou hodinu aktualizovaná data – to zvyšuje efektivitu práce, neboť správci zajdou pouze tam, kde to je v dané chvíli potřeba a data ze senzorů mají vždy při ruce. Senzory také disponují klíčovou funkci k ochraně trávníků proti škůdcům, chorobám nebo plísním. Správci golfových hřišť mohou díky přesným aktuálním údajům a historii naměřených hodnot velmi dobře predikovat a odhalovat případy napadení trávníku a minimalizovat tak případné škody,“ uvádí Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm, která má s dodávkou senzorů určených pro golfová hřiště v Česku největší zkušenosti.

Družicová data pomáhají monitorovat defekty na golfovém hřišti

Golfový areál Ropice využívá od CleverFarm i službu družicového monitorování pozemku. Pomocí něj lze detailněji sledovat stav hřiště v místech, kde podle indicií není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o defekty na hřišti v podobě poškozeného drenážního systému, a to následkem nadměrných srážek. „O případných defektech víme díky družicím z první ruky, a to téměř okamžitě. Můžeme je tak odstranit ještě před tím, než by na ně přišel třeba nespokojený zákazník. Dále jsou družicová data skvělým způsobem při vyhodnocování dopadů při naší péči o trávník,“ dodává Marek Filipčík.

Vedle meteostanic, půdních senzorů a senzorů pro kontrolu teploty závlahové vody nebo družicového monitoringu připravuje tým CleverFarm pro správce golfových hřišť i další produkty a rozšíření aplikace. V budoucnu tak do nabídky přibude ještě například senzor s funkcí pH metru, který bude dalším významným pomocníkem v péči o travní porost.

O společnosti CleverFarm

Český start-up CleverFarm byl založen v červnu 2016 jako součást skupiny CleverMaps. Hlavním investorem je technologický a inovační hub MindForge. CleverFarm je jednoduchá on-line aplikace, která zásadním způsobem zjednodušuje a zlepšuje život zemědělcům. Pokročilé moduly on-line senzorů a satelitních snímků pomáhají snižovat náklady, zvyšovat kvalitu produkce, dosahovat vyšších výnosů a ve finále více vydělat.