BioVendor získali prestižní ocenění na americké konferenci PITTCON 2017 za unikátní robotický systém

Brněnský startup Kiwi.com nabírá posily pro nově otevřenou pražskou pobočku
30.5.2017
Týden českých start-upů v New Yorku!
4.6.2017

Před několika dny uvedly Hospodářské noviny, že rodinný investiční fond Tomáše Němce, Consilium koupil většinový podíl v jihomoravské firmě BioVendor. Ta se zabývá vývojem inovativních biotechnologií. Výše podílu ani konkrétní cena nebyla oznámena. Deník nicméně uvedl, že Němec měl získat zhruba 60% podíl za více než miliardu korun.

Prestižní ocenění na konferenci PITTCON 2017

To však není jediná novinka o BioVendor. Společnost získala na konferenci PITTCON 2017, která se konala v americkém Chicagu prestižní ocenění, jenž má ve světě chemie a biotechnologií podobnou prestiž jako světoznámé designové ocenění Red Dot.

Cenu převzali za unikátní inteligentní robotický systém pro laboratoře, MALDI COLONYST, v kategorii přístrojové techniky. Robot umí přenášet mikrobiální kolonie z Petriho misky na MALDI destičku a nanést činidlo. Díky tomu se daří redukovat lidskou chybu a zvýšit přesnost správné identifikace diagnózy při léčení pacientů. Jedná se o první zařízení svého typu dostupné analytickým laboratořím po celém světě.

„Ocenění dokazuje, že české společnosti orientované na vlastní výzkum a vývoj jsou schopné světových výsledků, které mohou předčit globální firmy existující na trhu nesrovnatelně delší dobu,“ říká Jan Karásek, výkonný ředitel firmy.

Robot původem z brněnského JIC

Robot vznikl původně ze startupu v Jihomoravském inovačním centru (JIC). BioVendor nápad odkoupili a ve spolupráci s výzkumníky z různých univerzit, např. týmem vědců z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy či týmem absolventů a studentů doktorského studia Vysokého učení technického v Brně, fakulty informačních technologií a elektrotechniky a komunikačních technologií.

„Aby měl vývoj takto komplexního zařízení šanci na úspěch, bylo potřeba spojit expertízu a talent lidí z řady oborů. Brno s celou jižní Moravou je místem, kde se toto vše dalo uskutečnit, protože akademickou i soukromou sféru už řadu let propojuje JIC neboli Jihomoravské inovační centrum, které místní výzkumná centra i firmy podporuje ve spolupráci a vývoji přelomových produktů,“ řekl o spolupráci si JIC Viktor Růžička, majitel firmy BioVendor.

shutterstock_410054164
shutterstock_530971462