Hackaton Q-TON 3.0 láká mozky, které mohou změnit život ve městech prostřednictvím chytrých řešení. Vítěz získá 50 tisíc

Virtuální hokejový trénink Sense Arena je na trhu. Novými společníky Sense Areny se stali David Pastrňák a Aleš Volek
12.10.2018
Karlínská firma Ackee uspěla v soutěži Technology Fast 50
15.10.2018

Vývojářská společnost Qest, expert na smart homes a smart cities ze startupového inkubátoru UP21, pořádá společně s vývojářským studiem eMan už třetí ročník hackatonu na téma smart cities. Hlavním tématem víkendového Q-TON 3.0, který proběhne 19. – 21. října v prostorách pražského Průša Labu, jsou chytrá řešení ve městech. Q-TON 3.0 má za úkol přitáhnout vývojáře, programátory, grafiky, celé firmy i jiné zájemce, kteří mají chuť změnit svět a zjednodušit život ve městech prostřednictvím tzv. smart solutions. Jednou z motivací je hlavní výhra 50 tisíc korun pro vítěze, kterého vybere odborná porota složená z řad partnerů a organizátorů hackatonu. Těmi jsou jmenovitě: innogy, Vodafone, PrusaLab, ESA Business Incubation Centre Prague, Safe DX, Foxconn, JetBrains a Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze. Přihlášky jsou otevřené pro všechny, kteří se aktivně zabývají problematikou smart cities. Vstup je zdarma.

“Q-TON 3.0 má za úkol přitáhnout chytré a dynamické mozky, od studentů po už pracující developery, designéry a analytiky. Jedna z přidaných hodnot akce je možnost další spolupráce s těmito talenty. Samotnému hackathonu budou předcházet zajímavé přednášky, takzvané Q-TALKs. Ty budou soutěžící lépe připravovat na úskalí oblasti Smart City. Taky představí technologie a data, které budou moct účastníci během hackování použít,” říká Radek Alenka, CSO a zakladatel Qestu.

“Naší vizí je posunout hranice hackathonu od minulých ročníků ještě dál. Chceme pracovat na nápadech, které mají potenciál. Nenecháme skvělé myšlenky vývojářů, programátorů, grafiků a jiných účastníků jen tak ležet ladem. Je důležité, aby si účastníci sáhli na nejnovější technologické vychytávky, aby se potkali odborníci z praxe s nadšenci do technologií. Výsledný drive pak posune dál firmy i obce, ” doplňuje Jiří Pech, CTO z eMan.

Šest lidí v týmu a unikátní prostor i systém vyhodnocení

Týmy na Q-TONu 3.0 budou tvořit nejméně dva a nejvíce šest soutěžících, ideálně čtyři nebo pět. V případě, že by průměrný věk soutěžících v jednom týmu byl nižší než 18 let, může mít tým více členů, maximálně však osm.

Odborná porota složená z řad partnerů a organizátorů pak bude využívat systém, který pro hackaton poskytl partner projektu Demokracie21 (D21). Ten funguje na bázi dvou pozitivních a jednoho záporného hlasu. Systém se postará o fair play výsledek. Porota bude hodnotit technologické řešení projektu, jeho obchodní potenciál a inovativnost.

Hackaton proběhne v prostorách PrusaLabu, kde budou k dispozici 3D tiskárny, laser nebo vakuovačka pro prototypy účastníků. Vstup na Q-TON 3.0 je zdarma. Zadarmo je i občerstvení, které bude k dispozici během celého hackathonu. Místa jsou stále volná. Registrace probíhá na na webu hackatonu.

Více o Qest a eMan

Vývojářské studio Qest, které je součástí UP21, vyvíjí aplikace, tvoří weby, informační systémy i chytré domy. Pro RunCzech vyvinul nové mobilní aplikace pro iOS a Android, na kontě má i projekty Shipvio, BeeHousing a Prezident 21. Spolupracuje především s českými startupy. Dlouhodobě se zaměřuje především na IoT a smart homes.

Vývojáři eMan jsou doma v oblasti IoT. Vytvářejí aplikace weby a informační systémy. Nejčastěji se věnují automobilovému průmyslu nebo bezpečnosti práce, kromě toho si hrají s různými high-tech vychytávkami. Realizují například projekty pro ŠKODA AUTO, které spočívají v ovládání auta na dálku, nebo vyvíjí aplikace s využitím strojového učení pro využití v oblasti bezpečnosti práce v náročných podmínkách průmyslové výroby.