Český carsharingový startup AJO se po Brně rozrostl i do Prahy

Rozhovor s Tomášem Bednářem, spoluzakladatelem unikátního projektu Kreativní slovník. Před pár dny spustili svoji první Kickstarterovou kampaň.
5.5.2017
Rozhovor s Pavlem Königem, zakladatelem organizace nvias, který chce dát impuls dětem, aby změnily svět
10.5.2017

Carsharingové služby jsou ve světě nesmírně populární. Nejznámějším příkladem celosvětová jednička na trhu, původem francouzský startup BlaBlaCar. Ten působí na českém trhu od začátku roku 2016, kdy pohltil dosavadní českou jedničku Jízdomat, který byl založen o šest let dříve v roce 2010.

Úspěch na Fundliftu i investice od JIC

Brněnskému startupu AJO se podařilo na konci roku 2016 vybrat 5 mil. CZK v rámci crowdfundingové kampaně na Fundliftu. Nadějné společnosti se podařilo získat investici ve výši 2 mil. CZK i od Jihomoravského inovačního centra, konkrétně jeho dceřiné společnosti JIC VENTURES. Všechny výše uvedené úspěchy umožnily rozšíření služeb z moravské metropole do hlavní města. V Praze AJO zahájilo provoz na začátku tohoto týden s 15 vozidly. Flotila brněnského startupu se tak rozroste na více než 30 aut.

Pro sdílení pořizujeme výhradně nová auta. Díky pohodlnému systému vyzvedávání a možnosti krátkých zápůjček je AJO carsharing atraktivní alternativou k vlastnění auta ve všech lokalitách, kde působíme,“ říká zakladatel společnosti AJO Jaromír Klimek.

Sdílení vozidel má podporu měst

Carsharing je specifickou službou. Nejedná se o taxislužbu, která o mnoho dražší, ani o spolujízdu, pod kterou si můžete typicky představit americký startup Uber. Koncept carsharingu (sdílení vozidel) má jasné postavení v právním řádu, na rozdíl od spolujízdy, a proto ho neprovází problémy, jako třeba právě Uber (více o problémech Uberu v Brně). Brno i Praha koncept sdílení motorových vozidel podporují. Podle nich mají tyto společnosti vliv na snižování škodlivých emisí ve městech, a navíc šetří parkovací místa.

Standardem, dle kterého fungují ostatní carsharingové služby, je to, že poskytovatel služby využívá řešení od některého z globálních dodavatelů, nicméně se pak stává na něm závislým a nemá možnost systém upravovat dle svých požadavků. AJO nás zaujalo tím, že má od začátku vlastní, uživatelsky pohodlné řešení,“ uvedl hlavní důvody investice ředitel JIC Jiří Hudeček.

shutterstock_587013107