Rozhovor s Tomášem Zárubou, ředitelem a zakladatelem českého startupu Byzance, který je složen ze studentů a absolventů ČVUT v Praze

Letošní ročník Laboratoře Nadace Vodafone ve znamení velkých změn
10.5.2017
Čtveřice českých start-upů odlétá na TechCrunch Disrupt 2017 do New Yorku
12.5.2017

IoT je budoucnost

Byzance je český startup, koncipovaná jako technická laboratoř, jenž vyvíjí sadu nástrojů pro návrh, vývoj a dlouhodobou správu internetu věcí (IoT). Chce od základu změnit způsob, jak se dnes IoT vyvíjí a dlouhodobě spravuje. Chce být pro vývojáře takovou samozřejmostí jako je například GIT, MongoDB nebo Docker.  Pomocí jejich nástrojů si malé společnosti i velké korporace mohou snadno vyvíjet vlastní chytré věci mnohem rychleji, bezpečněji a univerzálněji.

Byzance staví na technických dovednostech získaných na ČVUT se kterým úzce spolupracují. Velká část jejich týmu je totiž složená jak ze studentů, tak i absolventů různých fakult ČVUT. Byzance se nedávno přihlásili do naší startupové databáze, a tak jsme využili příležitosti a zeptali se jejich CEO a zakladatele, Tomáše Záruby na pár otázek.

O1: Zdravíme Tomáši, povězte nám, jak vznikla myšlenka založit Vaši společnost? Čím přesně se Byzance zabývá a jaké zákazníky byste chtěli oslovit?

Byzance, tak jak jí znáte dnes vznikla před více než dvěma lety, když jsme si s týmem ujasnili jasnou vizi kudy chceme jít a pro koho to děláme. Mám rád, když se věci řeknou tak, jak jsou. Pravdou je, že nás stála série fatálních chyb a mých “dokonalých a správných” vizí nemalé peníze a měsíců života. Když jsme programovali “světově nejlepší automatizaci” pro betonové prefabrikáty (dům jako stavebnice), amatérsky jsme si ani neověřili, jestli vůbec existuje zákazník. Docela vtipné, že? Ale je to zkušenost, která mi od té doby pomáhá si při každém rozhodnutí položit otázku, jestli je pro to, co chceme vytvořit zákazník. No a při budování našeho řešení automatizace jsme poprvé narazili na problém, jak složité vlastně je udělat internet věcí s průmyslovou kvalitou a spolehlivostí. Kolik práce a času to stojí. Jak nekonečná noční můra to je. S miliony detailů, které nesmíte opomenout, ale které vás ani nenapadnou. A tak, místo vlastního “revolučního” výrobku, děláme nástroje, vývojářské kity a pomocné služby. Chceme s tím samým problémem pomáhat hlavně malým a středním firmám a milionům vývojářů po celém světě, pro které je internet věcí dozajista velkou technologickou i finanční bariérou. IoT je zlatá horečka – a my jsme lopaty a krumpáče.

 

O2: Váš startup je all-in-one platforma pro správu IoT. Na Vaší společnosti je bezesporu zajímavé, že tým Byzance je složen převážně ze studentů a absolventů ČVUT v Praze. Co Vás vedlo k takovému zapojení studentů do podnikání?

Když chcete nejlepší produkt tak ho musí dělat ti nejlepší. Firma je založena na excelentních talentech a mrzí mě, když jsem oslavován jen já jako zakladatel. Byzance vytváří extrémně složitý produkt a není to one-man show. Ani nemůže. Jsou to vize, nápady a desítky mikro-startupů mých kolegů pod hlavičkou jedné služby jménem Byzance. A v neposlední řadě jsem velmi vyhraněný, co se týče HR strategie. To je však téma na úplně nový článek (úsměv).

 

O3: Spolupracuje Byzance s ČVUT i jinak než zapojováním studentů a absolventů? Ptáme se, protože se stává, že studenti, kteří uspěli v podnikání a jsou v úzkém kontaktu se svojí “alma mater“ se často zapojují do výuky, pořádají různé přednášky apod. Děláte či plánujete něco podobného?

Dle mého ČVUT dlouhodobě neumí držet vztah s bývalými studenty. V USA je zvykem, když je absolvent úspěšný, tak se vrátí. Něco odpřednáší a třeba i postaví nebo zafinancuje pod svým jménem laboratoř nebo knihovnu. A u nás? V den státnic vám zruší školní email. Asi víte, kam tím mířím. Je to tedy spíše vzácnost, to co popisujete. Je třeba to změnit, a proto s nadšením zkoušíme se školou různé piloty. Chceme ukázat, že ta spolupráce je oboustranně výhodná. Jak pro průmyslového partnera, tak i pro zaměstnance univerzity a celou akademickou půdu. Příští semestr škole dodáme několik vývojářských kitů a také mě a mé kolegy čeká několik přednášek na téma IoT, bezpečnosti, vývoje, jak založit startup a další, to vše ve spolupráci s katedrou měření Fakulty elektrotechnické.

Hodně nám však pomáhá katedra ekonomiky, která zastřešuje celkově energetiku a řízení. Právě s ní plánujeme projekty na ochranu smart-grids pro českou přenosovou síť proti kyberterorizmu. Jsou tu i plány, že by oficiálně pomáhali českým startupům s čísly. Když jdete před investory a chcete miliony eur, už to musí být něčím podloženo a ověřeno. Nám konkrétně pomáhali ocenit nehmotná aktiva uvnitř projektu. Hodně si slibuji i od katedry designu z Fakulty architektury – ač se to nezdá pro IoT a nás to má neskutečný potenciál. Stačí se podívat na KickStarter.

 

O4: IoT je v poslední době velmi atraktivní záležitost, která je hojně diskutovaná takřka po celém světě. Jak vnímáte růst a rozšiřování internetu věcí do našich každodenních životů? A co můžeme my, obyčejní zákazníci, očekávat od IoT v několika příštích letech?

IoT má zběsilé tempo, teprve se ale hledají cesty, k čemu ho vlastně využít. Obdobně jako Big Data. Nemyslím si však, že bychom to například v domácnostech pocítili. Tam už to je dávno. Váš smartphone toho zvládne víc, než celá NASA před 30 lety. IoT bude mít významný užitek zejména v průmyslu, ty největší investice budou směřovat právě tam.

 

O5: Plánujete rozšiřování společnosti do zahraniční, nebo se chcete v nejbližší době soustředit na rozvíjení obchodů České republice?

Byzance je koncipována jako globální platforma. Naším hlavním cílem je expanze do zahraničí. Taková průmyslová platforma ale potřebuje reference. Ukázat, co všechno díky nám dokážete postavit a čím si můžete usnadnit život nebo snižovat náklady.  Od důlní těžby až po monitorování a řízení chytrých sítí. Ovládat a řídit miliony produktů, jako jsou kávovary. Nebo u montážní linky monitorovat kvalitu vzduchu a chránit pracovníky.

Více informací o Byzance se dozvíte na jejich webových stránkách na adrese www.byzance.cz.

Byzance 1
Byzance 3
byzance 4
byzance 2
byzance 5