Český startup cotu je na trhu 3D tisku originálním partnerem pro spolupráci

Kilpi expanduje do zahraničí. Investory hledá na crowdfundingové platformě finGOOD
26.6.2019
Revoluční technologie ze Slovenska dobývá hokejový svět
27.6.2019

Český startup cotu je firma sídlící na Palmovce ve vnitrobloku a zvenku by člověk ani neřekl, že za dveřmi se dějí tak zajímavé věci. Malý showroom s ukázkami práce 3D tisku naznačuje, že jejich portfolio je široké. Od drobných zvonečků, přes makety až po postavičky s detailními prvky jako jsou vousy, zuby, barevná kravata či boty s tkaničkami.

Sedli jsme si společně s Veronikou Harrison, obchodní a marketingovou ředitelkou, která nám začala vyprávět příběh firmy: „Fungujeme necelé čtyři roky a jsme startup pracující mimo jiné pro další startupy. Základ je prototypování a sériová výroba, ale naší velkou výhodou je, že klientům nabízíme celý proces od prvotního nápadu až po realizaci. A hlavně, naši klienti si mohou vzít jen pár desítek kusů výrobků, nikoli stovky a tisíce jako při sériové výrobě.“

Dá se v dnešní době startup uživit? Kde hledají klientelu? A je 3D opravdu takový trend moderní doby? Nejen na to jsme se Veroniky zeptali a připravili pro Vás tento zajímavý rozhovor.

Veroniko, přibližte nám svůj startup. Co přesně děláte?

Jsme prototypovací studio s přesahem do sériové výroby. Vyrábíme profesionální makety a funkční prototypy. 3D výtisk dále povrchově ručně upravujeme, aby vypadal jako konečný produkt. Dokážeme napodobit vzhled nejrůznějších materiálů jako sklo, keramika či kov. Věnujeme se také sériové a průběžné výrobě již hotových dílů nebo výrobků vakuovým litím plastů desítek až stovek kusů měsíčně.

Statistiky hovoří jasně. Hodně velká většina startupů krachuje a vydrží jen ti nejsilnější. Jak to vnímáte vy ze svého pohledu? Daří se Vám? Jak moc bojujete o zákazníky?

V oblasti 3D tisku není z našeho pohledu složité začít podnikat a být poměrně úspěšný první 2-3 roky, když člověk podniká sám. Úplně jiné to ale je, pokud se o úspěch snažíte jako firma. My sami momentálně čelíme náročnému období přerodu ze startupu na zavedenou firmu. Boj o zákazníka na našem trhu není vůbec jednoduchý. A udržet si ho ještě těžší.

3D printing je teď je aktuální téma. Vnímáte, že je to trend moderní doby?

To rozhodně. Dnes 3D tisk přechází transformací z nástroje pro prototypování na plnohodnotní výrobní metodu. Nevyplní se sci-fi představy o tom, že by jsme si výrobky vyráběli na 3D tiskárnach u nás doma. Pro tzv. aditivní výrobu 3D tiskem bude zapotřebí drahých profesionálních zařízení. Ale bude možné vyrábět průběžně – tedy každý měsíc tolik, kolik se odhadem reálně prodá. Odpadne tak potřeba vysokých investic do velkosériové výroby. Výrobu bude jednodušší řešit přes profesionálního dodavatele 3D tisku.

Mluvili jsme společně i o vaší expanzi. Máte již několik vašich kolegů v zahraničí, plánujete masivnější expanzi?

 Nejprve chceme posílit náš team v Praze. V horizontu několika let by jsme rádi vytvořili pobočku s výrobou i na Slovensku.

Děkujeme moc, ať se Vám daří!

Veronika Harrosin, obchodní a marketingová ředitelka cotu