Actijoy: Jediný český startup nominovaný mezi TOP15 evropských startupů na EU-Startups konferenci 2017

Zkuste se přihlásit do jednoho z nejprestižnějších akceleračních programů od Techstars!
26.5.2017
Brněnský startup Kiwi.com nabírá posily pro nově otevřenou pražskou pobočku
30.5.2017

Na jedné z nevýznamnějších startupových akcí v Německu EU-Startups Conference konané 13.4.2017 v Berlíně se letos představil i český startup Actijoy, který se probojoval až do patnáctky nejlepších evropských startupů. Pojďme se zeptat zakladatele Roberta Haška, čím byla konference tak výjimečná.

O 1: Přibližte nám nejprve, co je to Actijoy?

Působíme na trhu smart pet produktů. Actijoy je systém tří chytrých zařízení, jež podporují zdravý životní styl nejen psů, ale i celé rodiny. Skládá se z fitness trackeru – řekněmě takového Fitbitu pro psy, který měří veškerou aktivitu, odpočinek a různé úrovně aktivit vašeho psa během dne. Druhou částí systému je pak sada chytrých wifi misek na potravu a vodu, které zaznamenají veškerý příjem potravy a vody vašeho mazlíčka. Poslední částí systému je pak aplikace, která propojuje data z misek a trackeru. Díky tomu, že náš systém zná denní návyky vašeho mazlíčka, dokážeme odhalit jakékoliv nesrovnalosti dříve, než mohou vyústit v závažnější zdravotní problémy a majitele na ně upozorníme. Věříme, že chytrá zařízení mohou být prospěšná nejen lidem, ale i jejich domácím mazlíčkům v prevenci obezity a chorob s ní spojených.

O 2: Čím je váš startup výjimečný, že se dostal tak daleko?

Vzhledem k tomu, že jsme dlouhodobí majitelé a chovatelé psů, víme, že správná péče může výrazně prodloužit život vašeho mazlíčka. Cílíme navíc především na americký trh, kde mnoho majitelů není se správnou péčí obeznámeno. Dle nejnovějších průzkumů trpí celých 54% psů v USA nadváhou a následnými problémy.

Doposud jsou na trhu jen jednotlivá zařízení, která sledují buď aktivitu nebo jen jídlo. Navíc nemotivují majitele, aby dokázali zdravý životní styl dlouhodobě udržet. Náš systém je první zařízení na trhu, které mapuje nejen aktivitu, ale i příjem potravy a vody. Nabízí tak veškeré informace v jednom kroku a na jejich základě dokáže samo upravit denní krmnou dávku v závislosti na aktivitě. Zároveň propojuje i data z lidských krokoměrů a dokáže tak zapojit do soutěží a výzev i majitele psů. Náš systém je o hravosti, zábavě a společných zážitcích. V tom jsme jiní.

O 3: Jak byste konferenci popsal?

Sdílení nápadů je cestou ke zlepšování. Tak by podle mě mohlo znít motto konference EU Startups, která každý rok představuje nejslibnější evropské projekty. Proto jsme ani my na na této akci nechtěli chybět!

O 4: Jak jste se na konferenci dostali?

Z více než 140 přihlášených startupů jsme byli odbornou porotou vybráni mezi pouhých 15 projektů, které se mohly zúčastnit soutěže o nejvíce inovativní evropský startup. Startupy z celé Evropské unie zde v tzv. “pitch competition” představily své originální nápady.

O 5: Čím pro vás byla konference přínosná?

Velmi si ceníme příležitosti zúčastnit se této konference. Nejpodstatnější pro nás byla možnost představit náš projekt odborné veřejnosti, investorům a odborníkům. Důležité bylo také navázání mnoha nových kontaktů v rámci networkingové části programu.

O 6: Jaký moment byl pro vás nejsilnější?

To je jednoduché, samozřejmě naše vystoupení na pódiu a představení Actijoy účastníkům konference. Představte si, že stojíte na pódiu před plným sálem lidí. Světla svítí, stopky odpočítávají přesně vyměřený čas. Nesmíte tedy podlehnout emocím a bez chyby odprezentovat v angličtině svůj projekt. Musím však říct, že vše dopadlo na výbornou. Nakonec jsme si to i užili. Následné pozitivní ohlasy nás ujistily, že naše práce má smysl!

Velkou inspirací pro nás byla také přednášková část, kde jsme měli možnost vyslechnout inspirativní příběhy speakrů z řad úspěšných podnikatelů. Nejvíce nás zaujal Peter Vesterback – zakladatel společnosti Rovio (Angry Birds) a Jesper Buch, jež naopak prezentoval velmi neotřelým, chvílemi až vulgárním způsobem. Jeho prezentace byla však velmi srdečná a poučná.

O 7: Jak konferenci hodnotíte?

Zpětně hodnotím konferenci velmi pozitivně. Byla pro nás nesmírně přínosná a zajímavá. Dobrá organizace se postarala o hladký průběh a příjemnou atmosféru, které jsme si užívali plnými doušky. Rozmanité spektrum účastníků nám zase otevřelo nové obzory a my jsme ještě více motivováni k další práci.

O 8: Závěrem se s námi podělte o vaše nejbližší plány

V našem projektu jsme tento měsíc dosáhli plánovaného milníku a je načase začít aktivně hledat strategického partnera. Ten nemusí být zákonitě jen z řad investorů. Za pár dní odlétáme do New Yorku na TechCrunch Disrupt ( pozn. redakce: TechCrunch v NY se v době uveřejnění rozhovoru již konal) , od kterého si slibujeme, že nám přinese příležitost potkat vhodného partnera pro další rozvoj. TechCrunch Disrupt je významná událost ve startupovém prostředí. Je to výstava, na které prezentují startupy z celého světa technické novinky. Je to místo, které vám ukáže kam směřují současné inovace. Tato akce je navštěvována především investory, odbornou veřejností a všemi, kteří se zajímají o současný tech svět. Proto je účast na takové akci snem mnoha startupů.

Díky podpoře CzechInvestu v rámci projektu CzechDemo je naše cesta na TechCrunch jednodušší. Věříme, že z ní dokážeme vytěžit maximum a vrátíme se s mnoha užitečnými kontakty.