Česká carsharingová služba SmileCar slaví 6 měsíců na českém trhu. Jak se jí daří?

Zajímá vás proces digitalizace? Pak si nenechte si ujít listopadový digitální festival hub.berlin
23.9.2017
Korporace se minulé úterý setkaly v Ostravě s nadějnými technologickými firmami a společně řešily budoucnost průmyslu
1.10.2017

Počet pronajímaných vozidel roste každý den

Největší carsharingová služba v České republice, SmileCar, slaví půl roku na českém trhu. Za tu dobu využilo její flotily čítající přes 300 aut více než 4 000 zákazníků v pěti krajích České republiky. Počet zápůjček každý měsíc roste, a stejně tak přibývají i nové vozy v nabídce společnosti. Služba SmileCar, která je uživatelům k dispozici ve většině regionálních měst, zefektivňuje využívání vozového parku v ČR.

Od svého startu společnost vyplatila majitelům vozů provize ve výši jeden milion Kč. Jan Charouz, CEO SmileCar, hodnotí dosavadní vývoj jako velmi pozitivní: „Za poměrně krátkou dobu, kdy jsme na trhu, vystoupal počet registrovaných vozů na více než 300 a objem měsíčních zápůjček neustále roste. Naším cílem nadále zůstává poskytnout zákazníkům spolehlivou alternativu k vlastnění auta nebo ke klasické půjčovně.“

Auta společnosti SmileCar najela za půl roku fungování služby už půl milionu kilometrů. Nejdelší trasa v rámci jednoho zapůjčení měřila 8031 kilometrů a průměrná doba pronájmu vozu činí 4,5 dne. Služba má velký komunitní potenciál a zároveň se neomezuje na žádnou věkovou skupinu. Nejmladšímu registrovanému uživateli je 18 let, nejstaršímu pak téměř 75. Nové vozy přibývají rychlostí průměrně 2-3 auta denně.

Službu SmileCar čekají novinky

Novinkou pro majitele vozů je služba Chytré auto, poskytovaná partnerem SmileCar, společností T-Mobile. Aplikace umožňuje v reálném čase hlídat i analyzovat data z vozů a mít tak přehled o potenciálních rizicích včetně extrémní jízdy nebo nebezpečného zacházení s vozidlem. Do konce roku by společnost dále chtěla spustit pilotní provoz předávání vozů na dálku. Díky speciálnímu hardwaru v autě si bude moci řidič bez fyzické přítomnosti majitele auto sám auto odemknout a nastartovat.

SmileCar nabízí službu, která spojuje řidiče, jenž své auto nepoužívají každý den s lidmi, kteří jej potřebují čas od času. Ti si mohou automobil pronajmout na předem domluvený časový rámec a projet s ním třeba celou Evropu. Případné problémy jsou navíc kryté v rámci pojištění. Služba se tak zásadně liší od dalších carsharingových služeb, jako je např. BlaBlaCar.

SC Promo-05
SC Promo-09