Interview se Silvií Stachovou, podnikatelkou s bylinnými čaji Mamma Tea

Ohlédnutí za start-upovým panelem na americké ambasádě
16.11.2016
Webinář nadačního fondu START IT UP! od Delta Capital
23.11.2016

Mamma Tea jsou sypané bylinné čaje, které Vám dají okusit část Beskyd. Silvie Stachová šetrně a smysluplně využívá místních přírodních zdrojů. Vzít část přírodního bohatství regionu a v té nejlepší podobě jej vrátit zpět je jedna z jejích hlavních myšlenek.

Mamma Tea je jedinečný projekt, který vymyslela a založila Silvie Stachová. Mladá dynamická dáma, která nebyla spokojena se svým starým zaměstnáním a proto se vydala na dráhu podnikatelky. Na konci roku 2014 založila svoji vlastní firmu a již na podzim 2015 byla ve finále známé startupové soutěže Startup Harvest. Mamma Tea nejsou pouze čaje, jak by se z názvu mohlo zdát. Jejich smysl má mnohem hlubší význam. Čistá příroda a souznění s ní, dárek z oblasti Beskyd, ukázka krásného a kvalitního výrobku z České republiky a výroba svých vlastních pěstěných bylin. Kdy Mamma Tea získala svého prvního investora? Proč právě bylinky? Co přesně nabízí? S jakými problémy se potýkala? Kdo je jejich cílový zákazník? Na všechny tyto odpovědi najdete odpovědi níže.

O 1: Mnohokrát děkuji za Váš čas. Jsem velmi ráda, že si spolu můžeme popovídat o něčem tak příjemném, jako je pěstování a výroba čaje. Mnoho takových startupů v ČR není. Povyprávějte nám vaše začátky. Kde se vzala prvotní myšlenka? A proč právě bylinky?

Na začátku byla určitě touha plnit si své sny. Cítíte, že v klasickém zaměstnání nevyužíváte úplně svůj potenciál, tak prostě hledáte cesty k jeho naplnění. A zkusit vybudovat firmu úplně z ničeho je určitě dobrá příležitost.

Začala jsem hledat tedy obor a nosnou myšlenku. Něco, co by mi šlo ze srdce. Kolem přírody se pohybuju celý život, takže nakonec vznikla vize Bylin z Beskyd. Byliny nejen jako čaj, ale jako stylový doplněk služeb beskydských hotelů nebo jako dárek, který bude reprezentovat náš region či zemi.

O 2: Vaše čaje jsem osobně chutnala. Krásně voní a člověk u nich opravdu zrelaxuje. Je mi však jasné, že cesta od první myšlenky až doteď byla trnitá. S jakými problémy jste se potýkala?

Těch překážek bylo a je samozřejmě hodně. Zdoláte jednu a vynoří se dvě další. Vymyslet smysluplnou koncepci, možnou cestu na trh, ekonomicky realizovatelnou, nastudovat příslušnou legislativu, vypořádat se s technologií a ostatními praktickými aspekty, zajistit financování. Potravinářství, zemědělství ani obchod nebyly mým původním oborem, takže vše téměř od nuly. A to nejdůležitější je sebrat dostatek odvahy a sil, aby člověk mohl pokračovat dál, i když se v noci vzbouzí s pocitem „to nejde“.

O 3: Můžete mě a naším čtenářům prozradit, kolik čajů na jak velké ploše pěstujete a s kolika lidmi na tom pracujete? Umím si představit, jak náročné to musí být.

Firma je na trhu zhruba rok. Máme za sebou dvě bylinkářské sezóny. Veškerou výrobu jak zemědělskou, tak potravinářskou, obchod, distribuci, propagaci a rozvoj zajišťuji já. Externě řešíme účetnictví a samozřejmě grafiku, protože ta musí být nezbytně na profesionální úrovni. V létě jsem ještě přibrala na menší pomoc jednoho zaměstnance. Takto je to ale na hranici zvladatelnosti.

Vyrábíme šest základních druhů čajů v dárkových krabičkách, dále tyto čaje ve velkoobchodním balení pro restaurace, hotely a wellness. Přibyly nám letos speciální směsi na míru konkrétního klienta a bylinkový med z našich bylin, v současnosti se chystají i speciální produkty pro některá města a v zimě přibude ještě jeden úplně nový produkt. Bude také o bylinách a Beskydech.

Veškeré byliny v našich čajích jsou z vlastní zemědělské produkce. Třeba meduněk a dobromyslí, které tvoří základ čajových směsí, máme cca 4000 ks, dále pěstujeme mateřídoušku, mátu, měsíček, levanduli, jahodník, diviznu, majoránku, bazalku apod. V příštím roce přibudou ještě další druhy. Nezanedbatelnou součástí jsou ale i volné sběry. Ve volnosti se sbírá třeba lípa, lesní byliny jako borůvka, maliník, jahodník, ostružiník, kopřiva nebo kontryhel. Bylinky, kterých je málo, se sbírají jen velmi omezeně, aby nedocházelo k devastaci přirozených společenstev. Tyto potom najdou využití právě v limitovaných směsích pro konkrétního klienta.

O 4: Jak jsme zmínila v úvodu, slavíte i úspěchy. Být ve finále Startup Harvestu se nepodaří každému. Pomohlo Vám to při získávání investora nebo při vaši další propagaci?

Účast v této soutěži měla na celý projekt určitě zásadní vliv. Jednak získání mentora a následně investora. Pravé rady v pravý čas jsou samozřejmě k nezaplacení. Ale je to také o navázání kontaktů. Ty jsou zcela nezbytné, pokud máte na trhu uspět. Tato soutěž tedy byla i z tohoto důvodu hodně dobrým začátkem. A v neposlední řadě s touto účastí byla spojená jistá publicita. Občas se ke mně dostane informace od lidí, že o nás ví právě z novin. Co se týče propagace, tak kromě této soutěže má nemalý přínos i spolupráce s Destinačním managementem turistické oblasti Beskydy-Valašsko. Našim výrobkům bylo propůjčeno logo této destinace, které označuje původ vzniku. Společně pak propagujeme nejen Beskydy, ale Českou republiku vůbec i za hranicemi regionu a republiky. Právě do turistických informačních center si lidé chodí kupovat dárky na své zahraniční cesty a naše čaje se k tomuto účelu dobře hodí.

O 5 : A kdo je Váš cílový zákazník? Na koho přesně cílíte?

Naše vize se opírá o dva základní body – kvalita a region (ať už ve smyslu Beskydy nebo Česká republika), takže hledáme zákazníky tam, kde tyto hodnoty najdou uplatnění.

Čaje v dárkových krabičkách můžete najít v třeba beskydských hotelích. Odtud si je klienti mohou odnést jako vzpomínku na návštěvu  Beskyd. Stejné uplatnění najdou i ve zdejších turistických informačních centrech. Naše výrobky používají instituce k prezentaci regionu a firmy jako regionální firemní dárek pro své tuzemské a zahraniční partnery.

Pro čaje v dárkových krabičkách je tedy cílovým zákazníkem kromě milovníka dobrého pití hlavně návštěvník Beskyd. Ale ve velké míře i instituce, magistráty a firmy. A to buď regionální, pokud má náš produkt reprezentovat tento kraj, nebo i národní, pokud máme reprezentovat naši zemi.

Na jinou cílovou skupinu pak míří produkt bez dárkové krabičky, tedy velkoobchodní balení určené k vaření v restauracích a wellness. Tady nejsme limitovaní beskydským hotelem nebo obecně regionem. V našich produktech najdete ručně zpracovanou lístečkovou bylinu a velké kousky ovoce. Jde nám o to, aby si zákazník mohl skutečnou kvalitu produktu sám prohlédnout. Tady je cílovým zákazníkem restaurace, wellness, kavárna, kde hraje svou roli zdraví a kde chtějí nabídnout něco navíc. A to bez omezení místa.

Po mé zatím roční zkušenosti můžu říct, že nejlépe se našim produktům daří na takových místech, kde manažer dělá svou práci srdcem a není pro něj problém udělat „něco navíc“. Například na řadě míst si kvůli nám dovybavili restaurace a čaje ze sáčku nahradily naše sypané bylinky s ovocem.

O 6: Závěrem nám povězte, jaké máte další plány? Na co se můžeme těšit?

O nových produktech jsem se již zmínila. Druhá rovina plánů do budoucna je v oblasti obchodu. Tady v regionu jsme za ten rok k vidění v řadě krásných hotelů, čehož si velmi cením. V tomto duchu bychom se rádi posunuli i mimo náš region. A to jak v sektoru institucí, tak v komerční sféře.

Vizí do vzdálenější budoucnosti je spolupráce se vznikajícím Domem přírody Beskyd. V současné době nevyužívaný bývalý zemědělský areál v srdci Beskyd se brzy změní na velké návštěvnické centrum, které bude o přírodě Beskyd a o vztahu k ní. Chceme být nezávislou součástí tohoto krásného projektu. V současné době v tomto areálu již využíváme zemědělskou půdu právě k pěstování bylin.

Takže třeba jednou na shledanou na Morávce

 Moc děkují za rozhovor. Přejí Vám klidné dny, výborné čaje, úrodnou sklizeň a držím palce do budoucna, aby Vám skvěle dopadly vaše další krásné nápady.

redaktorka Kateřina Kynclová