V boji o zaměstnance může v dnešní době pomoci i virtuální realita

Nový projekt HoppyGo Creative Docku cílí na půjčení a sdílení aut mezi lidmi
15.6.2017
Rozhovor s Honzou Chmelíkem, ředitelem zahraničního zastoupení CzechInvestu pro oblast východního pobřeží USA, sídlící v New Yorku
18.6.2017

Velmi zajímavý projekt představila společnost Proudly. Jedná o virtuální kariérní showroom, ve kterém si uchazeči mohou skrz virtuální realitu prohlédnout prostředí několika vybraných společností. Zatím se do projektu zapojily společnosti jako Nestlé, Vodafone, či Faurecia.

Nová generace má jiné priority

Smyslem tohoto projektu je přiblížit pracovní prostředí firem potencionálním zaměstnancům. Firmy se snaží bojovat s nedostatkem kvalitních zaměstnanců všemi možnými způsoby. Většina společností proto nabízí řadu benefitů jako jsou více dní dovolené, mobilní telefon, počítač, slevy na sportoviště či kulturu apod. Začínají se však prosazovat další výhodné služby, ať už možnost práce z domova či jiné unikátní věci. Ukázání firemní kultury skrz virtuální realitu můžeme zajisté považovat za podobně unikátní záležitost..

Dle dat Ministerstva mládeže a tělovýchovy se výrazně změnily kariérní cíle dnešních studentů. Pro většinu z nich (60 %) je na prvním místě skloubení práce a osobního života. Na druhém místě je pocit, že slouží dobré věci (54 %) a na třetím místě je pak stability (47 %). I proto společnosti hledají různé cesty, jak dnešní studenty a budoucí potenciální zaměstnance zaujmout.

Většina společnosti se snaží prezentovat svou firemní kulturu jako velmi dobrou. Pro potenciálního zaměstnance je však těžké firemní kulturu poznat před nástupem do zaměstnání. Virtuální realita by však v tomto ohledu mohla pomoci.

Výhoda využívání virtuální reality v oblasti náboru spočívá jednak v přenesení herních prvků do jinak mnohdy nezajímavé činnosti v podobě hledání práce a jednak zprostředkuje uchazeči reálný zážitek firemního prostředí bez toho, aby se za ním musel kandidát kamkoli osobně vypravit,“ říká zakladatel projektu Proudly, Jan Klusoň.

Nové technologie mění trh

Firmy se musí v současné době přizpůsobit stále se měnícímu trhu. Dle průzkumu společnosti Universum virtuální realitu využívá ve své práci pouhá 3 % zaměstnanců. Celá třetina dotázaných se však domnívá, že význam virtuální reality značně vzroste v příštích 10 letech.

Nové technologie mají vždy těžký vstup na trh. S virtuální realitou to není jiné. Lifeliqe Tomáše Homoly se již několik let prosazuje s výukovými programy, které používají 3d modely jenž lze zobrazit v rámci virtuální i augmentované reality. Je proto skvělé sledovat další projekt, snažící se o smysluplné využití této nové technologie.

shutterstock_521862877
Fotka