České startupy byly součástí světoznámé konference Slush v Tokyu

INVENTI expanduje do Německa, první pobočku otevírá poblíž Mnichova
29.3.2018
Společnost Reservio představila novou mobilní aplikaci pro online rezervace
4.4.2018

Hned čtyři české startupy NaviRider, Skychatters, Oscar senior a 60SCNDS představily své projekty na světoznámé technologické konferenci pro startupy a talenty v oblasti technologií Slush Tokyo. Díky programu CzechDemo získaly finanční podporu a během dvou dnů, 28.-29.3. 2018 měly jedinečnou šanci zazářit se svými projekty, získat si cenné kontakty, zkušenosti a případně oslovit investory a možné obchodní partnery na asijském trhu přímo v Tokyo Big Sight. A pomohla jim s tím i ambasáda České republiky v Tokiu, která pro ně připravila doplňující program na další dny.

Vojta Knězů ze startupu NaviRider vysvětluje, proč je právě pro něj japonský trh zajímavý: „Přijeli jsme do Japonska s jízdním asistentem pro motorkáře, protože Japonsko je motocyklová velmoc a sídlí zde hned 4 velcí výrobci“, jeho slova upřesňuje i Tomáš Posker z českého startupu Oscar Senior, který přináší seniorům snadný způsob, jak být v kontaktu s rodinou, přáteli a užitečnými on-line službami: „Japonsko stárne mnohem rychleji než jakýkoli jiný národ na světě. Společně s partnerem, kterého se nám podařilo zde před časem získat, bychom rádi oslovili nejen koncové japonské uživatele, ale také společnosti, které si uvědomují budoucí potenciál stárnoucí populace. Ostatně Slush Tokyo nám potvrdil, že Japonci si tento problém uvědomují.“

Ředitel zahraniční kanceláře CzechInvestu Jiří Fusek připravoval týdny s českou ambasádou v Tokiu doprovodný program plný série inspirativních setkání s důrazem na seznámení českých společností s japonským trhem a jeho specifiky a možností pohovořit si s některými českými podnikateli na japonském trhu. A jak nám sám řekl, Japonsko není trh pro každého. „Japonsko je pro nás stále vzdálenější destinací se svébytnou obchodní kulturou a mnohými bariérami vstupu. Kromě své vyspělosti se však samo označuje za zemi procházející „podnikatelskou krizí“, kde pouze necelá 4 % populace podnikají – a v ČR je to dvojnásobek, což může sloužit inspirací. Nynější vývoj ohledně uzavření Economic Partnership Agreement a zřejmý rozvoj start-upové scény s nedávným vstupem velkých mezinárodních aktérů pak nabízejí zajímavé příležitosti i nám.“, dodává.

Další český startup Skychatters pracuje na webové aplikaci, která spojuje subjekty v licencované globální databázi letů, vyrazil na Slush do Tokia s cílem seznámení se s technologickými možnostmi v nejtechnologičtěji vyspělé zemi na světě a jejich následnou implementací do svého projektu. Vít Musílek, CEO Skychatters doplňuje: „Od Japonska se máme co učit v mnoha směrech. Pokud je řeč o technologiích tak ty jsou v Japonsku na nejvyšší úrovni, a to je přesně to, co náš projekt potřebuje. Náš systém zpracovává přes sto tisíc letů každý den a potřebujeme být nejméně o dva kroky vpřed. Tato návštěva nám dala mnoho možností dalších cest, kterými se vydat a vylepšit tím náš produkt. “.

To startup 60SCNDS má úplně jiné zaměření. Přichází s revolučním způsobem videoprodukce, která nabízí příběh vaší firmy za 60 sekund. A ředitel David Spáčil nám přímo v Tokiu řekl své dojmy:“ Tokio je v podstatě takový Blade Runner naživo, kyberpunkovým dojmem působí už dnes a velkou zásluhu na tom má masivní použití videa na každém kroku. Koncept 60seconds.cz, který kombinuje transparentnost videoprodukce se špičkovou kvalitou videí, se Japoncům hodně líbil, takže doufám, že tu pofrčíme jako Shinkansen ;-).”

Světoznámou konferenci Slush Tokyo navštívilo několik tisíc lidí, investorů, startupů a renomovaných firem a jak sami organizátoři říkají, Slush Tokyo je zpět, aby překonával bariéry.