Po dvou měsících provozu hrozí Uberu zákaz provozu v Brně

Ness Technologies bude jako partner Evropského institutu pro inovace v oblasti zdravotnictví pomáhat českých startupům orientovaným na oblast zdravotnictví
19.4.2017
Slečny na hlídání z portálu Hlídačky.cz se vám postarají nejen o vaše ratolesti, ale nově i o domácí mazlíčky
24.4.2017

Je všeobecně známo, že některá města bojují proti alternativě klasické taxislužby, Uberu. Na řadě míst po celém světě mu již byla zakázána činnost. Z posledních jmenujme například Itálii či Dánsko. Teď mu zákaz hrozí v Brně.

Proti Uberu byla v Brně podána žaloba

Jeden z nejcennějších světových startupů s velkou slávou otevíral před dvěma měsíci svoji pobočku v moravské metropoli. Můžeme říci, že k nelibosti tamních taxislužeb. To vedlo brněnskou společnost Lido Taxi k podání žaloby na Uber. Brněnský soud pak na začátku tohoto týdne vydal předběžné opatření, na jehož základě mají všechny služby Uberu pozastavenou činnost.

V Brně se tedy zatím nejedná o zákaz, jako tomu bylo v Itálii či Dánsku, ale do vyřešení soudního sporu nemůže na území města provozovat svoji činnost. Uber v řadě zemí naráží na fakt, že legislativa upravující tamní poměry je zastaralá a neodpovídá potřebám současného trhu na kterém se objevila řada technologických inovací.

Je na místě dodat, že v některých zemích se podařilo spory Uberu a měst (případně států) urovnat. Jedná se například o Baltské země, kde je činnost alternativních taxislužeb definovaná přímo v zákoně a společnost tak koexistuje s klasickými taxislužbami.

Problémy inovativních společností nejen v České republice

To poukazuje na širší problém, se kterým se musí potýkat řada startupů a inovativních společností po celém světě. V rámci razantního nástupu nových digitální technologií si můžeme všimnout, že snaha o inovaci v některých případech naráží na zákony daných zemí, které nejsou schopny reagovat dostatečně pružně na měnící se situaci. Řadu firem to stojí nemalé finanční prostředky.

I proto doufáme, že brněnský spor Uberu přiláká pozornost politiků zodpovědných za tvorbu české legislativy a případně urychlí schvalování potřebných zákonů, které budou lépe odpovídat současnému stavu digitálního trhu. Pro české startupy a inovativní společnosti by to bylo jen dobře.

shutterstock_512329027
shutterstock_294524675